Keďže migranti budú v roku 2023 stáť daňových poplatníkov v Nemecku viac ako 36 miliárd eur, ozývajú sa hlasy, ktoré varujú, že by to mohlo mať vážne sociálne dôsledky.
Starosta Tübingenu Boris Palmer zo strany Zelených je jedným z týchto hlasov a v mnohých ohľadoch má jeho hlas vzhľadom na jeho popularitu a stranícku príslušnosť väčšiu váhu ako iné.
Palmer tento týždeň pre Neue Osnabrücker Zeitung povedal, že “ak využijeme všetky zdroje spoločnosti pre novoprichádzajúcich, ale pre miestnych ľudí nezostane nič, potom táto spoločnosť exploduje“.
Varoval, že v dôsledku masového prílevu migrantov sa sociálny systém Nemecka nakoniec vyčerpá.
Náklady na prisťahovalectvo pre daňových poplatníkov sú určite obrovské, keďže na zabezpečenie bývania, stravy a integračných služieb pre rastúcu populáciu narodenú v zahraničí sa v Nemecku ročne vynakladajú desiatky miliárd. Nové príbehy, ako napríklad správa z tohto týždňa, že Hamburg každý mesiac minie 14 miliónov eur len na hotelové izby na ubytovanie migrantov, sa v krajine stali bežnou záležitosťou. Toto číslo je len kvapkou v mori.
Z údajov ministerstva financií zverejnených začiatkom tohto mesiaca vyplýva, že Nemecko len na migrantov tento rok vynaloží 26,65 miliardy eur. Tento údaj však ani nepredstavuje úplný obraz, keďže ide len o peniaze vynaložené na spolkovej úrovni. Predpokladá sa, že aj štáty a miestne samosprávy vynaložia viac ako 10 miliárd EUR, čím celková suma len v roku 2023 dosiahne najmenej 36 miliárd EUR.
Palmer uviedol, že vzhľadom na vysoký počet žiadateľov o azyl, ktorí každoročne prichádzajú do Nemecka, je dôležité položiť si otázku, čo to pre krajinu znamená. Poukazuje na zmes novopríchodzích, ktorí majú zlé výsledky v oblasti integrácie a vysoké nároky na nemecký systém sociálneho zabezpečenia.
“Potom budeme mať málo nových pracovníkov a veľa poberateľov sociálnych dávok,” varoval Palmer.
Palmer povedal, že nevidí nijaké riešenie krízy. Starosta za stranu Zelených je dlhodobým kritikom migračnej politiky Nemecka, ale návrhy ako hromadné deportácie a sprísnenie zákonov o občianstve by potenciálne mohli poškodiť jeho imidž. Zatiaľ sa zdá, že sa uspokojí s tým, že migračnú krízu rieši z diaľky a ponúka vágne varovania bez konkrétnych návrhov.
Iné strany, ako napríklad Alternatíva pre Nemecko (AfD), predstavili celý rad opatrení na zníženie imigračných tokov vrátane uzavretia nemeckých hraníc, ale táto strana je síce populárna, ale má malú politickú silu.
Koncom februára sa starosta mesta Tübingen za stranu Zelených Palmer zmienil o “neúspešnej” migračnej politike Nemecka po tom, ako sa objavili správy o nájomníkoch v meste Lörrach, ktorí boli nútení vysťahovať sa zo svojich domov, aby uvoľnili miesto migrantom, čo je trend, ktorý sa prejavil aj v iných mestách, napríklad v Berlíne. Palmer využil tento prípad na to, aby ukázal príklad toho, ako sa nemeckí občania môžu rýchlo obrátiť proti migrantom.
“To môže pomôcť pri ubytovávaní utečencov, ale ohrozuje to sociálny mier. Nesmieme to robiť,” napísal Palmer svojmu starostovi Lörrachu Jörgovi Lutzovi.
Rok 2023 zatiaľ ukazuje len málo náznakov, že by sa migračná kríza zmierňovala. Podľa Spolkového úradu pre migráciu a utečencov bolo totiž v Nemecku v prvom štvrťroku tohto roka prijatých 80 000 žiadostí o azyl, čo predstavuje 80-percentný nárast v porovnaní s minulým rokom.
Ľavicová koalícia, ktorá v súčasnosti vládne v Nemecku, sa snaží prijať rozsiahle pravidlá imigračnej reformy, ktoré by viedli k tomu, že takmer 2 milióny migrantov by sa stali naturalizovanými nemeckými občanmi, zmiernili by sa testy na získanie občianstva a umožnilo by sa získať občianstvo po piatich rokoch pobytu v Nemecku namiesto súčasných siedmich.
Zdroj: rmx.news