Plošný zákaz ostrých zbraní v nemeckých vlakoch a autobusoch sa možno čoskoro stane realitou. Táto myšlienka sa objavila po tragédii v Brokstedte z januára minulého roka, keď došlo k hromadnému pobodaniu cestujúcich vo vlaku v Brokstedte v Šlezvicku-Holštajnsku, ktoré si vyžiadalo dva ľudské životy.
Kuchynským nožom zabil 33-ročný Palestínčan bez štátnej príslušnosti 17-ročné dievča a jej 19-ročného priateľa. O niekoľko týždňov neskôr šokovalo národ aj smrteľné pobodanie 12-ročného dievčaťa dvoma dievčatami podobného veku vo Freudenbergu v Severnom Porýní-Vestfálsku.
Po týchto tragédiách nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová prijíma kroky na zavedenie zákazu používania nožov vo všetkých prostriedkoch verejnej dopravy a na súvisiacich miestach v nádeji, že sa tak zníži počet takýchto incidentov, ktorý sa minulý rok viac ako zdvojnásobil.
Zaznamenaných bolo 336 útokov nožom – 82 vo vlakoch a 254 na železničných staniciach – čo predstavuje nárast o 102 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
V rozhovore pre Bild, ktorý bol uverejnený v sobotu 10. júna, politička SPD uviedla, že na konferencii ministrov vnútra, ktorá sa uskutoční budúci týždeň, navrhne všeobecný zákaz používania nožov vo vlakoch a vo všetkých prostriedkoch verejnej dopravy. “Som za zákaz, aby sa mohli vykonávať prísnejšie kontroly a aby sa predišlo hrozným násilným činom,” dodala Faeserová.
Podľa jej slov by síce spolková polícia aj krajinské policajné zložky mohli zvýšiť “náhodné kontroly na železničných staniciach”, ale háčik spočíva v ich presadzovaní, na čo upozornil nemecký policajný odborový zväz (GdP), ktorý je menej nadšený vyhliadkou na zvýšenie pracovného zaťaženia svojich členov.
Aj susedné Rakúsko trpí kriminalitou páchanou nožmi, ktorá je najvypuklejšia v jeho hlavnom meste Viedni.
Problém je v tom, že človek, ktorý na stanici viedenského metra nemá problém odseknúť mačetou ruku a nohu svojej obeti, sa sotva nechá odradiť zákazom používania nožov.
Prieskum uskutočnený začiatkom tohto roka tiež ukázal, že polovica Francúzov si myslí, že verejná doprava nie je bezpečná.
V prieskume, ktorý v januári uskutočnil inštitút CSA, 46 percent respondentov odpovedalo záporne na otázku, či sa cítia bezpečne pri používaní verejnej dopravy. V prípade žien je tento podiel ešte vyšší, pričom 49 percent z nich sa vo verejnej doprave necíti bezpečne. Podobnú odpoveď uviedlo aj 42 percent mužov.
Je dôležité poznamenať, že najmladšia veková skupina opýtaných vo veku 18 až 24 rokov najčastejšie uviedla, že sa v metre, autobusoch a električkách necíti bezpečne. Ich podiel bol 54 %.
Prieskum sa uskutočnil aj v regióne Ile-de-France neďaleko Paríža a zistilo sa, že 50 % ľudí žijúcich na predmestiach hlavného mesta sa v metre alebo električkách necíti bezpečne. Z toho vyplýva, že vyšší podiel ľudí v Paríži a jeho okolí sa necíti bezpečne vo verejnej doprave ako v iných častiach krajiny. Prieskum sa uskutočnil po tom, ako líbyjský prisťahovalec s príkazom na vyhostenie z krajiny zranil nožom šesť ľudí vrátane policajta na rušnej stanici Gare du Nord.
Situácia vo francúzskej verejnej doprave sa skutočne zhoršuje, čo dokazujú aj údaje ministerstva vnútra.
Zo správy zverejnenej v septembri 2022 vyplýva, že v roku 2021 sa takmer 122 170 osôb stalo obeťou krádeže alebo násilia vo verejnej doprave v celej krajine, čo predstavuje nárast o 4 % v porovnaní s rokom 2020.
Počet útokov nožom je rekordne vysoký aj v Spojenom kráľovstve. Podľa údajov Úradu pre národnú štatistiku (ONS), ktoré sa vzťahujú na Anglicko a Wales, počet vrážd “spáchaných nožom alebo ostrým nástrojom” v oboch domovských krajinách dosiahol 282, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast takmer o pätinu (19 %) a najvyšší ročný počet od roku 1946, keď ministerstvo vnútra začalo viesť index vrážd.
Zdroj: europeanconservative.com