Európsky parlament bude v stredu rokovať a nasledujúci deň hlasovať o návrhu právneho predpisu, ktorý navrhla EK “na uľahčenie uznávania rodičovstva v EÚ”. Odborníci bijú na poplach; ak bude legislatíva prijatá, Brusel zlegalizuje obrovský trh s náhradným materstvom a umožní párom rovnakého pohlavia adoptovať deti, čím zruší zákony členských štátov, v ktorých sú takéto postupy zakázané. Kontroverzný je aj spôsob prijatia právnych predpisov, v ktorom dominujú “odborníci” z organizácií LGBT+ a z oblasti náhradného materstva.
Podľa vyhlásení Európskej komisie je cieľom navrhovaných právnych predpisov v zásade zaviazať členské štáty, aby uznali právne postavenie “rodiča” osoby, ktorá má takéto postavenie v jednom z členských štátov.
Podľa spravodajkyne, socialistky Marie-Manuel Leitao-Marques, je cieľom zabezpečiť harmonizované pravidlá v celej Európskej únii. “V súčasnosti sa na určenie rodičovstva dieťaťa môžu v rôznych členských štátoch vzťahovať rôzne pravidlá,” – uviedla. Leitao-Marquesová zdôraznila, že nový zákon bude slúžiť najmä párom osôb jedného pohlavia a homosexuálnym párom.
“Súčasné právne prostredie ovplyvňuje najmä dúhové rodiny, pretože, žiaľ, nie všetky krajiny EÚ uznávajú vzťah rodič – dieťa v LGBTIQ+ rodinách. Ide o neprijateľný status quo,” tvrdil portugalský politik začiatkom novembra.
“Parlament podporuje Európsku komisiu v jej snahe zabezpečiť, aby ak ste rodičom v jednom členskom štáte, budete rodičom vo všetkých členských štátoch,” uzavrela. Nariadenia, ktoré navrhla EK a ktoré podporil Výbor EP pre právne veci, by obmedzili možnosť krajín EÚ odmietnuť uznať rodičovstvo založené v inom členskom štáte.
V rozhovore pre PAP šéf mimovládnej organizácie Európa pre rodinu, ktorá sa snaží brániť inštitúciu rodiny, Matthieu Bruynseels poukázal na dôsledky, ktoré by prípadné prijatie týchto nariadení malo.
“Tieto nariadenia by de facto otvorili cestu pre vznik obrovského trhu s náhradným materstvom v EÚ a prinútili by členské štáty uznať právne väzby medzi obstarávajúcim párom a kúpeným dieťaťom. Cieľom týchto návrhov je nepochybne obísť vnútroštátne zákony o rodičovstve, a to aj v krajinách, kde zákony zakazujú reprodukčné zneužívanie žien,” zdôrazňuje expert.
Okrem toho, “hoci cieľom nariadenia nie je zaviesť európske manželstvá osôb rovnakého pohlavia, právnym dôsledkom by bolo, že vzťah medzi rodičom a dieťaťom deklarovaný osobami zúčastnenými na všetkých typoch vzťahov by bol uznaný vo všetkých členských štátoch,” zdôrazňuje Bruynseels.
Šéfka organizácie Európa pre rodinu poukazuje aj na kontroverzný spôsob, akým sa návrh právneho predpisu konzultoval vo fáze prípravy. V podstate ide o lobistické úsilie organizácií LGBT+ a podnikateľov v oblasti náhradného materstva.
“Európska komisia zriadila nezávislú expertnú skupinu zloženú z dvanástich právnych expertov. Najmenej štyria z nich sú napojení na podporné skupiny LGBTQI alebo agentúry pre náhradné materstvo. Jeden z nich je členom Siete európskych združení LGBTIQ rodín (NELFA). Ďalší odborníci radili vládam v otázkach riešenia náhradného materstva. Celkovo štyria z 12 expertov deklarovali osobný záujem, keďže poskytovali právne poradenstvo v oblasti dohôd o náhradnom materstve,” vymenúva Matthieu Bruynseels.
Zdroj: PAP, pch24.pl