Synoda o synodalite je v plnom prúde. Jej súčasťou však nie sú len vystúpenia synodálnych otcov (a synodálnych matiek), ale aj aktivity Svätého Otca v čase konania synody, keď miesto slov hovoria jeho činy. Verba movent, exempla trahunt (Slová hýbu, príklady tiahnu).
Kým medzi slová môžeme zaradiť to, čo odznieva počas rokovaní, ktoré je však zahalené pápežským tajomstvom a navonok prenikne iba to, čo pustia poverení hovorcovia na tlačových konferenciách, medzi príklady, ktoré – či chceme alebo nechcene uznať – tiahnu, a teda významným spôsobom ovplyvňujú vnímanie synody jej účastníkmi, ale aj novinármi a najmä širokou verejnosťou, sú súkromné stretnutia Svätého Otca.
Nechýbajú názory, že ide o udalosti podľa vopred pripraveného scenára.
Udalosť číslo jeden:
Jednou z nich je prijatie na súkromnej audiencii disidentskej sestry Jeannine Gramickovej napriek jej štyridsaťročnému vzdoru a trvalému zákazu zo strany Kongregácie pre náku viery prijať túto toľko cenzurovanú a zdiskreditovanú disidentku.
V utorok 17. októbra prijal pápež František vo svojej rezidencii Casa Santa Marta v Ríme disidentskú sestru Jeannine Gramickovú, SL, spoluzakladateľku organizácie New Ways Ministry. New Ways sa označuje za katolícku službu pomoci, ktorá sa zasadzuje za rovnosť a začlenenie LGBTQ osôb do Cirkvi. Táto služba je škandálmi opradená organizácia so spornou históriou vzdoru.
Nie je prekvapujúce, že James Martin, SJ, ktorého na synodu osobne pozval pápež František, označil toto stretnutie za “významný krok Cirkvi v prospech LGBTQ katolíkov“.
Na konci druhého týždňa synody dominoval synodálnym správam otázka “požehnávania” osôb rovnakého pohlavia. A návštevu s. Gramickovej uprostred synody o synodalite vnímajú katolícki veriaci ako zlovestný signál.
Keď by sme začali hľadať bližšie informácie o tejto skupine, nájdeme odmietavé vyjadrenia nielen mnohých biskupov, ale najmä jednoznačné nariadenie Kongregácie pre náuku viery z roku 1999 vydané vtedajším prefektom Jozefom Ratzingerom, ktoré navyše bolo osobne schválené pápežom Jánom Pavlom II.. Týka sa zakladateľov, rehoľnej sestry Jeannine Gramickovej, SSND, a o. Roberta Nugenta, SDS:
Sestra Jeannine Gramicková, SSND, a otec Robert Nugent, SDS, sa už viac ako dvadsať rokov venujú pastoračnej činnosti zameranej na homosexuálne osoby. V roku 1977 založili na území Washingtonskej arcidiecézy organizáciu New Ways Ministry s cieľom podporovať “spravodlivosť a zmierenie medzi lesbickými a homosexuálnymi katolíkmi a širšou katolíckou komunitou”. (…)
Otec Nugent a sestra Gramicková od začiatku pri prezentovaní učenia Cirkvi o homosexualite neustále spochybňovali hlavné prvky tohto učenia, presadzovali nejednoznačné postoje k homosexualite a výslovne kritizovali dokumenty Magistéria Cirkvi týkajúce sa tejto otázky. (..)
Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života im nariadila, že nesmú vykonávať apoštolát bez toho, aby verne prezentovali učenie Cirkvi o vnútornom zle homosexuálnych skutkov.(…)
Napriek tomuto kroku Svätej stolice sa páter Nugent a sestra Gramicková naďalej zúčastňovali na aktivitách organizovaných New Ways Ministry, hoci sa stiahli z vedúcich pozícií. Taktiež naďalej zastávali a presadzovali nejednoznačné postoje k homosexualite a výslovne kritizovali dokumenty Magistéria Cirkvi týkajúce sa tejto otázky. (…)
Kongregácia pre náuku viery povinná vyhlásiť pre dobro katolíckych veriacich, že stanoviská prednesené sestrou Jeannine Gramick a otcom Robertom Nugentom, pokiaľ ide o vnútorné zlo homosexuálnych aktov a objektívnu poruchu homosexuálneho sklonu, sú doktrinálne neprijateľné, pretože verne nesprostredkujú jasné a neustále učenie Katolíckej cirkvi v tejto oblasti. Nejasnosti a omyly v prístupe otca Nugenta a sestry Gramickovej spôsobili zmätok medzi katolíkmi a poškodili spoločenstvo Cirkvi. Z týchto dôvodov majú sestra Jeannine Gramicková, SSND, a otec Robert Nugent, SDS, natrvalo zakázanú akúkoľvek pastoračnú činnosť týkajúcu sa homosexuálnych osôb a na neurčitú dobu sú nespôsobilí vykonávať akúkoľvek funkciu vo svojich rehoľných inštitútoch.
Najvyšší pontifex Ján Pavol II. na audiencii 14. mája 1999, ktorú udelil podpísanému sekretárovi, schválil toto oznámenie, prijaté na riadnom zasadnutí tejto kongregácie, a nariadil jeho uverejnenie.
Rím, Kongregácia pre náuku viery, 31. mája 1999.
Cardinal Joseph Ratzinger,
Prefekt
Tarcisio Bertone, S.D.B.,
Archbishop emeritus of Vercelli,
Tajomník
Napriek tomu sa Francis DeBernardo, výkonný riaditeľ New Ways Ministry, chváli dvomi listami, ktoré pápež František poslal samotnému DeBernardovi v máji a júni 2021. Obidva boli na oficiálnom hlavičkovom papieri: v jednom ďakoval za pastoračnú aktivitu New Ways Ministry, pričom ocenil „jej bolestnú históriu“, kým v druhom vyzdvihol osobu sestry Jeannine Gramickovej (“statočnej ženy, ktorá svoje rozhodnutia prijíma v modlitbe“).
Sestra Garmicková pritom vehementne vystupuje za legalizáciu „manželstiev“ pre páry rovnakého pohlavia: „Som veľmi zarmútená, že niektorí naši cirkevní predstavitelia tvrdia, že manželstvo musí byť medzi jedným mužom a jednou ženou a že definícia manželstva bola vždy tá istá a nemôže sa zmeniť. No jednoducho tomu tak nie je!“
Sestra Gamricková o kňazstve žien:
Samozrejme som presvedčená, ženy by mali mať možnosť prijať kňazstvo z dôvodu základnej rovnoprávnosti. Neexistujú teologické dôvody, prečo by ženy nemohli byť ordinované za kňažky v Rímskokatolíckej cirkvi.
Podpora, ktorú pápež František a Vatikán vyjadrili v týchto listoch stavia súčasný pontifikát do protikladu k predchádzajúcim odsúdeniam, ktoré vyslovil pápež Benedikt XVI., keď bol kardinálom, a významní americkí biskupi.
Udalosť číslo dva:
Pro-potratová americká herečka a aktivistka, milionárka Whoopi Goldbergová sa vo štvrtok stretla s pápežom Františkom, aby sa mu poďakovala za jeho “posolstvo” týkajúce sa tzv. klimatických zmien, ako aj za jeho postoj k homosexuálnym aktom a k prijímaniu pre rozvedených a “znovu zosobášených”.
V rozhovore, ktorý vo štvrtok zverejnil portál Vatican News, Goldbergová hovorila o svojom dnešnom stretnutí s Františkom a uviedla, že “roky čakala” na to, aby “poďakovala pápežovi Františkovi za jeho posolstvo”, najmä v súvislosti s témou homosexuality. Goldbergová pre Vatican News povedala, že Františkovo posolstvo pochopila takto: “Homosexuáli, možno s tým nesúhlasíte, ale všetci vieme, že Boh nerobí chyby, takže niečo na tom musí byť.”
Goldbergová, ktorá vo svojej populárnej talkshow The View opakovane obhajovala potraty, vysvetlila, že veľká časť jej podpory Františkovi pramení z jeho postoja k homosexualite a k rozvedeným a znovu zosobášeným.
V knihe The Choices we made priznala, že absolvovala sedem umelých potratov, že má tretieho manžela, že je progejovská a propotratová ľavičiarka.
V minulom roku mnohé médiá písali o nej na prvých stranách, keď sa verejne „obula“ do arcibiskupa San Francisca Josepha Cordileoneho a karhala ho za to, že nedovolil pristupovať k svätému prijímaniu propotratovej hovorkyni americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej a propotratovému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi.
“Hovorí, že musíme milovať každého,” povedala Goldbergová o Františkovi a dodala, že Františkov postoj je taký, že do sexuálneho správania osôb “vám úprimne povedané” “nič nie je”.
V roku 2016 Goldbergová dokonca oslavovala obvinenie pro-life investigatívcov v Texase, ktorí sa snažili odhaliť barbarské praktiky potratového gigantu Planned Parenthood, a povedala, že je “nadšená”, že “dostali na frak”.
Udalosť číslo tri:
Pápež František 13. októbra osobne poďakoval aktivistovi LGBTQ za jeho “službu” v ručne písanom pozdrave po tom, ako tento muž v liste Františkovi vysvetlil podstatu svojej “práce”.
“Drahý brat, veľmi pekne ďakujem za tvoj e-mail. Ďakujem ti za tvoju službu. Modlím sa za teba, prosím, rob to aj naďalej za mňa. Nech ťa Pán požehná a Madona nech nad tebou bdie.”
Na svojej stránke na Facebooku Zerkowski napísal, že tento odkaz vnímal ako “potvrdenie od pápeža o službe LGBTQ”.
Tieto služby otvorene odmietajú magisteriálne učenie Katolíckej cirkvi o homosexuálnom životnom štýle a schvaľujú “transrodové” a “nebinárne” identity.
Zerkowski na webovej stránke diecézy Lexington vysvetlil: “Nedávno som napísal pápežovi Františkovi a povedal som mu o Fortunate Families, LGBTQ Ministry Historic St Paul a Diecéznej komisii pre LGBTQ. Vysvetlil som, čo robíme na miestnej a národnej úrovni s farnosťami, hierarchiou, vzdelávacími inštitúciami atď. Chcel som, aby si vypočul laikov, ktorí sa podieľajú na tejto službe.”
Na Zerkowského stránke na Facebooku je uvedené, že je predsedom Komisie pre LGBTQ v diecéze Lexington, riaditeľom LGBTQ služby v historickom katolíckom kostole svätého Pavla a výkonným riaditeľom organizácie Fortunate Families, ktorá pracuje na “vytváraní zámerných miest katolíckej LGBTQ+ služby v diecézach”.
“Poďakoval som Svätému Otcovi za otvorenie dverí do služby a vysvetlil som mu ťažkosti, ktorým stále čelíme. A povedal som mu, že jeho otvorenosť zachránila životy,” pokračoval Zerkowski.
Františkovo schválenie Zerkowského služby LGBTQ je v súlade s jeho zavedeným spôsobom vyzdvihovania a podpory zástancov LGBT ideológie a občianskych zväzkov osôb rovnakého pohlavia.
Zerkowski pôsobí v diecéze Lexington v Kentucky, na čele ktorej stojí pro-LGBT biskup John Stowe OFM. Stowe nedávno vyjadril svoju podporu “požehnávaniu” zväzkov osôb rovnakého pohlavia po tom, ako pápež František povedal, že takéto “požehnania” môžu rozlišovať kňazi.
V tejto súvislosti ťažko nesúhlasiť s názorom poľského jezuitu Dariusza Kowalczyka, SJ,, ktorý v článku pod názvom „Homoheréza v plnej kráse“ zverejnenom v týždenníku idziemy.pl píše o tom, že z rôznych problémov, ktoré Cirkev v súčasnosti prežíva je asi najviac znepokojujúci problém homosexuálnej ideológie, ktorá ohrozuje integritu katolíckeho učenia. Ba podľa neho situácia je taká vážna, že už môžeme hovoriť o homosexualite, ktorá sa šíri katolíckymi spoločenstvami a inštitúciami”.
Podľa neho najhoršie na tom je to, že je to robenie cnosti z hriechu. Je to zmena dvetisícročného učenia Cirkvi v mene módnych ideológií. Je to vnášanie chaosu do spoločenstva veriacich a jeho ospravedlňovanie údajným dychom Ducha Svätého. Pán Ježiš varoval pred posmievačmi. Hovoril však aj o falošných prorokoch, ktorí zvedú mnohých (porov. Mt 24, 11, ),” zdôrazňuje duchovný.