Planéta by sa mala pripraviť na chorobu “ešte smrteľnejšiu” ako Covid, varoval šéf Svetovej zdravotníckej organizácie. Ešte smrteľnejšia ako 0,2 % úmrtnosť? Uff! Našťastie máme WHO, ktorá nás zavrie doma, kým nebudú pripravené vakcíny.
Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus na fóre Svetového zdravotníckeho zhromaždenia povedal, že hrozbu ďalšej krízy v oblasti verejného zdravia nemožno “ignorovať”.
Tvrdil tiež, že napriek tomu, že najtemnejšie dni pandémie sú už históriou, stále sa môže objaviť variant Covidu, ktorý môže vrátiť svet na začiatok.
Vo švajčiarskej Ženeve Dr. Tedros povedal: “Hrozba, že sa objaví ďalší variant, ktorý spôsobí nový nárast chorôb a úmrtí, pretrváva. A hrozba, že sa objaví ďalší patogén s ešte smrteľnejším potenciálom, zostáva.”
Povedal to v čase, keď WHO na výročnom stretnutí svojich 194 členských štátov predstavila nový globálny systém na odhaľovanie a sledovanie najnebezpečnejších patogénov.
Žiadne konkrétne choroby neboli pomenované. Ale “choroba X” – označenie pre ničivý patogén, ktorý ešte nebol objavený – je na zozname naliehavých hrozieb agentúry OSN.
Vyjadrenia Dr. Tedrosa prichádzajú po tom, ako WHO začiatkom tohto mesiaca vyhlásila, že Covid už nie je mimoriadnou udalosťou v oblasti verejného zdravia medzinárodného významu.
Namiesto toho sa vírus teraz považuje za “ustálený a pretrvávajúci zdravotný problém“.
Znamenalo to významný krok a prišlo to tri roky po tom, ako v decembri 2019 záhadným ochorením ochorel hlúčik čínskych obyvateľov v meste Wuhan.
Na 76. zasadnutí WHA WHO spustila Medzinárodnú sieť pre dohľad nad patogénmi (IPSN). Tá umožní všetkým štátom prístup ku genomickému sekvenovaniu, aby mohli identifikovať a reagovať na nové hrozby chorôb pomocou genomiky.
Genomika – štúdium genetického materiálu nachádzajúceho sa vo vírusoch – pomáha vedcom odhaliť mutácie, ktoré môžu patogén urobiť infekčnejším alebo smrteľnejším.
Vedci potom môžu vyvinúť liečebné postupy a vakcíny, ktoré proti nim účinkujú, a štáty môžu včas reagovať.
V rámci IPSN budú na monitorovaní chýb spolupracovať výskumníci, vlády, charitatívne nadácie a súkromný sektor.
Dr. Tedros: “Nemôžeme to len tak ignorovať. Keď na dvere zaklope ďalšia pandémia – a ona zaklope – musíme byť pripravení reagovať rozhodne, kolektívne a spravodlivo.”
Zdroj: dailymail.co.uk