Úniky informácií o pápežovej túžbe revolučne zmeniť voľbu – a voličov – svojho nástupcu, a to spôsobom inšpirovaným synodou. A so signálmi, ktoré hovoria hlasnejšie ako popieranie.
Reforma konkláve: áno alebo nie? Odkedy Diane Montagnaová v sobotu 4. novembra v americkom dvojtýždenníku The Remnant zverejnila správu, že pápež v úzkom kontakte s jezuitským kardinálom Gianfrancom Ghirlandom konkrétne uvažuje o revolučnej reforme konkláve, strhla sa vlna popierania a vyvracania popieraní.
V ten istý deň o tom istom informoval aj portál The Pillar. Ale už v nedeľu 5. novembra prišlo popretie Vatikánskeho tlačového úradu a na druhý deň prišiel rad na samotného kardinála Ghirlandu, ktorý, ktorého LifeSiteNews oslovil e-mailom, odpovedal: “pred vaším e-mailom som nemal žiadne správy o reforme konkláve, ktorú spomínate“. A správy, ktoré kolujú na internete, označil za “absolútne nepravdivé“. Rovnako sa vyjadril aj pre americkú televíznu stanicu EWTN (pozri tu): “nič o tom neviem a akékoľvek moje narážky v tejto súvislosti sú čistá lož”.
Včera to však bol blog Messainlatino, ktorý na tejto otázke trval: “Naše zdroje nesúhlasia s Ghirlandom, ktorý by mal byť opatrnejší pri unáhlených vyhláseniach, aby sa vyhol riziku, že bude vyvrátený v prípade, že niekto bude mať kópiu dokumentov zo štúdie…”. A Marco Tosatti dostal potvrdenie aj od jedného zo svojich “vysokých” kontaktov: “Správy o iniciatíve Jorgeho Maria Bergoglia v tomto smere sú pravdivé. Aj keď pravdepodobne teraz únik informácií sťažil jej ďalšiu cestu”.
Aké by však boli kritické body tejto reformy? Predovšetkým generálne kongregácie, z ktorých by boli vylúčení kardináli starší ako 80 rokov. Je jasné, že tieto kongregácie sú mimoriadne dôležité, pretože práve na nich sa začínajú identifikovať možní kandidáti, diskutuje sa o ich kvalitách a chybách a posudzuje sa ich vhodnosť v danom historickom momente.
V skutočnosti č. 7 apoštolskej konštitúcie Universi Dominici Gregis, ktorá upravuje spôsob voľby pápeža, stanovuje, že “všetci kardináli, ktorým nie je legitímne zabránené zúčastniť sa na generálnych kongregáciách, akonáhle sa dozvedia o uprázdnení apoštolského stolca“; zatiaľ čo kardináli, ktorí v čase, keď sa apoštolský stolec uvoľní, už dosiahli vek 80 rokov, sa podľa č. 33 nemôžu zúčastniť na hlasovaní o novom pápežovi. Zároveň sa ustanovuje, že títo kardináli sa môžu, ak to považujú za vhodné, zdržať aj účasti na generálnych kongregáciách.
Potom by došlo k ďalšej zmene synodálneho štýlu: plenárne zasadanie generálnych kongregácií by v podstate nahradili menšie skupiny vedené moderátorom podľa vzoru nedávnej synody. V podstate by sa rozčlenilo teleso kardinálov a sťažila by sa úprimná konfrontácia za účasti všetkých kardinálov a moderátori jednotlivých skupín by skončili s jedinou mocou.
Napokon, najextravagantnejšia revolúcia by sa týkala tých, ktorí majú právo hlasovať. Tu sa indiskrétnosť javí obzvlášť precízne: 75 % voličov by zostalo výsadou kardinálov voličov, zatiaľ čo zvyšných 25 % by tvorili laici a rehoľníci, ktorých by vybral odchádzajúci pápež pred uvoľnením stolca.
Táto správa sa podľa názoru pisateľa javí ako veľmi pravdepodobná. Predovšetkým preto, že nejde tak celkom o blesk z jasného neba. V knihe-rozhovore El pastor: Desafíos, razones y reflexiones de Francisco sobre su pontificado, ktorá vyšla v marci tohto roku a v talianskom preklade bola publikovaná 24. októbra minulého roka s názvom Non sei solo. Sfide, risposte, speranze (Výzvy, odpovede, nádeje), pápež už hovoril o zmene voľby svojho nástupcu: “V skutočnosti by som mohol vydať dekrét, ktorým by sa zmenili požiadavky na vstup do konkláve a umožnila by sa účasť biskupovi, ktorý nie je kardinálom. Z dogmatického hľadiska by to nebol žiadny problém“.
Pápež teda už o tom uvažoval, pričom sa obmedzil na pripustenie biskupov, ktorí nie sú kardinálmi. Podľa zdroja Diane Montagnovej to však bol sám Ghirlanda, kto by trval na ďalšom rozšírení hlasovacieho práva aj na nebiskupov.
Všimnite si to “mohol by som”. Vzhľadom na delikátnosťtejto otázky by sa očakávala spôsob vyjadrovania, ktorý by naznačoval, že na rozhodnutí o tejto téme by sa mali podieľať všetci kardináli, malo by sa dôkladne zvážiť, prizvať historikov, kanonistov a teológov. Namiesto toho to pápež stručne vyjadril slovami “mohol by som vydať dekrét“: pápež som ja a ja rozhodujem.
Z tohto absolutistického poňatia pápežskej moci vyplýva druhá črta, ktorá robí toľko diskutovanú správu dôveryhodnou: Pápež František robí dôležité rozhodnutia len so svojimi riadne vybranými vernými. Ghirlandova lojalita voči šéfovi bola dlhodobo testovaná nekonečným radom komisariátov nariadených zhora. Jeho vymenovanie za kardinála bolo ocenením jeho lojality a zároveň investitúrou pre nové a dôležitejšie poslanie.
Trochu ako Tucho Fernández. Všimnite si aj dokonalé načasovanie: štvorročná synodálna cesta Cirkvi je ideálnou zástenou, za ktorou sa skrýva spôsob výkonu moci, ktorý nie je synodálny. Ani nikdy nebol.
Ak vezmeme do úvahy len motu proprio (teda bez dekrétov) za doterajších desať rokov jeho pontifikátu, František ich vydal 51. Obrovské množstvo, ak si uvedomíme, že za dvadsaťsedem rokov pontifikátu Jána Pavla II. ich bolo len 29 a za osem rokov Benedikta XVI. 13. A vždy to robí rovnakým spôsobom: radí sa a presadzuje svojich osobných “expertov” bez toho, aby sa obrátil na tie inštitúcie, ktoré v Cirkvi existujú práve preto, aby pápežovi radili a podporovali ho v jeho práci, bez vytvárania rozporov a protirečení. Takže aj z tohto hľadiska sa správa javí ako veľmi dôveryhodná.
Tretí a posledný “test dôveryhodnosti”: Pápež František už ukázal, že nemá príliš veľké zábrany poprevracať karty na stole. Jeho nedávne náhle rozhodnutie nechať hlasovať na synode biskupov aj nebiskupov, je toho dôkazom. Bolo to rozhodnutie, ktoré zmenilo to, čo on sám stanovil v apoštolskej konštitúcii Episcopalis communio (2018) a zároveň tvrdiac, že napriek tomu takéto zhromaždenie biskupov a nebiskupov sa naďalej má nazývať synodou biskupov. Sme v úplnom súlade s tým “ja môžem”, ktoré sme spomenuli vyššie.
Potvrdenie z anonymných zdrojov, tri dôveryhodné indície, žiadny dôkaz. Uvidíme.
Preklad z lanuovabq.it