Od požiaru katedrály Notre Dame v Paríži uplynuli 15. apríla 2019 štyri roky. Rekonštrukčné práce stále prebiehajú. Očakáva sa, že katedrála bude opäť otvorená v decembri 2024.
Jednou z hlavných výziev pre rekonštruktérov je dokončenie základne pre vežu, ktorú navrhol architekt Viollet-Le-Duc z 19. storočia a ktorá pozostáva z 20-metrových nosníkov, ktoré budú tvoriť obrovskú základňu s hmotnosťou 80 ton. Očakáva sa, že 96-metrová veža tu bude stáť v lete 2023.
Rekonštrukcia klenby lode a chóru by mala byť dokončená do konca roka. Súbežne sa rekonštruujú štíty oboch ramien transeptu. Prebieha rozsiahla obnova múrov kostola. V celej stavbe “sme použili čistiace kompresy na takmer všetky kamene, teda na 44 000 m2 plôch”, vysvetlil Sylveric Laumond, prezident spoločnosti H. Chevalier.
Vitráže, či už zo stredoveku alebo z 19. storočia, boli odstránené a následne vyčistené v ôsmich francúzskych dielňach aj za pomoci majstrov sklárov z dielne kolínskej katedrály. Na svoje miesto sa vrátia na jeseň 2023. Od začiatku roka sa postupne inštalujú píšťaly katedrálneho organa, ktorý bude kompletne obnovený v roku 2024.
Postupne sa reštaurujú maľby a kaplnky svätyne, kde sa pod vrstvami farby odkrývajú zabudnuté polychrómie. Parížska diecéza už po konzultáciách vybrala päť umelcov a dizajnérov, ktorí obnovia interiér katedrály vrátane lavíc, ktoré majú byť v modernom štýle.
Hlavná časť reštaurovania katedrály, tzv. jadra lode, sa zasa uskutočňuje mimo ruchu Paríža, v dielňach Perrault neďaleko mesta Mans. Podľa dohôd sa veľký rám musí ručne vysekávať sekerami, ako v stredoveku.
V Notre Dame rekonštruktéri, firmy a inžinieri pomocou moderných techník študujú stavbu a projekt a reprodukujú jej parametre, zatiaľ čo vitrážisti, kamenári či pokrývači sa snažia aplikovať techniky známe remeselníkom v 13. storočí.
15. apríla 2019. Katedrála stará 850 rokov, ktorá sa v tom čase reštaurovala, sa ocitla v plameňoch, pričom prišla o vežu, strechu a časť klenby. Prvý požiarny poplach zaznel o 18:20, katedrála bola evakuovaná v priebehu niekoľkých minút. Opätovne sa požiarny poplach rozozvučal o 20 minút neskôr. Pred 19:00 hasiči lokalizovali požiar, ktorý sa rozšíril na strechu budovy.
Na hasení požiaru v katedrále sa zúčastnilo približne 400 hasičov. Požiar sa podarilo uhasiť okolo štvrtej hodiny ráno nasledujúceho dňa. Okolo horiacej katedrály sa zhromaždili tisíce Parížanov, ktorí sa modlili za jej záchranu. Pri požiari zhorela strecha katedrály a do ovzdušia sa uvoľnilo 460 ton olova.
Veža, postavená v 19. storočí podľa návrhu Eugena Viollet-le-Duca, sa zrútila. Zničené boli aj časti kamennej klenby v lodi, v jej priesečníku s transeptom a v severnom transepte, ako aj horné vitrážové okná z 19. storočia v štítoch transeptu. Z vnútra horiacej katedrály sa hasičom podarilo vyniesť relikvie vrátane Ježišovej tŕňovej koruny, ktorá bola uložená v katedrálnej pokladnici, a umelecké diela. Obe veže sa podarilo zachrániť pred zrútením a konštrukcia budovy zostala neporušená.
Od začiatku vyšetrovania kriminálna polícia odobrala množstvo vzoriek zo stoviek kubických metrov sutín katedrály. Na konci predbežného vyšetrovania parížsky prokurátor Remy Heitz uviedol, že podľa jeho názoru požiar nebol založený úmyselne a pravdepodobnou príčinou bol zle uhasený ohorok cigarety alebo elektrická porucha.
Zdroj: pch24.pl