Ľudia na celom svete sú stále takmer denne kŕmení maltuziánskou stravou. Jeho zástancovia tvrdia: Na planéte je príliš veľa ľudí. Planéte by bolo lepšie, keby na nej žila maximálne miliarda ľudí. Ľudské bytosti sú rakovinou Zeme. Sme ako vírus, ktorý sa nekontrolovane množí.
Toto presvedčenie sa premieta do filmov, ktoré vidia miliardy ľudí na celom svete. S každým desaťročím od 50. rokov 20. storočia sa počet apokalyptických filmov zvyšuje, čo je presný opak toho, čo sa deje na Zemi.
Podľa Limitov rastu vydaných v roku 1973 Rímskym klubom, zem kvôli rastu populácie už mala dávno skolabovať. Keď však populácia rástla a situácia sa začala zlepšovať, trochu zjemnili svoju rétoriku a začali tvrdiť, že bude zle kvôli znečisteniu. Keď sa potom aj ono začalo zlepšovať, témou bolo CO2. Hrozbu totiž treba stále meniť. Napriek všetkým predpovediam priemerná dĺžka života naďalej rastie.
Nebyť spolupráce s médiami, ekologickí katastrofisti by neboli ani z polovice tak úspešní v šírení svojich myšlienok. Médiá zohrávajú dôležitú úlohu v každodennom fungovaní demokratickej spoločnosti. Spoliehame sa na to, že nás budú informovať o významných politických a hospodárskych udalostiach, ako aj o prevratných vedeckých a technických objavoch. Predovšetkým od nich očakávame, že to všetko budú robiť nezaujato a objektívne. Na oplátku poskytujeme médiám našu dôveru čitateľov a divákov.
Dnes je už samozrejmosťou sťažovať sa na rozpad dôvery medzi médiami a ich publikom. Tento rozpad však trvá už veľmi dlho. Spomeňme si na niektoré mimoriadne správy, ktoré sa dostali do tlače za posledných približne 50 rokov a ktoré poznačili a vydesili dve generácie ľudí na celom svete a najmä vo vyspelých krajinách. Predstavujú však iba špičku ľadovca neustálej stravy plnej pochmúrnych správ, ktorou boli bežní občania kŕmení celé desaťročia.
17. novembra 1967 vyšiel v denníku Salt Lake Tribune článok s názvom “Strašný hladomor do roku 75″ (Dire Famine Forecast by ’75). Článok varoval, že zvyšujúci sa rast populácie bude mať za následok celosvetový hladomor, ktorý by mal vyvrcholiť v roku 1975. S odvolaním sa na Paula Ehrlicha sa v článku argumentovalo v prospech nedobrovoľnej kontroly pôrodnosti a šírenia sterilizačných prostriedkov cez potraviny a vodu (!). Spolu s týmito opatreniami by sa podľa autora článku mala “donútiť Katolícka cirkev, aby súhlasila s opatreniami na kontrolu populácie”.
Dňa 10. augusta 1969 vyšiel v denníku New York Times článok s názvom “Odporca znečistenia tvrdí, že času je už málo. Článok upozorňoval, že v čase, keď sa spoločnosť presvedčí o závažnosti veľkých environmentálnych problémov, už bude neskoro. Citoval Ehrlicha, ktorý povedal: “Musíme si uvedomiť, že ak nebudeme mať obrovské šťastie, do 20 rokov všetci zmiznú v oblaku modrej pary.” Tých 20 rokov malo uplynúť v roku 1989!
16. apríla 1970 vyšiel v denníku Boston Globe článok s názvom “Vedec predpovedá novú dobu ľadovú do 21. storočia” Scientist Predicts New Ice Age by 21st Century” Článok varoval, že rastúca spotreba elektrickej energie a s ňou spojené zvyšovanie znečistenia ovzdušia povedú k dobe ľadovej “v prvej tretine budúceho storočia”, ktorá vysuší všetky rieky a potoky v Spojených štátoch. Aby sa predišlo týmto klimatologickým podmienkam, v článku sa uvádzalo niekoľko odporúčaní na záchranu sveta, ktoré vypracoval James P. Lodge, vedec z Národného centra pre výskum atmosféry, vrátane kontroly populácie.
Dňa 9. júla 1971 vyšiel v denníku Washington Post článok s názvom “Americký vedec predpovedá príchod novej doby ľadovej”. “U.S. Scientist Sees New Ice Age Coming.” Článok varoval, že svet čaká 50 až 60 rokov od ďalšej doby ľadovej. S odvolaním sa na vedcov z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) denník Washington Post tvrdil, že prach zo spaľovania fosílnych palív by mohol znížiť svetovú teplotu o šesť stupňov.
29. januára 1974 britský denník The Guardian uverejnil článok s názvom “Vesmírne satelity ukazujú, že sa rýchlo blíži nová doba ľadová“. “Space Satellites Show New Ice Age Coming Fast.” Článok upozorňoval na rastúce množstvo ľadovej pokrývky na celom svete a naznačoval súvislosť medzi ľadovou pokrývkou a “nepriaznivými zmenami našej klímy”.
24. júna 1974 vyšiel v časopise Time článok s názvom “Ďalšia doba ľadová?” “Another Ice Age?” Článok varoval, že teplota atmosféry bude naďalej klesať, čo povedie k ďalšej dobe ľadovej. Tvrdil, že “neočakávané pretrvávanie a hrúbka ľadu vo vodách okolo Islandu” a “migrácia teplomilných tvorov, ako je pásavec, zo Stredozápadu na juh” sú výstražnými znameniami blížiacej sa doby ľadovej.
V New York Times Book review 18. júla 1976, klimatológ z National Center for Atmospheric Research píše o tom, že medzi klimatologmi je konsenzus o tom, že atmosféra sa ochladzuje.
V článku je okrem iného stojí:
V roku 1974 vedci Schneider a Bryson sa usilovali vysvetliť politikom v Bielom dome, prečo sa situácia bude zhoršovať. Jedna z najdeprimujúcejších skúseností uvedených v knihe je Schneiderov opis, ako ich varovania neboli vypočuté a vyzneli naprázdno.
(Dnes by sme povedali, že „našťastie“.)
Dňa 5. januára 1978 vyšiel v denníku New York Times článok s názvom “Medzinárodný tím odborníkov zistil, že 30-ročný trend ochladzovania na severnej pologuli pokračuje“, v ktorom sa rozoberala správa tímu amerických, nemeckých a japonských vedcov, ktorí zistili, že trend ochladzovania v severnej časti Tichého a Atlantického oceánu nemá konca.
Dňa 24. júna 1988 vyšiel v novinách Miami News článok s názvom “Ďalšie suchá sú pravdepodobné, povedal odborník senátorom”. “More Droughts Likely, Expert Tells Senators.” Článok podrobne opisoval svedectvo Jamesa Hansena, riaditeľa Goddardovho inštitútu pre vesmírne štúdie NASA, pred výborom Senátu USA pre energetiku a prírodné zdroje. Vo svojom svedectve Hansen uviedol, že “naše simulácie klimatických modelov pre koniec 80. a 90. rokov 20. storočia naznačujú tendenciu k nárastu sucha v horúčavách na juhovýchode a stredozápade Spojených štátov”.
1980: ‘Kyslé dažde zabíjajú život v jazerách
Ale o 10 rokov neskôr vláda Spojených štátov prišla k záveru, že kyslé dažde sú síce problémom, ktorý treba riešiť, ale nepredstavujú envoironmentálnu krízu:
Dňa 12. decembra 1988 vyšiel v denníku Lansing State Journal článok s názvom “Pripravte sa na dlhé, horúce letá”, “Prepare for Long, Hot Summers,” v ktorom sa hovorilo o Hansenovej predpovedi, že v nasledujúcich 50 až 60 rokoch sa vo Washingtone zvýši počet dní s teplotou nad 90 stupňov z 35 na 85 dní v roku. Podľa Hansena hladina oceánu stúpne o jeden až šesť metrov.
Dňa 26. septembra 1988 uverejnili austrálske noviny Canberra Times článok s názvom “Hrozba pre ostrovy”. “Threat to Islands.” Podľa tohto článku budú Maldivy do 30 rokov úplne pod vodou. V článku sa tvrdilo, že koniec ostrovov by mohol nastať oveľa skôr, pretože sa očakávalo, že zásoby pitnej vody na Maldivách vyschnú už v roku 1992.
Dňa 30. júna 1989 uverejnila agentúra Associated Press článok s názvom “Stúpajúce moria môžu zničiť národy: Úradníci OSN“. Rising Seas Could Obliterate Nations: U.N. Officials. Článok sa zaoberal tvrdením Noela Browna, riaditeľa newyorskej kancelárie Programu OSN pre životné prostredie, ktorý predpovedal, že “celé národy by mohli byť vymazané z povrchu Zeme vinou stúpajúcej hladiny morí, ak sa trend globálneho otepľovania nezvráti do roku 2020“. Brown tiež tvrdil, že svet má len 10 rokov na to, aby zvrátil trend stúpania hladiny morí.
Dňa 23. októbra 2001 uverejnil Salon článok s názvom “Stormy Weather: Odborník vysvetľuje, prečo nám klimatické zmeny poskytujú ďalší dôvod na hľadanie hrôzy na oblohe.” “Stormy Weather: Floods, Droughts, Hurricanes and Disease Outbreaks—An Expert Explains Why Climate Changes Give Us Yet Another Reason to Find Terror in the Skies.” V článku bol podrobne opísaný rozhovor s Hansenom, ktorý autorovi povedal, že o 20 až 30 rokov bude “West Side Highway [ktorá vedie pozdĺž rieky Hudson] pod vodou” a “v reštauráciách budú nápisy ‘Voda len na požiadanie’. “
23. decembra 2002 vyšiel v denníku The Guardian článok s názvom “Prečo mali vegáni celý čas pravdu”. “Why Vegans Were Right All Along.” V článku sa tvrdilo, že “hladomoru sa dá zabrániť len vtedy, ak sa bohatí vzdajú mäsa, rýb a mliečnych výrobkov”. Podľa autora by rast populácie a ubúdajúce zdroje prinútili bohatých, aby prijali stravu väčšiny sveta (t. j. prevažne vegánsku) a mäso jedli len pri špeciálnych príležitostiach.
Dňa 21. februára 2004 uverejnil denník The Guardian článok s názvom “Teraz Pentagon hovorí Bushovi: Zmena klímy nás zničí.” “Now the Pentagon Tells Bush: Climate Change Will Destroy Us.” V článku sa uvádza, že tajná správa Pentagonu varovala, že Británia bude do roku 2020 “sibírska”. Správa varovala aj pred tým, že “na celom svete vypuknú jadrové konflikty, megapotraty, hladomor a rozsiahle nepokoje”.
Dňa 24. júna 2008 uverejnil denník Argus-Press článok s názvom “Vedec NASA: “Sme upečení.” “NASA Scientist: We’re Toast.” Článok citoval Hansena, ktorý povedal, že “o 5 až 10 rokov bude Arktída v lete bez morského ľadu”.
V roku 2008 Al Gore, bývalý prezidentský kandidát, varoval, že do roku 2013 bude Arktída bez ľadu. V roku 2018 Anthony Watts napísal, že „je to trápne, ale ľad tam stále je“.
Dňa 9. júla 2009 vyšiel v denníku Independent článok s názvom “Máme len 96 mesiacov na záchranu sveta, hovorí princ Charles“. Podľa Charlesa “kapitalizmus a konzumný spôsob života priviedli svet na pokraj hospodárskeho a environmentálneho kolapsu” a “vypočítal, že na záchranu sveta nám zostáva už len 96 mesiacov”.
Dňa 20. októbra 2009 uverejnil denník Independent článok s názvom “Gordon Brown: Máme menej než päťdesiat dní na záchranu našej planéty pred katastrofou.” “ V článku bol zhrnutý prejav britského premiéra, ktorý tvrdil, že Spojené kráľovstvo má 50 dní na to, aby “určilo smerovanie nasledujúcich 50 a viac rokov”.
Dňa 24. júla 2013 uverejnil denník The Guardian článok s názvom “Arktída bez ľadu do dvoch rokov ohlasuje metánovú katastrofu – vedec”, ktorý opisuje prácu vedca Petra Wadhamsa z Cambridgeskej univerzity, ktorý tvrdil, že letný morský ľad zmizne do roku 2015.
Dňa 9. decembra 2013 uverejnil denník The Guardian článok s názvom “Americké námorníctvo predpovedá Arktídu bez letného ľadu do roku 2016”, “U.S. Navy Predicts Summer Ice Free Arctic by 2016,” v ktorom sa podrobne uvádza zistenie amerického ministerstva energetiky, že Arktída stratí letný ľad už v roku 2016. Agentúra tvrdila, že to bude približne “84 rokov pred bežnými modelovými prognózami”.
Dňa 14. mája 2014 uverejnil denník Washington Examiner článok s názvom “Francúzsky minister zahraničných vecí: “500 dní na to, aby sme sa vyhli klimatickému chaosu“, ” v ktorom citoval francúzskeho ministra zahraničných vecí Laurenta Fabiusa, ktorý povedal, že “máme 500 dní na to, aby sme predišli klimatickému chaosu”.
Dňa 7. októbra 2018 vyšiel v denníku New York Times článok s názvom “Správa o klíme popisuje veľké riziko krízy už v roku 2040″. “Major Climate Report Describes a Strong Risk of Crisis as Early as 2040.” Varovala pred zhoršujúcim sa nedostatkom potravín, lesnými požiarmi a ničením koralových útesov “už počas života väčšiny svetovej populácie“.
V ten istý deň vyšiel v denníku Washington Post článok s názvom “Svet má len niečo vyše desaťročia na to, aby dostal klimatické zmeny pod kontrolu, tvrdia vedci OSN“. “ Podľa tohto článku “hrozí, že svet nedokáže udržať globálne otepľovanie na miernej úrovni, a štáty budú musieť prijať “bezprecedentné” opatrenia na zníženie svojich emisií uhlíka v nasledujúcom desaťročí.”
Toto je iba malá časť zo záplavy katastrofických predpovedí, ktorých boli (a naďalej sú) plné médiá, z ktorých sa však ani jedna nesplnila, ale si vyžiadala krutú daň vo forme nárastu depresií, extrémnych obáv, ktoré negatívne ovplyvnili duševné zdravie veľkej časti obyvateľstva, najmä mladých.