Pápež František 23. marca na audiencii u delegáta Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) privítal nového predsedu tejto skupiny, vyzdvihol prácu odchádzajúceho predsedu a vyzval COMECE, aby slúžila veci jednoty a mieru v Európe.
Pápež zablahoželal arcibiskupovi Marianovi Crociatovi z talianskej Latiny k jeho zvoleniu za nového predsedu COMECE, organizácie, ktorá zastupuje biskupské konferencie krajín patriacich do Európskej únie. (Samostatná skupina, Rada biskupských konferencií Európy alebo CCEE, zahŕňa všetky európske krajiny).
Pápež taktiež pozdravil luxemburského kardinála Jeana-Clauda Hollericha, ktorý odstúpil po skončení svojho funkčného obdobia na čele COMECE. Pápež jasne poukázal na vplyvnú úlohu kardinála Hollericha ako generálneho relátora synody o synodalite a na jeho cesty, počas ktorých prednášal na prípravných stretnutiach po celom svete: “Nikdy sa nezastaví! Nikdy sa nezastaví!”
Iný pohľad ako predchádzajúci pápeži
Vo svojich pripravených poznámkach k delegátom COMECE pápež povedal, že skupina by sa mala zamerať na jednotu a pokoj. Keď hovoril o týchto dvoch cieľoch, pápež František predstavil víziu európskeho projektu, ktorá sa výrazne líši od vízie predchádzajúcich dvoch pontifikov.
Pápeži Ján Pavol II. a Benedikt XVI. dôrazne tvrdili, že Európska únia by mala uznať nezastupiteľnú úlohu kresťanskej viery pri formovaní spoločného európskeho dedičstva. Na druhej strane pápež František povedal: “Bohatstvo Európy spočíva v zbližovaní rôznych myšlienkových zdrojov a historických skúseností.”
Pápež sa síce krátko zmienil o úlohe kresťanskej viery v európskej jednote, ale naznačil, že táto úloha sa v súčasnosti zmenšila a pre Cirkev zostal len nejasný druh angažovanosti:
Pýtame sa: aká je úloha kresťanskej inšpirácie v tejto výzve? Niet pochýb, že v pôvodnej fáze zohrávala zásadnú úlohu, pretože bola v srdciach a mysliach mužov a žien, ktorí toto podujatie iniciovali. Dnes sa iste veľa zmenilo, ale stále platí, že sú to muži a ženy, ktorí rozhodujú. Preto je prvou úlohou Cirkvi v tejto oblasti formovať ľudí, ktorí čítajú znamenia času, ktorí vedia interpretovať projekt Európy v dnešných dejinách.
Formovanie “ľudí, ktorí čítajú znamenia čias”, nemusí nevyhnutne znamenať aktívne vyznávanie viery. A v diskusii o tom, ako by COMECE mohla prispieť k dosiahnutiu cieľa jednoty, sa pápež František opäť vyhol akémukoľvek výrazne katolíckemu alebo kresťanskému posolstvu. “COMECE,” povedal, “môže a musí prispieť k tejto výzve mieru aj z hľadiska hodnôt a profesionality.” Hovoril o dialógu, budovaní mostov, prorockej predvídavosti, architektúre a remeselnej zručnosti. Nehovoril však o kresťanskej viere.
Zdroj: catholicculture.org