“Hoci úrady v Pekingu povolili lietadlu ITA Airways s pápežom preletieť cez čínsky vzdušný priestor počas letu z Ríma do Ulánbátaru a počas spiatočného letu, nepovolili žiadnemu biskupovi alebo katolíkovi z pevninskej Číny cestovať do mongolského hlavného mesta pri príležitosti návštevy Svätého Otca. Zákaz vydalo ministerstvo práce Jednotného frontu Komunistickej strany Číny,” informuje Gerard O’Connell na jezuitskej webovej stránke America.
Čína a Svätá stolica podpísali 22. septembra 2018 predbežnú dohodu o menovaní biskupov v pevninskej Číne a dialóg medzi oboma stranami pokračuje, hoci vzťahy nie sú bez problémov. Zákaz bude pre pápeža Františka a Svätú stolicu zdrojom sklamania, najmä vzhľadom na to, že od podpísania dočasnej dohody, ktorá bola dvakrát obnovená v októbri 2020 a októbri 2022, sú teraz všetci katolícki biskupi v pevninskej Číne v spoločenstve s pápežom, vrátane tých, ktorí boli pôvodne vymenovaní vládou bez súhlasu Svätej stolice.
Z uvedeného nariadenia jasne vyplýva, že biskupi z pevninskej Číny nemajú rovnakú slobodu stretávať sa s pápežom alebo zúčastňovať sa na podujatiach univerzálnej Cirkvi, akú majú dnes biskupi v iných krajinách.
Čínske úrady neuviedli dôvod zákazu cesty pevninských biskupov do Mongolska. Vzhľadom na dobré vzťahy medzi Mongolskom a Čínou sa zdá, že príkaz odráža nielen neľahký súčasný stav čínsko-vatikánskych vzťahov, ale aj strach čínskej komunistickej strany z náboženstva vo všeobecnosti a kresťanstva zvlášť.
Hoci Mongolsko od získania úplnej nezávislosti začiatkom 90. rokov 20. storočia presadzuje nezávislejšiu politiku (krajina bola väčšinu 20. storočia satelitným štátom Sovietskeho zväzu), s Čínou má priateľské vzťahy a Čína sa zasa stala najväčším obchodným partnerom Mongolska a zdrojom zahraničných investícií.
K pápežovi Františkovi sa v Ulánbátare pridajú aj biskupi z viacerých ázijských krajín. Sú medzi nimi kardinál Yeom Soo-Jung a ďalší biskupi z Južnej Kórey, kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij z Thajska a biskupi z Vietnamu, Kazachstanu, Kirgizska a Azerbajdžanu. Počas pápežovej návštevy v Ulánbátare sa očakáva aj prítomnosť kardinála arcibiskupa Rangúnu v Mjanmarsku Charlesa Maung Bo, predsedu Federácie ázijských biskupských konferencií.
Okrem viac ako 1 400 mongolských katolíkov z deviatich farností tejto rozľahlej krajiny budú medzi 3 000 veriacimi, ktorí sa zúčastnia na svätej omši, ktorú bude pápež František sláviť v nedeľu 3. septembra popoludní v Stepnej aréne v Ulánbátare, aj katolíci z Kórey, Hongkongu a ďalších krajín.
V nedeľu dopoludnia sa v hlavnom meste v divadle Hun uskutoční veľké ekumenické a medzináboženské podujatie. Katolíci sa pridajú k zástupcom iných náboženstiev vrátane mongolského budhizmu s tibetskými vplyvmi, ktorý vyznáva približne 50 % obyvateľov Mongolska.
Zdroj: eKAI.pl