Nová správa združenia Open Doors: 365 miliónov kresťanov žije v krajinách bez náboženskej slobody. Hlavnou príčinou prenasledovania je islam, a to v 34 z 50 krajín. Nasleduje komunizmus so Severnou Kóreou a Čínou.
365 miliónov kresťanov žije v krajinách, kde sú prenasledovaní pre svoju vieru. Na celom svete je dnes prenasledovaný každý siedmy kresťan. Ak vezmeme do úvahy jednotlivé kontinenty, v Afrike je to každý piaty, v Ázii každý druhý a v Latinskej Amerike každý šestnásty. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú 17. januára zverejnilo medzinárodné združenie Open Doors, ktoré sa od roku 1955 venuje podpore kresťanov v ťažkostiach modlitbami a materiálnou pomocou.
Ako vysvetľuje Open Doors a opisuje použité kritériá a metódy výskumu, prenasledovanie by sa malo chápať ako “akékoľvek nepriateľstvo, ktoré je dôsledkom identifikácie jednotlivca alebo celej skupiny s Kristom a môže zahŕňať nepriateľské postoje, slová a činy”. Posudzované obdobie je od 1. októbra 2022 do 30. septembra 2023.
Počas tohto obdobia bolo v 100 sledovaných krajinách zabitých 4 998 kresťanov, čo je výrazný pokles oproti 5 621 z predchádzajúceho roka, ktorý je podľa autorov správy spôsobený najmä znížením počtu úmrtí v Nigérii, ktorá však so 4 118 úmrtiami zostáva krajinou s ďaleko najväčším počtom kresťanov zabitých z dôvodov súvisiacich s vierou, za ktorou nasleduje Demokratická republika Kongo s 261 úmrtiami a India so 160 úmrtiami.
Zatknutých a uväznených bolo 4 125 kresťanov, a to aj bez súdneho procesu. Smutný rekord v tomto prípade patrí Indii s 2 332 prípadmi, nasleduje Eritrea so 400 prípadmi a Čína a Pakistan, obe s 200 prípadmi. Unesených bolo 3 906 kresťanov, väčšinou v Afrike, z toho 3 300 len v Nigérii. Nasledujú Stredoafrická republika, Konžská demokratická republika a Pakistan s počtom po 100 prípadov. Treba však povedať, že aspoň čo sa týka Nigérie, väčšina kresťanov vrátane desiatok duchovných bola unesená s cieľom vydierania, a nie z náboženskej nenávisti.
Počet kostolov a náboženských budov, ktoré boli napadnuté, zničené alebo prinútené zatvoriť vládnymi orgánmi, ozbrojenými skupinami a masovým násilím, bol 14 766, čo je bezprecedentný počet. Na ohromujúcom náraste z 2 110 v roku 2022 sa podieľala najmä Čína, kde bolo násilne zatvorených a napadnutých 10 000 kostolov, India, 2 228, a Nigéria, 750.
Organizácia Open Doors upozorňuje, že všetky zhromaždené údaje sú konzervatívne minimálne odhady. O to viac to platí pre počet zneužití, znásilnení a nútených sobášov, 3 231. Autori upozorňujú, že ide o špičku ľadovca, pretože veľké množstvo prípadov nie je nahlásených z dôvodu nedôvery voči inštitúciám, strachu z odvety a ochrany obetí, ktoré sú vystavené stigmatizácii, hoci sú bez viny, ak žijú v spoločnostiach, ktoré sú stále patriarchálne.
Prevažná väčšina prípadov násilia, ktoré utrpeli kresťania, a škôd spôsobených na ich majetku sa tiež nenahlasuje. Zistené prípady poukazujú na výrazné zhoršenie bezpečnostných podmienok. Počet kresťanov napadnutých a ohrozených smrťou kvôli ich viere vzrástol z 29 400 v roku 2022 na 42 800 v roku 2023. Útoky na domy, obchody a podniky kresťanov sa zvýšili ešte viac: zo 6 700 v roku 2022 na 27 100 v roku 2023.
A napokon, existuje nespočetné množstvo každodenného obťažovania, ktoré priťahuje menej pozornosti ako násilie, ale má zničujúci vplyv na každodenný život kresťanov: Zoznam spôsobov, ako kresťanom zneistiť a sťažiť ich existenciu, je dlhý: nátlak a vydieranie s cieľom prinútiť ich, aby sa zriekli svojej viery, diskriminácia v prístupe k práci a na pracovisku, pri využívaní zdravotníckych a vzdelávacích služieb, vylúčenie z pomoci pri katastrofách, byrokratické prekážky a prieťahy pri povoľovaní výstavby kostolov a iných zariadení, vyvlastňovanie pozemkov patriacich náboženským orgánom a inštitútom…
Od vydania v roku 2002 je správa Open Doors doplnená o World Watch List (WWL), zoznam 50 štátov, v ktorých je byť kresťanom najťažšie a najnebezpečnejšie. Identifikované stupne prenasledovania sú tri – “vysoký”, “veľmi vysoký” a “extrémny” – a toto je štvrtý rok, v ktorom, čo potvrdzuje postupné zhoršovanie netolerancie a náboženskej nenávisti, v žiadnom z 50 štátov nebolo prenasledovanie klasifikované ako “vysoké”. Okrem toho počet krajín, v ktorých je miera prenasledovania extrémna, stúpol z 11 v roku 2022 na 13.
Na prvom mieste je ako vždy Severná Kórea, ktorú od roku 2002, keď bol zverejnený prvý WWL, iba raz predstihol Afganistan v roku 2022. Somálsko, Líbya, Eritrea, Jemen, Nigéria, Pakistan, Sudán, Irán, Afganistan a India sú potvrdené na tomto rebríčku, hoci nie v rovnakom poradí ako v roku 2022. Do rebríčka sa dostali Sýria a Saudská Arábia.
Organizácia Open Doors poukazuje na to, že v prvej päťke sú tri silne islamské krajiny, Somálsko, Líbya a Jemen, “ako dôkaz, že islamský útlak zostáva hlavným zdrojom protikresťanskej neznášanlivosti”. V skutočnosti možno povedať, že islam je hlavnou príčinou prenasledovania. V skutočnosti je z 13 krajín deväť s islamskou väčšinou, v ktorých je prenasledovanie klasifikované ako “extrémne”, a dokonca aj v Nigérii je to islam, kto prenasleduje kresťanov, hoci moslimovia tvoria len približne polovicu obyvateľstva. Islam je zodpovedný za prenasledovanie aj v ďalších 24 z 37 štátov, kde je prenasledovanie “veľmi silné”. Celkovo je islam príčinou utrpenia kresťanov, obmedzení uctievania a diskriminácie v 34 z 50 štátov.
Čína na 19. mieste je (s výnimkou Severnej Kórey) lídrom komunistických krajín vo svetovej vojne. Ďalšími sú Laos (21. miesto), Kuba (22. miesto) a Vietnam (35. miesto). Napokon India je najhorším prípadom prenasledovania spôsobeného nacionalistickou ideológiou, teda hinduistickými fundamentalistami.
Zdroj: opendoors.org, lanuovabq.it