„Cirkev bola založená, aby človeku dala nádej a priniesla mu spásu ohlasovaním dobrej zvesti, ktorú svet nemôže dať, ale ju veľmi potrebuje. Sústredenie sa na “ochranu klímy” je “najistejším spôsobom, ako urýchliť úpadok Cirkvi”, píše Alexander Kissler, redaktor berlínskeho denníka Neue Zürcher Zeitung.
“Cirkev sa zjavne chce podriadiť novému Bohu – klíme; a klíma neznáša iných bohov, – zdôraznil. Publicista mal na mysli výzvu pod názvom „Klimaschutz: Wir sind bereit“ (Ochrana klímy. Sme pripravení), pod ktorú sa podpísali prakticky všetci nemeckí hierarchovia, aj tí, ktorí v mnohých iných podstatných otázkach majú protichodné názory, ale v otázke klímy sa dokonale zhodnú, ako kardinál Rainer Maria Woelki, kritik Synodálnej cesty a biskupi Georg Bätzing a Gregor Maria Hanke stojaci na opačnom konci.
Podľa novinára je takáto silná angažovanosť Cirkvi vo veci klímy zúžením vlastného vplyvu na ekologický problém, ba dokonca prejavom rezignácie.
V cirkvách na Západe sa podľa neho už takmer nehovorí o posledných veciach, ako je nebo, peklo a očistec a sotva už majú silu rázne sa postaviť proti zákonu so vznešeným názvom Selbstbestimmungsgesetz (zákon o sebaurčení), podľa ktorého úradná zmena pohlavia sa má stať jednoduchým administratívnym aktom.
O to silnejšie slová používajú a o to energickejšie sa snažia vystupovať proti “hroziacej klimatickej katastrofe”, ktorá napriek všetkým tvrdeniam stojí z vedeckého hľadiska na hlinených nohách. “Prvý signatár” Rolf Lohmann, “environmentálny biskup” Nemeckej biskupskej konferencie, hrozí „klimatickým peklom“, keď s obľubou používa termín generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa: “Na ceste do klimatického pekla musíme tvrdo zabrzdiť”.
A s „klimatickými
hriešnikmi“ vraj musí štát nemilosrdne zatočiť. Hm, žeby to široko deklarované “milosrdenstvo”
nemeckých biskupov sa týkalo iba hriechov proti šiestemu prikázaniu?
Ochrana stvorenstva je “základnou kresťanskou úlohou”, uvádza Kissler. Stvorenstvo je však viac ako klíma, klimatická politika je viac ako agenda “Poslednej generácie” (Letzte generation), s ktorou sa cirkvi kamarátia napriek trestným činom páchaným ich stúpencami, píše Kissler.
Na marcovom štrajku za klímu nemeckí biskupi povzbudzovali ľudí, aby sa ho zúčastnili v čo najväčšom počte a biskup z Hildesheimu Heiner Wilmer hrdo oznámil, že spolu s organizáciou “Fridays for Future” zbiera odpadky.
Čiže cirkevní hierarchovia sa boja vyniesť súd tam, kde by sa to od nich čakalo, hoci za cenu mnohých nepríjemností, ale radšej „napínajú svaly“ pri súde v politicky korektnej veci, ktorou určite nikoho mocného nepodráždia.
Kvôli úplnosti treba dodať, že pápež František vo svojom posolstve Modlitba za stvorenie vyzýva k dodržiavaniu záväzkov Parížskej dohody o obmedzení rizika globálneho otepľovania a k ukončeniu éry fosílnych palív. “Je absurdné pokračovať v prieskume a rozširovaní infraštruktúry fosílnych palív,” povedal.