Nemecká biskupská konferencia má svojho vôbec prvého delegáta pre LGBT komunitu. Na základe rozhodnutia biskupov z polovice februára sa ním stal pomocný biskup Essenu Ludger Schepers. Hierarcha teraz tvrdí, že v Cirkvi vidí otvorenie sa voči homosexuálnej komunite. O témach, ktoré boli donedávna zakázané, sa teraz môže otvorene diskutovať.
Už predtým v Nemecku existovali delegáti pre LGBT komunitu, ale len na úrovni jednotlivých diecéz; vymenovanie takéhoto postu záviselo od vôle jednotlivých biskupov.
Teraz je to inak, pretože biskup Ludger Schepers je delegátom na celoštátnej úrovni. Ako taký chce presadzovať témy LGBT. V rozhovore pre Deutschlandfunk ubezpečil, že čoskoro budú predložené konkrétne návrhy na zmenu. Podľa Schepersa by východiskom mali byť dokumenty reformnej Synodálnej cesty. Synodálna cesta na svojich posledných zasadnutiach navrhla, aby sa homosexuálne akty považovali za úplne normálne a prijateľné; akceptovať by sa mala aj údajná existencia rodovej rozmanitosti mimo dvoch biologických pohlaví.
Podľa biskupa bolo veľmi dôležitým aktom aj rozhodnutie pápeža Františka a kardinála Victora Fernándeza udeliť povolenie na požehnanie homosexuálnych párov, vyjadrené v doktrinálnom vyhlásení Fiducia supplicans z 18. decembra 2023.
Podľa Schepersa sa nemeckí biskupi musia usilovať o správny prístup k homosexuálnym kruhom, nemali by však vystupovať ako učitelia celého sveta. Môžu však presvedčiť ostatných, že… Písmo “neodsudzuje homosexualitu úplne”. Bolo by preto vhodné podporovať uznávanie “tradičných hodnôt, ako je zodpovednosť” vo vzťahoch bez ohľadu na pohlavie partnerov.
Tvrdenie, že Biblia neodsudzuje homosexualitu, je typickým tvrdením progresívnych kruhov. Tvrdia, že Biblia odsudzuje len homosexuálne “zneužívanie”, ale vraj sa to netýka trvalých a stabilných vzťahov osôb rovnakého pohlavia. Progresívci považujú jasné slová listu svätého Pavla Rimanom za “závislé” od kultúrneho kontextu, a preto dnes už nie sú relevantné. Takýto výklad je v jasnom rozpore s učením Cirkvi, podľa ktorého sú homosexuálne akty nezriadené a ako také – neprijateľné.
Zdroj: Katholisch.de