Vedenie nemeckej synodálnej cesty očakáva, že pápež František odpovie na požiadavky reformného hnutia. Bol zverejnený list Svätému Otcovi.
V júni tohto roku biskupi Georg Bätzing a Irme Stetter-Karpová predložili Svätej stolici požiadavky Synodálnej cesty v nádeji na osobné stretnutie so Svätým Otcom. Pápežovi poslali list so žiadosťou o takýto rozhovor. Keďže list pravdepodobne doteraz zostal bez odpovede, 22. septembra ho zverejnili episkopát aj Ústredný výbor nemeckých katolíkov, teda dve sily, ktoré organizujú Synodálnu cestu.
Požiadavky nemeckej synodálnej cesty sa týkajú štyroch oblastí: autorita v Cirkvi; kňazstvo; úloha žien; sexualita. Točia sa okolo veľkých tém, v tomto poradí: demokratizácia autority, liberalizácia princípu celibátu, ordinácia na diakonát a presbyterát pre ženy, zdôvodnenie odchýlok od morálnych zákazov v sexualite.
Rímska kúria v posledných rokoch často kritizovala nemeckú synodálnu cestu; okrem iných tak urobili bývalý kardinál prefekt dikastéria pre náuku viery Luis Ladaria Ferrer, kardinál štátny sekretár Pietro Parolin, bývalý kardinál prefekt dikastéria pre biskupov Marc Ouellet, kardinál predseda Pápežskej rady pre jednotu Kurt Koch. Samotný pápež František sa tiež vyjadril málo pochvalne na adresu nemeckej synodálnej cesty, hoci nikdy nekritizoval jej podrobné požiadavky, čo naznačuje skôr všeobecnú orientáciu na mechaniku moci na úkor evanjelizácie.
V teraz zverejnenom liste sa vedenie Synodálnej cesty snaží rozptýliť predtým formulované obavy a tvrdí, že požiadavky Synodálnej cesty majú v Katolíckej cirkvi v Nemecku širokú podporu a že ich správnym cieľom je, aby dokázali ľudí v sekulárnej spoločnosti znovu očariť katolíckou vierou. Autori listu tiež upozorňujú, že hoci niektoré požiadavky Synodálnej cesty môžu realizovať sami, mnohé z nich si vyžadujú súhlas Svätej stolice; preto žiadajú o rozhovor so Svätým Otcom.
V minulosti už podobné kroky podnikla nemecká synoda vo Würzburgu (1970 – 1975); “vota”, ktorú táto synoda predložila Vatikánu, bola buď mlčky prešla, alebo odmietnutá, pretože sa zdala ohrozovať poriadok Katolíckej cirkvi.
Či rovnaký osud postihne aj požiadavky synodálnej cesty, nemožno povedať: hoci niektoré jej myšlienky sú radikálne nezlučiteľné s učením Cirkvi, na druhej strane nový prefekt dikastéria pre náuku viery, kardinál-nominál arcibiskup Victor Manuel Fernández, sa netají podporou mnohých zmien, ktoré cesta navrhuje. Priestorom na diskusiu o nemeckých reformných myšlienkach sa už stala celosvetová synoda o synodalite, ktorej rímska časť sa začne tento rok v Ríme.
Zdroj: dbk.de, pillarcatholic.com, PCh24.pl