Bol týždeň pred Vianocami, blížilo sa poludnie a londýnski muezíni vyspevovali o sláve Alaha a o tom, že niet iného boha okrem neho…”.
Takto sa začína rok 1985, prorocký román Anthonyho Burgessa (1917-1993), autora románu A Clockwork Orange. Napísal ho v roku 1978 a číta sa ako portrét Západu v roku 2023. Paradoxný a nepredvídateľný Burgess napísal 31. decembra 1989 v denníku Guardian, že “opozíciou voči ak už nie kresťanskej tak aspoň humanistickej Európe nebude ateistický komunizmus, ale fundamentalistický islam…”.
Hadís pripisovaný Mohamedovi hovorí: “Kto postaví mešitu, hoci aj takú malú ako vtáčie hniezdo, tomu Alah postaví dom v raji. Krajina, kde je postavená mešita, je symbolom víťazstva islamu“. Arabské slovo muezín znamená “ten, kto spieva adhan” (výzvu na modlitbu). Texty nám hovoria o prvom muezínovi v dejinách islamu, Bilalovi. Bilal sa zúčastnil na všetkých prorokových bitkách a keď bolo zavedené zvolávanie k modlitbe, Mohamed ho poveril, aby pri zvolávaní k modlitbe vyliezol na Kaabu (čierny kameň v Mekke).
Muslimovia na celom svete si ho uctievajú. Muezín musí stáť a pozerať smerom ku qible (Mekke) s rukami na ušiach. “Alah je najväčší” (dvakrát). “Niet iného boha okrem Alaha” (dvakrát). “Mohamed je posol Boží” (dvakrát). Potom sa otočí doprava: “Poď sa modliť” (dvakrát) a otočí sa doľava a zopakuje výzvu (dvakrát). Potom: “Alah je najväčší” (dvakrát) a končí slovami: “Niet boha okrem Alaha” (raz).
Adhan nie je ako zvonenie zvonov: je to politické a náboženské vyhlásenie o konverzii na islam, podriadení a dobytí. Alebo ako hovorí ateista Richard Dawkins: “Počúvam krásne zvony Winchesteru, jednej z našich veľkých stredovekých katedrál. Je to neporovnateľne krajšie ako agresívne ‘Allahu Akhbar’. Alebo žeby to bolo dané iba mojou kultúrnou výchovou?“.
Islamu ide vždy o jeho zviditeľnenie vo verejnom priestore. Nikdy nie je súkromnou vierou, nepozná reformy, osvietenstvo, odluku cirkvi od štátu, interpretácie. Islam v roku 2023 je taký, aký bol v roku 610. Zviditeľnenie, ktoré zabezpečuje zrak (mešity, pouličné modlitby, závoje), sluch (zvolávanie k modlitbe z vrcholu minaretov, kázne, učenie v arabčine) a jedlo (halal mäso). Projekt dobývania. Len tak si možno vysvetliť skutočnosť, že náboženstvo jedného človeka sa za niekoľko storočí rozšírilo všade na svete a o niekoľko rokov počet jeho prívržencov prevýši počet kresťanov vo svete.
Alebo si pripomeňme Erdoganov výrok z roku 1999: “Mešity sú naše kasárne, kupoly naše prilby, minarety naše bajonety a veriaci naši vojaci…“.
Význam je jasný.
Preto Erdogan nariadil muezínovi, aby po 86 rokoch zvolával na modlitbu v bývalej bazilike Hagia Sofia. Bolo to gesto dobytia a podrobenia.
Preto nemožno nesúhlasiť s nemeckým novinárom Henrykom Broderom: “Dovoľme muezzínovi vyspevovať až keď v Saudskej Arábii budú môcť vyzváňať kostolné zvony“. Najmä vzhľadom na to, čo sa deje v “umiernenom” islamskom svete.
V Egypte sa moslimský dav rozzúril na kresťanov. Dôvodom tohto útoku bol – kostolný zvon, ktorý veľmi rozhneval moslimov v dedine. A to sme v dedine, ktorá je zo 60 – 75 % kresťanská. Podľa kňaza “moslimovia tvrdia, že keď zvoníme a tiež spievame piesne, že ich to ruší”.
Demokratický starosta New Yorku Eric Adams má teraz dobrú správu pre všetkých, ktorých ráno radi budia islamistické spevy. Islamské zvolávanie na modlitbu bude verejné každý piatok a počas svätého mesiaca ramadán. Bez toho, aby žiadali o povolenie.
V New Yorku je množstvo kostolov premenených na mešity (tu a tu).
Minneapolis sa v apríli stal prvým mestom v Amerike, ktoré päťkrát denne vysielalo islamskú modlitbu, začínajúcu o piatej ráno. Mestská rada Minneapolisu vtedy jednomyseľne rozhodla o zmene vyhlášky o hluku, ktorá dovtedy nedovoľovala zvolávať k Alahovi na úsvite a neskoro večer.
Takto sa to všetko začalo v Dearbone v štáte Michigan koncom 70. rokov minulého storočia. Miestni obyvatelia sa sťažovali, že počujú spev na vzdialenosť pol míle a že ich hluk ruší. Jeden zo susedov podal sťažnosť na troch predstaviteľov mešity a obvinil ich z porušovania nariadenia o hlučnosti. “Účelom výzvy je, aby ju ľudia počuli a aby ju niektorí poslúchli,” odpovedal Musa Jebril, jeden z vedúcich mešity uvedených v žalobe.
V Hamtramcku – v americkom meste s prevažne islamským obyvateľstvom sa výzvy na modlitbu ozývajú o šiestej ráno. To znemožňuje bývať v blízkosti mešity. A o to ide. Posolstvo mešity je, že ak ste moslim, musíte prísť do mešity; ak nie ste moslim, radšej odíďte. K takejto nočnej more smerujeme.
A čo príde po muezínoch? Domino efekt: minarety, halal jedlo v školách, závoje a burky, verejné modlitby, zintenzívňujúca sa cenzúra v spoločnosti, kostoly prestavané na mešity, islamské súdy „šaría“, arabské nápisy na uliciach, ramadánové osvetlenie, útek židov, teraz dokonca zákony na ochranu Koránu.
Nechcem, aby sa krajina mojich vnukov a pravnukov stala z veľkej časti moslimskou, kde sa hovorí prevažne po turecky a arabsky, kde ženy nosia šatky a rytmus dňa určujú muezíni. Ak by som to chcel, môžem ísť na dovolenku na Východe“. Toto napísal pred desiatimi rokmi bývalý nemecký centrálny bankár Thilo Sarrazin, za čo si vyslúžil najhoršie obvinenia z rasizmu a islamofóbie.
Nemal pravdu?
Toto je Duisburg.
Toto je Göteborg, kde je Mohamed najrozšírenejším menom, ktorý rodičia dávajú chlapcom.
Toto je Kolín nad Rýnom.
Toto je Wuppertal. Mestská rada práve schválila novú Erdoganovu mešitu. 6 000 metrov štvorcových pre mešitu, materskú školu a ubytovne.
Toto je Barcelona. V roku 2004 bolo v Katalánsku 139 mešít a v roku 2020 284, čo je náraast o 104 percent, podľa údajov z ministerstva spravodlivosti Generalitat.
Toto je Štokholm.
Toto je Londýn. Ten skutočný, nie predstavovaný Burgessom.
Toto je Lyon, z 30 percent islamský.
Toto je Nice, domov štvrtej najväčšej židovskej komunity, ktorej počet klesol z 20 000 na 5 000.
Toto je východný Londýn.
Toto je Luton, kde, ako píše Wall Street Journal, z 200 000 obyvateľov je 32 percent moslimov.
Toto je Birmingham.
Toto je Oslo.
Toto je Berlín.
Toto je Brusel, kde je islam prvým náboženstvom.
Toto je Bradford, pol milióna obyvateľov, 30 percent moslimov, kde sa nachádza jedna z najstarších katedrál v Spojenom kráľovstve (7. storočie).
Toto je Utrecht.
Toto je Amsterdam. Islam je počtom prvé náboženstvo.
Atď. atď. atď.
Podľa meotti.substack.com