Don Dayly, jeden z popredných meteorológov v USA nedávno vystúpil proti upútavkám, ktoré démonizujú každú väčšiu poveternostnú udalosť. Tvrdí, že mantra politikov, médií a environmentálnych skupín, že každá celoštátna poveternostná udalosť je nejakým spôsobom výsledkom ľudskej činnosti, “je intelektuálne nepoctivá“. Väčšina klimatických správ je “plná anekdot a bez akýchkoľvek údajov”, povedal Day, ktorý je syndikátom viac ako 70 staníc.
Podľa správy v internetovej publikácii Cowboy State Daily sa klimatické upútavky riadia vzorcom obsahujúcim tvrdenia o blížiacej sa skaze, odkazy na vedcov, ktorí sa nezaoberajú atmosférou, vyberané alebo zavádzajúce údaje a návrh, aby sme všetci zmenili svoje spôsoby a “robili to, čo hovoríme”. Day hovorí, že reportéri často robia rozhovory s ľuďmi, ktorí ponúkajú osobné anekdoty, a potom sa snažia ich príbehy podať ako ďalší dôkaz zmeny klímy spôsobenej človekom. Väčšina médií ignoruje príbehy, ktoré nezapadajú do naratívu, ako napríklad posledná sezóna tornád, ktorá bola jednou z najmenej aktívnych.
Úloha médií pri vytváraní politického naratívu o klíme znepokojuje aj vedeckého spisovateľa a bývalého profesora ekonómie Rogera Pielkeho mladšieho, ktorý minulý mesiac poznamenal, že klimatická žurnalistika sa vyvinula z informovania o správach na naratív. “Volám po poctivejšej klimatickej žurnalistike, pretože vidím jej patologické účinky na názory verejnosti, najmä mladých ľudí, na výskumnú komunitu a v politických diskusiách vrátane politickej propagácie. Klíma je príliš dôležitá na to, aby bola len ďalšou slepou uličkou politiky identity,” povedal.
Podľa Pielkeho sa stalo pravidlom klimatickej agendy spájať každú extrémnu udalosť, ku ktorej dochádza každý deň, so zmenou klímy. “Extrémne počasie už nie je o počasí,” poznamenal. Táto potreba kŕmiť klimatickú beštiu vedie k domino efektu vytvárania stimulov pre výskumníkov, aby vytvárali štúdie so súvislosťami s klímou – “bez ohľadu na to, aké slabé alebo triviálne“.
K démonizácii zlého počasia došlo preto, lebo globálne otepľovanie sa vyčerpalo približne pred 25 rokmi. Podľa údajov z konca apríla satelitný záznam UAH ukazuje na pauzu trvajúcu už takmer deväť rokov. Štátne meteorologické služby nepotrebovali veľa podnetov, aby spustili rozprávanie o jedinom počasí, ktoré by pomohlo propagovať kolektivistický projekt Net Zero.
Britský meteorologický úrad sa pýši svojím novým deklarovaným teplotným rekordom 40,3 °C z 19. júla minulého roka napriek pochybnostiam o tom, že trval len 60 sekúnd a bol zaznamenaný v polovici dráhy vojenskej leteckej základne. Vysielané mapy počasia v Spojenom kráľovstve, ktoré sa počas leta sfarbujú do oranžova a žiarivo červena, občas pripomínajú televíznu posmešnú latinskú rosničku v seriáli The Fast Show. Zdá sa, že v Austrálii si Meteorologický úrad v poslednom čase robí nároky na sekundové teplotné rekordy po prechode z ortuťových na veľmi presné elektronické snímače.
V Spojených štátoch sa na lokálne médiá, ktoré vysielajú informácie o počasí, zamerala organizácia Climate Central, zelená agitka financovaná mnohými ľavicovými nadáciami. Cieľom podskupiny s názvom Climate Matters je vniesť klimatické zmeny do predpovedí o počasí “prostredníctvom lokálnych médií, ktorým Američania všade na svete veľmi dôverujú”. Za posledné desaťročie vytvorila “meteorologické podzemie”, o ktorom sa hovorí, že je to “sieť televíznych hlásateľov počasia od pobrežia k pobrežiu, ktorí veria, že informovať svojich divákov o globálnom otepľovaní je rovnako dôležité ako povedať im, aby si vzali dáždnik“.
V nedávnej eseji na blogu klimatickej skeptičky Dr. Judith Curryovej David Young poukazuje na súvislosti medzi politizáciou vedy počas pandémie Covid a klimatickými zmenami. V USA sa naratívne riadené médiá skladajú iba z ideologicky orientovaných – a čiastočne štátom kontrolovaných – šíriteľov starostlivo preverovaných informácií. Tie vždy podporujú názory elít na Západe – “a verejnosť je čoraz viac presvedčená, že sa im nedá veriť,” hovorí Young.
Young upozorňuje na to, že v posledných rokoch sa rozrástol priemysel “dezinformácií”, čo je kategória, ktorú označuje za zväčša bezvýznamnú, bez presne definovaného obsahu. Za posledných 30 rokov boli “realistickí” vedci zrušení a teraz politickí operatívci, aktivisti, médiá a často aj deep state a niektorí vedci “súťažia o to, kto bude na čele pri zhromažďovaní čarodejníc šíriacich dezinformácie, a ich upaľovaní“.
“.
Young píše, že mnohé z taktík dezinformačného komplexu sa racionalizujú ako
nevyhnutné na boj proti hrozbám pre demokraciu. Tvrdí však, že samotná
vojna proti “dezinformáciám” je hrozbou pre demokratický proces,
pričom si všíma názor veľkého covidského skeptika profesora Johna Ioannidisa,
že demokracia nemôže fungovať, ak je verejnosť kŕmená “neustálou stravou
poloprávd a dokonca dezinformácií, pričom nesúhlasné hlasy sú systematicky
vylučované”.
Zdroj:
Dailysceptic.org