29. máj 2023 – 570 rokov po dobytí Konštantínopola, stolice Byzntskej ríše, moslimskými vojskami.
Predstavte si, že by ste počuli, že v Saudskej Arábii sa chystá výstavba katedrály “Levie srdce” alebo v Egypte katedrála „Bohemond“ (meno veliteľa prvej krížovej výpravy) . Po prekonaní počiatočného údivu, že moslimskí vládcovia týchto krajín povolili výstavbu kresťanského miesta kultu, by ste si mysleli, že pomenovanie katedrál po slávnych križiakoch je dosť extrémna provokácia, však?
Ale presne to robia Turci v Nemecku a prakticky v celej Európe: stavajú mešity “Fatih”. Fatih znamená Dobyvateľ. Toto meno prijal Mehmet II. po tom, ako v roku 1453 dobyl mesto Konštantínopol.
Všimnite si dátum na slávnostnej tabuli mešity Fatih v Duisburgu: 29. máj 2003, 550 rokov po dobytí Konštantínopolu moslimami. Je otázne, či mnohí Nemci pochopili tento odkaz, ale môžete si byť istí, že Turci áno.
Nemci vzali stavbu tejto mešity „Dobyvateľ“ ako príležitosť, aby ukázali, ako sú osvietení. Keď sa rozbehli nesmelé protesty proti jej stavbe, s rozhodnosťou sa za ňu postavili odbory, politické strany a cirkvi. Výstavba bola financovaná Európskou úniou, spolkovou krajinou Severné Porýnie-Vestfálsko a turecko-islamskou úniou (DITIB).
No a práve z tejto tejto centrálnej mešity, z jej tridsaťštyri metrov vysokého minaretu, od 20. marca 2020 začal muezín, čiže vyvolávač, ohlasovať denne o 19. hodine čas predpísanej modlitby. K Duisburgu sa zakrátko pridali mešity v Hannoveri, Dortmunde, Wuppertale, Mníchove a v ďalších mestách. Od veľkej radosti nad touto novotou a ako vyjadrenie svojej solidarity s islamským svetom, začali v rovnakom čase vyzváňať aj v blízkom katolíckom kostole.
Dúfajme, že raz to naivným duchovným a ešte naivnejším politikom niekto vysvetlí, čo znamená slovo Fatih.
Len aby už potom nebolo neskoro.