Riziko schizmy treba brať vážne a požiadavky synodálnej cesty v Nemecku nemajú vo svete šancu na prijatie. Vyhlásil to kardinál Walter Kasper, bývalý prefekt Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov a donedávna “dvorný teológ” pápeža Františka.
Podľa purpuráta nie je šanca, aby revolučné myšlienky nemeckej synodálnej cesty prijala univerzálna Cirkev.
– Považujem za vylúčené, že by sa ustanovenia Synodálnej cesty presadili vo všeobecnej Cirkvi. Samozrejme, aj v iných krajinách sú ľudia, ktorí si myslia to isté. Celkovo však nejde o väčšinu. To sa okrem iného týka aj ordinácie žien. Ďalším príkladom je demokratická účasť na vedení Cirkvi. Veď Cirkev vôbec nie je demokracia! Najmä v tejto téme sa mnohé veci nepremysleli správne teologicky a na základe Tradície. Cirkev sa nedá nanovo vymyslieť,” povedal kardinál v rozhovore pre nemeckú tlačovú agentúru KNA.
Na otázku o možnosti schizmy Kasper poukázal na reálne nebezpečenstvo.
– Synodálna cesta neustále zdôrazňuje, že nechce schizmu – a ja tomu verím. V schizme sa však možno aj jednoducho ocitnúť. Trochu tak, ako sa veľmoci ocitli v prvej svetovej vojne, hoci ju vlastne nikto nechcel. Mali by sme to brať vážne. V Nemecku by sme mali brať vážne aj otázky, ktoré prichádzajú z iných biskupstiev. Človek sa nemôže správať, akoby už poznal pravdu. Takto sa Nemecko stáva vo svete neobľúbené. Keď sa stretávam s kardinálmi v Ríme, krútia nad Nemcami hlavou,” zdôraznil.
Na otázku o kríze v Cirkvi priznal, že je obrovská; upozornil, že jej príčina nie je len v probléme sexuálneho zneužívania, ale je oveľa hlbšia a týka sa celého Západu. – Viem len jedno: keby som nezažil prelom, ktorý kedysi pohol koncilom, teraz by som túto krízu nedokázal ustáť. Myslím si však, že odpovede musí teraz poskytnúť nová generácia,” povedal.
Zdroj: Katholisch.de