Synodalita v Katolíckej cirkvi má byť výrazne odlišná od synodality v protestantskom a pravoslávnom svete, oznamuje kardinál Jean-Claude Hollerich, generálny relator Synody o synodalite, ktorý je spolu s kardinálom Mariom Grechom najdôležitejším cirkevným hierarchom zapojeným pápežom do synodálnych procesov.
Kardinál Hollerich hovoril o synodalite v rozhovore pre americký jezuitský časopis America. Uviedol, že Katolícka cirkev musí nájsť svoj typický typ synodality.
– Musí brať do úvahy kolegialitu biskupov, musí brať do úvahy Petrov primát v katolíckej tradícii. Je tiež založená na procese rozlišovania,” povedal purpurový kňaz. K samotnej otázke rozlišovania povedal, že ide o zváženie: pravidiel, osobných okolností a Tradície viery.
Na tomto základe má človek dospieť k záveru, aká je Božia vôľa v konkrétnej situácii. Ako sa to premietne do synodality v praxi, sa ešte uvidí; rovnaký mechanizmus už bol predstavený v exhortácii Amoris laetitia, aby sa upustilo od zachovávania prijímania v prípade rozvedených v opätovných manželstvách na základe individuálnych rozhodnutí….
Purpurát ubezpečil, že katolícka synodalita nebude taká ako u luteránov, kde sa dokonca hovorí o cirkevnom parlamente.
Na otázku, čo urobí pápež František s rozhodnutiami synody, Hollerich poukázal na princíp … rozhodnosti. Ako zdôraznil, nejde o to, že synoda sa musí skončiť väčšinovým hlasovaním alebo dokonca jednomyseľnosťou. Pápež chce, aby bolo zhromaždenie o niečom presvedčené. Aký je rozdiel medzi byť presvedčený a jednomyseľnosťou, opäť – ťažko povedať.
Z vyjadrení najvyššie postavených hierarchov opäť vyplýva obraz synodality, ktorý je úplne nejasný, beztvarý a náchylný na interpretácie aplikované ad hoc, zdôvodňované výlučne na základe legitimity výkonu autority….
Zdroje: Katholisch.de, PCh24.pl