Metropolita Chicaga, kardinál Blaise Cupich, sa zúčastnil na ďalšom stretnutí zo série “Parlament svetových náboženstiev”, ktorého členmi sú zástupcovia hlavných monoteistických náboženstiev a východných náboženstiev, prívrženci domorodých náboženských systémov a dokonca aj deklarovaní novopohania.
Kardinál vo svojej prednáške ani len nespomenul meno Ježiša Krista a namiesto toho venoval veľký priestor klimatickej agende pápeža Františka.
Hierarcha tvrdil, že základom duchovnej formácie je citlivosť svedomia, ale nie voči Božím prikázaniam a Božej vôli, ale “voči iným ľuďom a celému stvoreniu”. Podľa neho “citlivé svedomie berie do úvahy to, čo napísal pápež František v Laudato si, [totiž] že Matka Zem teraz k nám volá kvôli škodám, ktoré sme jej spôsobili naším nezodpovedným používaním a zneužívaním dobier, ktorými ju Boh obdaril”.
Kardinál Cupich potvrdil svoju podporu piatej smernici Parlamentu o tzv. globálnej etike, ktorá má názov “Záväzok ku kultúre udržateľnosti a starostlivosti o Zem“.
“Táto smernica dobre vyjadruje úlohu, ktorú zohrávajú naše náboženstvá a tradície pri počúvaní a odpovedi s najväčšou naliehavosťou na starostlivosť o náš spoločný domov,” povedal. Cupich vyjadril vďačnosť za “rozvíjanie poslania tejto rešpektovanej organizácie pestovať harmóniu medzi svetovými náboženstvami a duchovnými spoločenstvami“.
Katolícky hierarcha tiež ubezpečil, že v iniciatíve, ktorá okrem iného zahŕňa aj novopohanov, vidí “živú iskru Božej vôle”. “Táto iskra nás informuje, zapája moje svedomie a vyzýva ma, aby som zdvojnásobil svoj záväzok brániť a podporovať slobodu všetkých,” povedal.
Prvé stretnutie zo série Parlament svetových náboženstiev sa konalo v roku 1893. Iniciatívu vtedy odsúdil pápež Lev XIII. a zakázal katolíkom a najmä hierarchom zúčastňovať sa na podobných podujatiach, pretože sa obával, že by to mohlo vzbudiť dojem, že Cirkev považuje iné náboženstvá za pravé alebo dobré samé osebe.
Iniciatíva bola obnovená o storočie neskôr z iniciatívy budhistických mníchov. Odvtedy sa podujatie organizuje pravidelne a je pod patronátom najvyšších svetových centier.
Na tohtoročnej konferencii vystúpili generálny tajomník OSN Antonio Guterres, zoologička Jane Godallová, ktorá vyzýva na kontrolu populácie, a pro-potratová politička Demokratickej strany Nancy Pelosiová.
Medzi viac ako 6 500 účastníkmi boli zástupcovia cirkvi, islamu, judaizmu, väčších protestantských denominácií, východných náboženstiev a tiež menších tradičných vierovyznaní, ako je africký šamanizmus a indiánske náboženstvá. Na podujatí sa zúčastnili aj kňazi neopohanského náboženstva Wicca, ako napríklad Gus DiZerega, autor knihy Boh je mŕtvy, nech žijú bohovia: Prípad pre polyteizmus.
Zdroj: lifesitenews.com / parliamentofreligions.org