Endlich! (Konečne!) bola prvá reakcia na sociálnych sieťach ZdK (Zentralkomitee des deutschen Katholiken – Centrálneho výboru nemeckých katolíkov) na doktrinálne vyhlásenie Fiducia supplicans obsahujúce výslovný súhlas kňazom požehnávať páry rovnakého pohlavia a páry v tzv. neregulárnych situáciách, čiže kohabitujúce páry resp. rozvedení žijúci v novom zväzku.
Uverejnenie doktrinálneho vyhlásenia Fiducia supplicans spustilo lavínu komentárov po celom svete. Africkí biskupi začali vydávať dokumenty, v ktorých oznamujú, že ustanovenia tohto dokumentu nebudú uplatňovať. Nemecký episkopát je, naopak, nadšený.
Duchovní a publicisti na celom svete uznávajú, že do Cirkvi bolo zavedené niečo úplne nové: ešte pred niekoľkými dňami bolo požehnanie homosexuálneho páru nezákonné, dnes sa stalo legitímnym. Páter James Martin SJ vlastne priznáva, že je to Revolúcia, na ktorú dlho čakal. Hoci vyhlásenie teoreticky ubezpečuje, že sa učenie Cirkvi nezmenilo, v praxi vysiela mimoriadne silný signál – „homosexuálne akty predsa len nie sú také zlé“.
Ak by sa človeka po vypočutí a prečítaní rôznych názorov na toto vyhlásenie zmocnili pochybnosti, v čom je zmysel vyhlásenia, stačí obrátiť pozornosť na osobu blízku Svätému Otcovi, ktorou je bezpochyby páter James Martin, SJ a pozrieť sa, ako to chápe on.
Napriek tomu, že už desaťročia verejne hlása tézu, že Katechizmus Katolíckej Cirkvi treba zmeniť a homosexuálne vzťahy uznať ako morálne slušné a správne, pápež František ho dal za vzor všetkým kňazom.
Na jeho dotazy odpovedá okamžite, dvakrát ho pozval k sebe na osobný rozhovor do Vatikánu i ako rečníka do Dublinu na Svetové stretnutie rodín v roku 2018, na Svetové stretnutie mládeže do Lisabonu v roku 2023, aby tam prednášal mládeži, ba osobne ho vybral aj za delegáta synody o synodalite…
Čiže môžeme logicky predpokladať, že páter James Martin bude spoľahlivým interpretom zámerov pápeža Františka aj pokiaľ ide o výklad vyhlásenia Fiducia supplicans.
Už niekoľko minút po jeho vydaní otec James Martin, SJ, neskrýval nadšenie a verejne oznámil, že bude s radosťou žehnať svojim priateľom žijúcich v zväzkoch osôb rovnakého pohlavia. Pochválil text vyhlásenia ako “významný krok vpred v službe cirkvi LGBTQ osobám a uznáva hlbokú túžbu mnohých katolíckych párov rovnakého pohlavia po Božej prítomnosti v ich láskyplných vzťahoch“.
James Martin taktiež odsúdil pokusy zľahčovať význam vatikánskeho dokumentu: “Je to významná zmena. Stručne povedané, včera mi ako kňazovi bolo zakázané vôbec požehnávať páry rovnakého pohlavia. Dnes, s určitými obmedzeniami, môžem.”
No a prvým „šťastným párom“, ktorý požehnal páter James Martin SJ, nie sú osoby, ktoré majú niekedy komplikovaný život, ale pokorne prosia o požehnanie, pretože sa chcú obrátiť, priblížiť sa k Bohu, akoby sme si mohli myslieť.
Prvým „šťastným párom“, ktorý, za prítomnosti oficiálneho fotografa New York Times požehnal páter James Martin SJ, sú podľa informácie tohto denníka 38-ročný Jason a 44 ročný Damian.
Muži ako správni “ekumenisti” uzavreli „manželstvo“ v protestantskom zbore “Judson Memorial Church”.
Na internete sa bez ostychu chvália tým, ako si to “užívajú”:
James Martin, SJ, teda požehnal svoj prvý pár, ktorý nielenže si nepriznáva nijaké zlyhanie, ale pýši sa savojím „manželstvom“ a verejne vystavuje svoje fotografie s homoerotickým prezliekaním, návštevou nudistických pláží pre homosexuálov a bozkávaním sa s inými mužmi…
Martin informáciu o požehnaní zverejnil v príspevku na X, predtým Twitteri, v ktorom napísal: “Drahí priatelia: Dnes ráno som mal tú česť požehnať mojich priateľov Jasona a Damiena v našej jezuitskej rezidencii podľa nových smerníc, ktoré Vatikán stanovil pre páry rovnakého pohlavia. Ale už predtým som bol požehnaný ich priateľstvom a podporou.”
“Bolo naozaj pekné, že som to mohol urobiť verejne,” povedal.
James Martin, SJ, v tom svojom nadšení nám vlastne odkryl, aké osoby zamýšľa požehnávať a kto má byť hlavným adresátom vyhlásenia. Od svojich priateľoch, ktorých ako prvých požehnal, ani len náznakom nevyžaduje zmenu ich života. Prijíma ich “takých, akí sú” – s ich vysedávaním na nudistických plážach pre homosexuálov a obliekaním sa za ženy.
Naozaj to vyzerá, že o tento dokument sa v Cirkvi neusilovali tí, ktorí chcú vyzývať ľudí k životu v čistote, ale revolucionári schvaľujúci sodomský hriech.
Niektorí síce tvrdia, že vyhlásenie je v poriadku, že odmietnuť treba iba jeho “revolučné interpretácie”, problém je v tom, že “neexistujú iné interpretácie” ako revolučné, pretože máme do činenia s Revolúciou.
Tá v tejto fáze počíta s tým, že verejnosť si po čase zvykne na to, že Cirkev požehnáva kohabitácie, cudzoložné a sodomitské zväzky a bude to brať ako samozrejmosť. Vonkajšie znaky a gestá sú totiž oveľa výrečnejšie a presvedčivejšie než slová: keď človek vidí kňaza požehnávajúceho neregulárny pár, je mu všetko jasné: žiadna sofistika neobstojí.
Šéf vatikánskych médií Andrea Tornielli prirovnáva pápeža Františka k Ježišovi, ktorý “prijíma každého”, a kritikov vatikánskeho dokumentu k zákonníkom, ktorí “stavajú múry” a vylučujú. Talian tvrdí, že keďže Pán Ježiš jedol s hriešnikmi, z toho vyplýva, že aj ľudia v homosexuálnych pároch môžu byť požehnávaní. Autorovi uniká kľúčový rozdiel: Pán Ježiš jedol s hriešnikmi, ale nikdy nepožehnával ich “spôsob života” – naopak, vyzýval k obráteniu.
Paweł Chmielewski, komentátor pch24.pl píše, že pápež František vyšiel v ústrety revolucionárom a spôsobil obrovský rozruch medzi bežnými veriacimi, ktorí sa každý deň snažia žiť dobrý, morálny, katolícky život. Nesmieme sa tváriť, že sa nič nestalo: došlo k skutočnému, veľkému škandálu, ktorý bude mať katastrofálne dôsledky pre jednotu Cirkvi. A je potrebné o ňom hovoriť nahlas.