Zverejnenie správy o tom, že Teologická fakulta Helsinskej univerzity sa rozhodla udeliť klimatickej aktivistke Grete Thunbergovej vo veku dvadsať rokov čestný doktorát, vyvolalo rôzne reakcie, mnohé z nich uštipačné, ironizujúce ale aj pohoršlivé a odsudzujúce.
Padali poznámky o tom, že Greta nemá dokončený bakalársky stupeň štúdia, ba niektorí spochybňovali, či vôbec riadne absolvovala strednú školu, ale najčastejšia výhrada sa týkala predmetu teológie, ktorého doktorkou h.c. by sa mala stať.
Je možné, ba veľmi pravdepodobné, že Greta, nemá s kresťanstvom veľa spoločné, a teda ani s kresťanskou teológiou. Žiaľ. Akoby aj mohla, keď jej doterajší život sa v podstate riadi scenárom, ktorý jej pripravili jej ľavicovo založení rodičia?
Trvať na tom, že nie je nejakou renomovanou kresťanskou teologičkou, však neznamená, že nie je nábožensky založená. Ona je nábožensky založená až po uši. A jej náboženstvom je samozrejme radikálny environmentalizmus, ktorý uctieva na tomto oltári a chce, aby sme všetci robili to isté.
Pre mnohých ľudí, ktorí dnes zahodili jediného pravého Boha, je vákuum nahradzované rôznymi náhradami. Zelené náboženstvo je jednou z nich. Všetci potrebujeme žiť pre niečo väčšie, než sme my sami, a ak odmietame toho, kto nás stvoril, potom sa utiekame k lacným napodobeninám.
Uctievanie Matky Zeme, Gaie alebo hlbokej zelenej spirituality je jednou z ciest. A nie je to nič nové: ľudia vždycky hľadali alternatívne náboženstvá. Na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, keď to vyzeralo, že s komunizmom je už koniec, niekdajšie komunistické hnutia či strany alebo inštitúcie sa vrhli na ekológiu, akoby cez ňu chceli pokračovať v boji proti kapitalizmu. Inými slovami povedané, environmentalizmus sa stal po marxizme ďalším novým veľkým spasiteľským hnutím v dejinách ľudstva, ktorého cieľom je, dalo by sa povedať, transformácia vlády, hospodárstva a spoločnosti v záujme „oslobodenia prírody“ od jej vykorisťovania človekom. Sen o dokonalom fyzickom životnom prostredí totiž v sebe má revolučný potenciál, ktorý sa skrýva v marxistickom proroctve o ľudstve oslobodenom od sociálnej nespravodlivosti.
Áno, je to náboženstvo. Otázkou však ostáva, či Greta nie je skôr jeho falošným prorokom podobne ako radikálni zelení, ktorí sa vyžívajú v polopravdách a klamstvách, len aby vystrašili verejnosť. Či už je to Al Gore, Paul Ehrlich alebo iní, máme veľmi dlhý zoznam falošných proroctiev, ktoré títo ľudia vyslovili. A to isté samozrejme platí aj pre Gretu, ktorá nedávno vymazala tweet z júna 2018 zverejnený na sociálnej sieti s textom, ktorý sa však dá vyhľadať vo web archíve:
“Špičkový klimatológ varuje, že klimatické zmeny vyhladia celé ľudstvo, ak v najbližších piatich rokoch neprestaneme používať fosílne palivá.“
Takéto absolútne očividne nepravdivé predpovede a proroctvá sú však pre mnohých zelených aktivistov samozrejmosťou. Robia to stále. Vedia, že ak sa im podarí presvedčiť masy, budú oveľa ľahšie manipulovateľné a ovládateľné.
Radikálny environmentalizmus sa zvyčajne spolieha na emócie a kritické odsudzovanie, ale zväčša je založený na málo spoľahlivých vedeckých faktoch. A keď ľudia prestanú veriť v Boha, ako povedal G.K. Chesterton, nie že už neveria v nič, ale uveria v čokoľvek.