Starosta francúzskeho mesta Cannes David Lisnard počas vystúpenia v televíznej stanici Europe 1 varoval, že prisťahovalectvo sa vo Francúzsku stalo veľkým problémom po tom, ako vlani prijalo rekordných 600 000 migrantov. Podľa neho musí vláda dostať prisťahovalectvo pod kontrolu, inak riskuje spoločenské dôsledky.
“Prisťahovalectvo sa vo Francúzsku stalo veľkým problémom, minulý rok sme prijali viac či menej 600 000 ľudí. To je (nový) rekord. Preto musíme dnes v záujme rovnováhy francúzskej spoločnosti uzavrieť kohútiky prisťahovalectva,” povedal Lisnard.
Lisnard sa kriticky vyjadril na adresu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a jeho vlády, pričom poukázal na to, že sa v otázke prisťahovalectva zameriavajú skôr na “reči”, než na skutočné presadzovanie práva:
V súvislosti s masovou imigráciou vo Francúzsku sa ozýva široký okruh hlasov, vrátane bývalého riaditeľa DGSE a bývalého veľvyslanca Pierra Brochanda. Bývalý šéf spravodajskej služby to povedal počas vystúpenia v štátnom rozhlase France Culture.
“Pred päťdesiatimi rokmi sme mali najlepšie verejné služby na svete. Boli sme na ne hrdí a celý svet nám ich závidel. Dnes ich všetci očierňujú a my sa na ne sťažujeme. Čo sa teda stalo medzi tým?“
„35-hodinový pracovný týždeň nemožno ignorovať, skutočne zohral svoju úlohu. Ale každý rok prijímame 450 000 ľudí, ktorí neprispeli ani centom na infraštruktúru, ktorú budú používať od prvého dňa. Za posledných päť rokov sme prijali 2,6 milióna ľudí. Ako očakávate, že títo ľudia, ktorí sa potom stanú nadmernými spotrebiteľmi a nedostatočnými prispievateľmi, nebudú vyvíjať neúnosný tlak na verejné služby?”
Brochand varoval, že Francúzsko je na ceste stať sa krajinou tretieho sveta, ak bude prisťahovalectvo pokračovať v nezmenšenej miere, najmä vzhľadom na obrovské náklady, ako aj prudko rastúcu kriminalitu spojenú s cudzincami vo Francúzsku.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že dve tretiny Francúzov si želajú prísnejšiu imigračnú politiku; za Macrona však počet migrantov dosiahol v roku 2022 nový rekord. Francúzsko tiež naďalej nie je schopné deportovať mnohých migrantov, dokonca ani tých, ktorí majú záznam v registri trestov, čo malo v niektorých prípadoch tragické následky vrátane znásilnenia a vraždy 12-ročnej Loly, ktorú minulý rok spáchal alžírsky migrant, ktorý bol už dávno plánovaný na deportáciu. Z údajov vyplýva, že v roku 2021 bolo skutočne deportovaných len 0,2 % Alžírčanov plánovaných na deportáciu.
Zdroj: rmx.news