Francúzsko a Nemecko očakávajú reformu Európskej únie a najmä na mechanizmus práva veta. Ide o to, aby niektoré členské štáty – ako napríklad Poľsko a Maďarsko – nemohli blokovať návrhy predložené v Rade EÚ, najmä v oblasti daní alebo zahraničnej politiky.
“Francúzsko a Nemecko sú presvedčené, že čiastočnú inštitucionálnu reformu EÚ, ktorá okrem iného zahŕňa zrušenie práva veta pri hlasovaniach v Rade EÚ, bude možné uskutočniť v tomto roku.” – oznámili francúzsky a nemecký štátny tajomník Laurence Booneová a Anna Lührmannová v rozhovore pre portál Euractiv.
Obe krajiny majú záujem najmä o zrušenie jednomyseľnosti pri hlasovaniach v Rade EÚ v oblastiach, ako sú zahraničná politika a dane, skôr ako sa spoločenstvo rozšíri o nových členov. Ako tvrdia Paríž a Berlín, zmena je vraj možná bez otvorenia zmlúv.
“Je to jedna z možností, ktorú chceme preskúmať, aby sme si zachovali úlohu globálneho hráča v rámci spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ,” – Lührmannová uviedla v rozhovore. “Aj v iných oblastiach politiky by bolo dôležitým signálom prejsť na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou už v tomto roku.” – dodala a vyjadrila presvedčenie, že sa tak stane.
Larence Booneová zdôraznila, že takýto krok by bol “dôležitým krokom k väčšej integrácii a vyššej efektívnosti”.
Euractiv pripomenul, že prvé výzvy na reformu EÚ v súlade s predstavami Paríža a Berlína z mája 2022 boli prijaté bez nadšenia. Trinásť krajín vrátane Poľska sa v spoločnom stanovisku vyjadrilo proti akejkoľvek forme rozsiahlej zmeny zmluvy.
Podľa francúzskych a nemeckých predstaviteľov sa však odvtedy veľa zmenilo.
“Myšlienka, že EÚ musíme pripraviť na rozšírenie, získava medzi členskými štátmi čoraz väčšie pochopenie,” povedala Lührmannová.
Zdroj: euractiv.fr