Policajné odboryboli pozvané na rokovanie na ministerstvo vnútra 27. júla. Ide o výsledok vzbury policajtov a následok vlny nepokojov na francúzskych predmestiach na prelome júna a júla. Rozbuškou protestu bolo obvinenie štyroch policajtov zo zbitia mladého muža v Marseille na margo nepokojov, ktoré vypukli po zásahu polície proti mladistvému recidivistovi Nahelovi a jeho smrti v Nanterre.
Jeden z policajtov bol vzatý do vyšetrovacej väzby, čo jeho kolegovia považovali za škandál. Zároveň boli prokuratúra a súdy pomerne zhovievavé k samotným výtržníkom, ktorí okrem iného zaútočili na policajtov. Medzitým sú policajti neustále obviňovaní z násilia alebo rasizmu.
Protesty policajtov majú podporu verejnosti, ale dokonca aj samotný generálny riaditeľ národnej polície Frédéric Veaux v rozhovore pre “Le Parisien” povedal, že “pred prípadným súdnym procesom by policajt nemal byť zatknutý“. Proti týmto slovám protestovala ľavica, ale aj Najvyššia rada sudcov (CSM), ktorá to považuje za zásah do “nezávislých súdov”.
Medzitým v Marseille už niekoľko dní prebieha “taliansky štrajk”, t. j. policajti spomaľujú a obmedzujú sa v práci na prísne dodržiavanie úradných príkazov. Niekoľko stoviek policajtov si vzalo aj nemocenskú dovolenku.
Štyria policajti podozriví zo zbitia mladého muža v Marseille boli obvinení z “úmyselného násilia”. Počas výtržností v noci z 1. na 2. júla v centre Marseille údajne zbili 21-ročného Hediho, ktorý utrpel zranenia. Dotyčný Hedi tvrdí, že bol v Marseille len na návšteve u priateľov a do výtržností sa nezapojil. Po útoku strávil niekoľko dní v nemocnici.
Francúzska polícia nepatrí medzi mierumilovné skupiny, ale dôležitý je tu kontext udalostí, v ktorých boli terčom útoku najmä samotní policajti. Absurdné je, že mladiství páchatelia zostávajú takmer nepotrestaní, zatiaľ čo policajti sú vzatí do väzby. Proti zbaveniu slobody svojich kolegov sa stavajú najmä policajné odbory.
Odborové zväzy Alliance Police a Unsa Police dokonca hovoria o “nepochopiteľnom rozhodnutí” a zdôrazňujú, že “predbežné zadržanie je predsa len výnimočné opatrenie”. Podľa ich názoru to len povzbudí mladých výtržníkov z predmestí, podporovaných presvedčením, že majú pravdu, k ďalším útokom na poriadkové sily.
Nemožno vylúčiť ani to, že vláda bude chcieť obetovať policajtov na oltár dočasného pokoja, aby upokojila rozjatrené mysle chuligánov z predmestí. Celkovo bolo v departemente Bouches-du-Rhône na práceneschopnosti pol tisícky policajtov, z toho viac ako 400 len v Marseille.
“Marseille bola rozbuškou!” – Tvrdia francúzski policajti a ich protest sa začal šíriť aj do ďalších miest. V posledných dňoch sa podobné príbehy odohrali aj v Nice. Dňa 26. júla bol každý štvrtý policajt na nemocenskej dovolenke na znak solidarity s kolegami v Marseille.
Zhromaždili sa pred hlavnou policajnou stanicou v meste, aby podporili svojho kolegu z Marseille, ktorý je od 21. júla uväznený. Polícia nemá právo demonštrovať, ale nič nebráni tomu, aby sa policajti zhromaždili na jednom mieste v tichosti. Akciu podporil policajný odborový zväz Unit SGP.
Tí sú tiež nespokojní s “nezávislými súdmi”, ktoré tak ľahko oslobodzujú mladistvých zločincov. “Nechcem všetkých hádzať do jedného koša, ale buďme úprimní. Od dnešného dňa existuje časť sudcov, ktorí nenávidia políciu,” povedal Laurent Martin de Fremont, delegát odborového zväzu pre región Alpes-Maritimes. Dodáva, že je “unavený z boja proti systému, ktorý nechce nič počuť“. “Žiadame o väčšiu pozornosť. Bez nás už krajina nefunguje a Marseille bola rozbuškou,” dodáva ďalší policajt.
Policajti sa tiež sťažujú na pracovné podmienky, nedostatok rešpektu zo strany úradov, vyčerpanosť a stigmatizáciu ich služby zo strany politikov. “Predtým sme rozmýšľali, či zomrieme, teraz rozmýšľame, či neskončíme svoju službu vo väzení,” hovorí ďalší.
Aj v Lyone policajti, ktorí si nevzali dovolenku, vykonávajú len minimum povinností a len tie najnevyhnutnejšie úlohy. Z 39 hliadok, ktoré v meste bežne pôsobia, boli 25. júla v uliciach len dve. Policajná stanica Saint-Augustin bola zatvorená pre nedostatok personálu a podobná situácia bola aj na policajnej stanici Ariane. Tento problém sa stal takou hrozbou pre verejnú bezpečnosť, že ministerstvo vnútra v Darmanine sa rozhodlo viesť rokovania.
Zdroj: pch24.pl