Ukrižovaný Kristus sa vznáša na vidlici traktora. Zhromaždení ľudia spievajú piesne a hľadia na päťmetrový kríž, ktorý sa nad nimi týči, keď ho spúšťajú do kamenného podstavca na okraji cesty.
Táto scéna vôbec nie je bežná v krajine, kde bola odluka Cirkvi od štátu zakotvená v zákone z roku 1905, ktorý nedovoľoval a doteraz nedovoľuje umiestňovanie nových náboženských symbolov na verejných priestranstvách.
Akt ich obnovy je však povolený a v jedno sivé popoludnie v obci Argy v údolí rieky Loiry obyvatelia vyšli zo svojich domov, aby privítali svoj novo zrekonštruovaný kríž, ktorý im postavila skupina S.O.S. Calvaires.
Čo je to za skupinu?
Po vzore staviteľov katedrál sa venujú obnove malého francúzskeho kresťanského dedičstva, konkrétne kalvárií, ktoré sú dôležitou súčasťou francúzskeho dedičstva, symbolom kresťanstva par excellence, svedčia o viere minulých generácií a zostávajú ako zachované prvky krajinotvorby predkov.
Z malého nenápadného semiačka sa zrodilo dielo, ktoré prináša nádej. V roku 1987 bolo vo Francúzsku založené miestne združenie, ktoré pôsobilo v okruhu 20 km okolo mesta Le Lion d’Angers so skromným zámerom obnovovať kalvárie, kaplnky a kríže.
V roku 2014 ho prevzal Paul Ramé, podnikateľ a vyučený stolár. Vo februári 2020 bol za predsedu združenia vymenovaný Julien Le Page a z ospalého miestneho združenia sa stala národná sieť vedená skupinou dynamických dvadsiatnikov s viac ako 50 pobočkami po celej krajine.
Vďaka účinnej komunikačnej stratégii sa združenie čoskoro stalo známe po celom Francúzsku. Jej mottom je “Stat Crux Dum Volvitur Orbis“: Svet sa točí, kríž pevne stojí.
Skupina sa usiluje o obnovu umeleckého a náboženského dedičstva Francúzska, ktorého veľká časť chátra v dôsledku prírodných príčin, ale aj vandalizmu a zanedbávania zo strany štátu. Od vlády nedostáva nijaké finančné prostriedky. Jej deklarovaným cieľom je “posilňovať jednotu kresťanov okolo kríža a robiť apoštolát príkladom”.
Francúzska vláda vlastní vlastnícke právo k takmer všetkým katolíckym pamiatkam a pietnym miestam vo Francúzsku, ale napriek výzvam na opravu nevynakladá väčšie prostriedky na ich údržbu. Na reštaurovanie však musí dostať povolenie od vlády. Podľa webovej stránky S.O.S. Calvaires je 80 % cirkevných budov historického významu v zlom stave.
Niektoré kalvárie a kríže postavil napríklad svätý Ľudovít Grignon de Montfort pred viac ako 200 rokmi a nachádzajú sa na križovatkách ciest a v centrách miest, najmä vo vidieckych oblastiach. Kríže sa nachádzajú aj na vrcholoch hôr, napríklad na Pic Saint-Loup na juhu. V roku 2020 tam bol 40 metrov vysoký železný kríž zrezaný a vandali naň načmárali graffiti s nápisom “Sekulárny vrch”. O necelý týždeň neskôr jeho miesto zaujal drevený kríž a podporovatelia vyzbierali viac ako 24 000 eur na postavenie kovovej náhrady.
S.O.S. Calvaires sa kedysi sústredila na malú oblasť Francúzska. V roku 2020 bolo jej cieľom obnoviť aspoň jednu pamiatku za štvrťrok. Po tom, čo si vedúci predstavitelia prenajali výrobné zariadenie a najali tesárov a zamestnancov, sa však rozšírila po celej krajine. Odvtedy sa pobočky S.O.S. Calvaires rozrástli z dvoch na 52 po celom Francúzsku a obnovili približne 4 000 sakrálnych pamiatok. V súčasnosti má približne 3 000 aktívnych členov a stovky dobrovoľníkov z radov študentov a skautov zabezpečujú počas leta ďalšie potrebné pracovné hodiny.
Stavbári sú zoskupení do pobočiek okolo vedúceho pobočky a jeho asistentov (technický a komunikačný manažér) a starajú sa o obnovu kalvárií vo svojom departemente, pričom mesačne uskutočnia minimálne jednu akciu.
Akcia sa pohybuje od jednoduchého vyčistenia krovia až po kompletnú obnovu kalvárie výmenou kríža, bez ohľadu na materiál použitý na výrobu kríža, drevo, kameň alebo kované železo.
Pri výmene dreveného kríža sa pobočky obracajú na dielňu na výrobu krížov v Le Lion d’Angers, ktorá na požiadanie vyrába kríže pre kalvárie vo Francúzsku.
Vedúci pobočky potom musí zabezpečiť súhlas radnice a pribrať okrem ostatných staviteľov pobočky aj miestnych obyvateľov, aby ich oboznámili s obnovou dedičstva a dosvedčili svoju staviteľskú vieru.
“Naším poslaním je katalogizovať, obnovovať a zveľaďovať naše kresťanské dedičstvo, aby sme ľudí opäť s ním spojili ,” povedal 26-ročný Alexandre Caillé, generálny riaditeľ S.O.S. Calvaires.
Napriek tomu, že S.O.S. Calvaires vystupuje ako sekulárna a apolitická organizácia, ktorá sa zameriava na zachovanie historických pamiatok, dostala sa pod paľbu kritiky pre svoje údajné väzby na francúzsku tvrdú pravicu.
Podľa Juliena Le Pagea, predsedu S.O.S. Calvaires, práca združenia slúži na to, aby ukázali, “že sme nevzdali boj a že vo Francúzsku nestaviame iba mešity“. Neskôr sa vyjadril, že kalvária slúži ako pripomienka, že “toto je kresťanská krajina”.
Ich dielňa v Le Lion-d’Angers vzbudzuje priestoru medzi sakristiou a študentskou herňou. Po celom sklade sú roztrúsené desiatky vyobrazení Krista v rôznych štádiách opravy. Vedľa nich ľudia oddychujú v kaviarni alebo sa hojdajú v hojdacej sieti.
Združenie sa vzmáha v čase, keď je miesto náboženských symbolov na verejných priestranstvách čoraz kritickejšie sledované. Po vlne islamistických teroristických útokov reagovali úrady novým dôrazom na laicitu (sekularizmus) a ateisti tvrdia, že kresťanstvo by malo podliehať rovnakým normám.
Národná federácia za slobodné myslenie (Fédération Nationale de la Libre Pensée), 100-ročná sekulárna skupina, s novou silou podáva žaloby na symboly v celom Francúzsku, ktoré porušujú zákon z roku 1905.
Historický význam
Historický význam krížov je nad slnko jasný členom S.O.S. Calvaires. Skupina prisľúbila obnoviť monumentálny železný kríž na rodnom dome Charlesa-Melchiora Artusa de Bonchampsa, hrdinského veliteľa odbojových síl regiónu Vendée, ktorý v 90. rokoch 17. storočia bojoval za záchranu katolíckych spoluobčanov pred ateistickou, genocídnou republikánskou armádou.
Mnohí dobrovoľníci nie sú kresťania, ale občiansky zmýšľajúci ľudia, ktorí uznávajú význam národného dedičstva. Titouann pre agentúru CNA povedal: “Je to krásna myšlienka, ako ukázať našu vieru ako kresťanov. Vo Francúzsku sa bežne stretávame s týmito kalváriami, všetky naše dediny ich majú v srdci, náš vidiek je plný krížov, a tak či už odbočíme doprava alebo doľava, naše rozhodnutie robíme pod pohľadom tohto kríža,” povedal Titouann. “Tieto kríže patria všetkým kresťanom, ktorí v nich môžu vidieť pripomienku našej identity.”
Titouann povedal, že dúfa v zachovanie pamiatok a dokonca v inštaláciu nových, “aby sme umožnili budúcim generáciám prežiť túto milosť stretnutia s krížom “náhodou” na našich prechádzkach“.
Pri jednej obnove, spomína, “nás slovne napadol sused. Naša pokojná a modlitebná reakcia ho vyviedla z rovnováhy a nakoniec nám dokonca pomohol a modlil sa s nami. “
“V tejto chvíli nás dala dokopy naša viera. Napriek našim rozdielom sa nám podarilo svedčiť o láske, ktorú prijímame a ktorú si navzájom prejavujeme, medzi bratmi a sestrami,” pokračoval. “Toto oslovilo tohto človeka, ktorý sa tak zjavne správal z nedostatku lásky.”
Reštaurovanie len jedného z veľkých krížov stojí viac ako 1 500 dolárov. Reštaurovanie bronzových alebo liatinových sôch a kaplniek môže stáť oveľa viac. Spoločnosť S.O.S. Calvaires vytvorila aplikáciu pre smartfóny, ktorá umožňuje používateľom identifikovať kalvárie, kríže a iné pamiatky určené na reštaurovanie. Naďalej získava finančné prostriedky na svoju neziskovú činnosť.
Caillé sa vyjadril k súvislostiam medzi obnovou katolíckych pamiatok a kresťanskou vierou: “Počul som svedectvá ľudí, ktorí prichádzajú do nášho združenia kvôli krížu, kvôli dedičstvu, a vracajú sa s Kristom. Pretože na konci práce zdvihnú oči k tomu, ktorý je na kríži, a tu sa končí naša práca a tam sa začína práca všemohúceho Boha.”
“Naším cieľom je reevanjelizovať Francúzsko a obnoviť čo najviac kalvárií: Sú ich státisíce. Máme veľa práce, tak prečo by sme nemohli ísť do zahraničia a osloviť každú krajinu s kresťanským dedičstvom,” povedal Caillé.
Tímy združenia sa dokonca vybrali aj za hranice štátu do Arménska, kolísky kresťanstva, aby postavili chačkar (arménsky kríž). Cieľom tejto akcie bolo vzdať hold tejto umučenej kresťanskej krajine.
V júli sa združenie podujalo na obnovu najvyššieho dreveného kríža vo Francúzsku (vysoký 12 metrov!). Tento kríž, ktorý sa nachádza v Persacu vo Vienne, bol prvýkrát postavený v roku 1875. V deň inštalácie sa zišlo 800 ľudí!
Na svojej stránke informujú, že ich pobočka “Les Consolatrices”, ktorej cieľom je vrátiť Krista do srdca našich domovov, rastie exponenciálne po celom Francúzsku. Na väčšiu Božiu slávu sa obnovujú stovky krížov. Samozrejme za duchovnej a ekonomickej podpory radových veriacich.
Rýchly úpadok katolicizmu vo Francúzsku v posledných desaťročiach spôsobil, že tí, ktorých viera zostáva, bývajú vernejší . V roku 1950 chodilo na omšu každú nedeľu 25 % Francúzov. Dnes je to len 1,8 percenta obyvateľov.
Nie som si istý, či je to viera, ktorú znovu prebúdzame,” skromne hovorí Caillé pri pohľade na situáciu. “Myslím, že to, čo vraciame späť, je nádej.”
Spomedzi stredne veľkých a veľkých štátov má Francúzsko najvyšší počet latinských omší na obyvateľa a druhý najvyšší hrubý počet (po Spojených štátoch) na svete. Približne 207 miest ponúka omšu v tradičnej forme a naďalej zaznamenáva výrazný nárast.
Generálny riaditeľ S.O.S. Calvaires, 26-ročný Alexandre Caillé, pre agentúru CNA uviedol, že skupina pôjde na Croagh St Patrick, tradičné írske pútnické miesto, a na ďalšie štyri miesta. “Po celej krajine postavíme päť keltských krížov,” povedal.
Úsilie v Írsku je len začiatkom medzinárodného pôsobenia skupiny. S.O.S. Calvaires už postavila tradičný kríž v Arménsku a dostala žiadosti o prácu v Belgicku. Caillé povedal, že sa plánujú pobočky v Amerike a vo zvyšku Európy.
Caillé, rodák z Francúzska, sa pred niekoľkými rokmi naučil po anglicky počas niekoľkomesačného pobytu na bicykli v Írsku a zaujali ho výzvy voči katolíckej viere, ktoré tam videl.
Ďalší člen skupiny, ktorý vystupuje pod prezývkou “Titouann”, sa zamýšľal nad politickými a náboženskými rozdielmi na Smaragdovom ostrove: “Vnímam to ako úžasnú príležitosť chopiť sa tejto výzvy, aby sme sa podelili o našu vieru. V tejto krajine, ktorá je obzvlášť postihnutá náboženskými vojnami, je zhromaždenie okolo kríža znamením bratstva, ktoré sa dáva svetu.”
Zdroje:
soscalvaires.org, catholicnewsagency.com, thetimes.co.uk,