Po vyprchaní strachu z Covidu je zrejmé potrebné ďalej naháňať strach. Tentokrát ako entý dôsledok globálneho otepľovania: postup žltej zimnice.
Svetová zdravotnícka organizácia sa rozhodla zvýšiť svoj prínos k šíreniu takzvanej “eko-úzkosti”, novej patológie, ktorú práve chrlia tvorcovia Veľkého resetu.
Zatiaľ čo strach z vírusov, ako je napríklad Covid, na ktorý, ako je známe, “neexistuje účinný liek”, ustúpil, treba zvýšiť hladinu strachu z iných potenciálnych zdravotných hrozieb, alebo ešte lepšie: treba spojiť environmentálny strach so strachom biosanitárnym. Horúčavy nielenže spaľujú polia a rozširujú púšte, ale aj zvyšujú počet chorôb.
Predvídal to ešte pred aktuálnymi vyhláseniami WHO kontroverzný infektológ Matteo Bassetti, ktorý v decembri na svojej facebookovej stránke vyhlásil, že v dôsledku – podľa jeho názoru – “tropizácie” klímy hrozia Taliansku choroby iných klimatických podôb. “Žltá zimnica je vážnym kandidátom na budúcu pandémiu,” tvrdil virostar.
Vymenoval aj niekoľko pripravovaných chorôb: západonílsky vírus, ktorý môže spôsobiť vážne ochorenia mozgu. Alebo vírus Chikungunya, ktorý prenáša komár tigrovaný typický pre niektoré tropické oblasti, ale predovšetkým poukázal na najväčšie nebezpečenstvo v žltej zimnici, ochorení prenášanom určitým druhom komára. Ide o veľmi závažné, často smrteľné ochorenie, ktoré sa vyskytuje v rovníkovej Afrike a Južnej Amerike v povodí Amazonky.
V Taliansku nikdy neboli hlásené žiadne prípady a možnosť ochorenia sa spája výlučne s cestovaním do endemických oblastí. Globálne otepľovanie by však mohlo podporiť migráciu komárov do novej sužovanej Európy. Existuje niečo, čo túto bizarnú hypotézu vyvracia: v teplých – a dokonca teplovlhkých – oblastiach sveta žltá zimnica neexistuje.
Ani v Ázii od Indie po juhovýchodnú Áziu, ani v Strednej Amerike a takmer v celej Južnej Amerike až po severnú Afriku a južnú Afriku či Oceániu, teda na miestach, kde teploty nie sú práve také ako v Taliansku.
Bassettiho proklamované znepokojenie však teraz našlo odozvu v eko-varovaní WHO, ktoré ukazuje prstom na komáre, ktoré sú definované ako vážne zdravotné riziko dokonca aj v západných krajinách. Komáre sú určite najotravnejším škodcom leta: tento malý hmyz sa v oblastiach Talianska vyskytoval vždy.
Teraz je však v dôsledku globálneho otepľovania dôležité upozorniť aj na zvýšenú aktivitu komárov v Európe. “Za normálnych okolností počas chladných mesiacov druhy komárov, ktoré sú bežné v krajinách južnej Európy, hibernujú a prechádzajú do fázy rezistencie,” hovorí Rubén Bueno Mari, bývalý prezident Európskej asociácie pre kontrolu komárov (European Mosquito Control Association). . “Táto situácia sa mení a v súčasnosti pozorujeme aktivitu komárov počas celého roka, čo sa rovná nárastu počtu uštipnutí komármi a rizík pre verejné zdravie”.
Silné slová. Zodpovedajú však skutočnosti? Koho už na Vianoce poštípali komáre? Ani na Veľkú noc. A koľko prípadov ochorení prenášaných týmto hmyzom bolo zaznamenaných? Virtuálna realita je nakoniec vnímaná ako skutočná, konkrétna hrozba. A ak je človek ohrozený, potom je strach nevyhnutný.
Aj preto, že žltá zimnica je ďalšou z tých chorôb, na ktoré, zdá sa, neexistuje účinný liek, hoci našťastie existuje vakcína, ktorá však má to obmedzenie, že sa nemôže podávať ľuďom starším ako 60 rokov, pretože u starších ľudí boli zdokumentované vedľajšie účinky, ktoré viedli samotné farmaceutické spoločnosti k tomu, že neodporúčajú jej používanie. Chudobní starší a slabí ľudia sa mohli brániť len tak, že neustále žili pod moskytiérou a denne sa natierali repelentnými krémami.
Na riešenie ďalšej núdzovej situácie, a to komárov, ktorá je v skutočnosti, ako čitateľ určite dobre pochopil, endemická a každoročne sa vracia ako júlové a augustové horúčavy, ktoré vždy charakterizovali letá Talianov, je podľa WHO potrebná informačná kampaň pre občanov. Nielen to, je potrebné investovať prostriedky do štúdia správania komárov a iného hmyzu.
Jedna zo spoločností, Rentokil, nedávno vyvinula vo svojom inovačnom centre vo Veľkej Británii “Blood Room”: ide o inovatívne laboratórium so strašidelným názvom “blood room”, v ktorom sa nachádzajú larvy komárov vo vodných vaničkách a dospelé komáre v textilných klietkach, ktoré sa dokonale prispôsobili tomuto zariadeniu; sú kŕmené ľudskou krvou z Národnej zdravotnej služby a vyšetrované na prítomnosť chorôb.
Dr. Murray, jeden z výskumných pracovníkov spoločnosti, hovorí, že “to nám umožňuje testovať niektoré inovácie (napríklad nové pasce, nové insekticídy atď.) v laboratórnych podmienkach pred uvedením našich inovatívnych riešení na trh”.
S nádejou, že z týchto laboratórií nevyjdú žiadne nové príšery, ako napríklad wuhanský vírus.
Zdroj: lanuovabq.it