Orgány Čínskej komunistickej strany vymenovali ďalšieho katolíckeho diecézneho biskupa bez ohľadu na čínsko-vatikánsku dohodu a samotný Vatikán, pričom Svätá stolica nebola do tohto rozhodnutia zapojená.
Dňa 4. apríla bol biskup Shen Bin ustanovený za nového biskupa diecézy Šanghaj, pričom túto udalosť AsiaNews predpovedala už deň predtým. Jeho vymenovanie za hlavu diecézy prišlo až od štátom kontrolovanej Skupiny čínskych katolíckych biskupov, ktorá je súčasťou oficiálneho čínskeho štátom schváleného Čínskeho katolíckeho vlasteneckého združenia (CPA).
Menovací dekrét biskupa Shena prišiel od Skupiny čínskych katolíckych biskupov, ktorej je biskup na čele, a nahlas ho prečítal otec Yang Yu, generálny tajomník skupiny. Skupina čínskych katolíckych biskupov neuznáva autoritu Svätej stolice v súvislosti s menovaním nových biskupov. S príhovorom vystúpil predseda Čínskeho katolíckeho vlasteneckého kongresu a biskup pekinskej diecézy Li Shan.
Podľa agentúry AsiaNews Shen prisľúbil, že bude pokračovať v pestovaní “vlastenectva a láske” k Cirkvi v Šanghaji. Údajne vyzdvihol “princíp nezávislosti a samosprávy” a zaviazal sa k pokusom o “sinizáciu” čínskeho katolicizmu.
Vatikán sa na rozhodnutí nepodieľal
Vymenovanie Shena za šanghajského biskupa je ďalším prípadom, keď pekinské úrady nerešpektujú účasť Vatikánu na menovaní biskupov.
Vatikánom uznaným šanghajským biskupom je v skutočnosti biskup Thaddeus Ma Daqin. Do úradu bol vymenovaný v roku 2012 ako pomocný biskup, pričom ČKS verila, že je jej lojálny. Po svojom vysvätení však vystúpil z CPA, načo bol umiestnený do domáceho väzenia v neďalekom seminári.
Biskup Shen bol biskupom v Haimen v čínskej provincii Jiangsu – túto funkciu zastával od roku 2010 so schválením Vatikánu. To, že ČKS ho presunula do znamená, že ČKS takto odmietla dvoch Vatikánom uznaných diecéznych biskupov: Ma zo Šanghaja a Shena z Haimenu.
Vo vyhlásení riaditeľ Tlačovej kancelárie Svätej stolice Matteo Bruni zdôraznil, že Vatikán sa na tomto rozhodnutí nepodieľal, ale bol len “informovaný”.
“Svätá stolica bola pred niekoľkými dňami informovaná o rozhodnutí čínskych orgánov premiestniť Shena do Šanghaja. Vatikán sa o dohode dozvedel až dnes ráno z médií”, povedal Bruni.
Nie je to však prvýkrát, čo Peking otvorene nedodržal dohodu s Vatikánom. V novembri 2022 ČKS menovala biskupa Johna Peng Weizhao za pomocného biskupa diecézy Jiangxi, ktorá však nie je uznaná Svätou stolicou a Vatikán v následnom vyhlásení uviedol, že sa o tom dozvedel s “prekvapením a ľútosťou”.
Obrad inštalácie “sa neuskutočnil v súlade s duchom dialógu, ktorý existuje medzi Vatikánom a čínskou stranou, a s tým, čo bolo stanovené v Dočasnej dohode o menovaní biskupov z 22. septembra 2018,” napísal Vatikán. Svätá stolica pokračovala v tóne vyjadrujúcom zdanie podriadenosti voči orgánom ČKS, vyjadrila želanie, “aby sa podobné epizódy neopakovali“, a dodala, že Vatikán “naďalej očakáva príslušné oznámenia v tejto veci zo strany úradov a potvrdzuje svoju plnú pripravenosť pokračovať v úctivom dialógu týkajúcom sa všetkých záležitostí spoločného záujmu“.
Konkrétne podrobnosti čínsko-vatikánskej dohody, ktorá bola prvýkrát podpísaná v roku 2018 a neskôr obnovená v rokoch 2020 a 2022, zostávajú nezverejnené a obklopuje ich zvláštna atmosféra tajomstva. Odborník na Čínu Stephen Mosher opísal dohodu ako krok, ktorý bol “azda najkontroverznejším krokom pápeža Františka“.
Predpokladá sa, že Svätá stolica uznáva štátom schválenú verziu Katolíckej cirkvi a dovoľuje Čínskej komunistickej strane (ČKS) menovať biskupov. Pápež si zrejme ponecháva právo veta, hoci v praxi to má pod kontrolou ČKS. Údajne tiež umožňuje odvolanie a nahradenie legitímnych biskupov biskupmi schválenými ČKS.
Zatiaľ čo František aj kardinál štátny sekretár Pietro Parolin túto dohodu neustále obhajovali, emeritný hongkonský biskup kardinál Joseph Zen ju opakovane ostro kritizoval. Dohodu označil za “neuveriteľnú zradu” čínskych katolíkov a obvinil Vatikán z “zapredania” čínskych katolíkov.
Od podpísania dohody dochádza k intenzívnejšiemu náboženskému prenasledovaniu, čo Komisia amerického Kongresu pre Čínu označila za priamy dôsledok dohody. Komisia vo svojej správe z roku 2020 napísala, že prenasledovanie, ktorého sme svedkami, je “intenzívne, aké sme nezažili od čias kultúrnej revolúcie“.
Zdroj: asianews.it, lifesitenews.com