“Chcete byť platení Sorosom? Chcete sa stať zahraničným agentom alebo agentkou? Teraz je vaša príležitosť” Takouto silenou sebairóniou zverejnila zhruba pred šiestimi rokmi slovenská dcérska pobočka medzinárodnej asociácie Open Society Foundations – Nadácia otvorenej spoločnosti inzerát na pracovnú ponuku.
Bola to snaha o vtipnú reakciu na stupňujúcu sa kritiku adresovanú ich mecenášovi. „Ak by neexistoval Soros, by sme už všetci jazdili na snehobielych poníkoch po dúhach a všetky problémy nášho krásneho kraja by boli vyriešené“ je z podobného súdka. Dnes azda najrozšírenejším druhom odpovede je však otrávená reakcia typu: „Už zase s tým Sorosom začínate? Ste jednoducho konšpiratívci a antisemiti!“ Podobne ako kritika Obamu sa vysvetľovala ako prejav rasizmu, aj kritika Sorosa musí vraj byť dôkazom antisemitizmu.
„Soros je v súčasnosti medzinárodne najpopulárnejším prototypom židovského nepriateľa. Využiť ho na tento účel môže prakticky ktokoľvek,“ konštatovala jedna etnologička, ktorá však zabudla dodať, že toto je zároveň aj Sorosova veľká výhoda: Akúkoľvek kritiku na jeho adresu môžu totiž jeho priaznivci odbiť tvrdením, že ho mnohí nenávidia iba preto, lebo je Žid. Pohodlná argumentácia používaná neraz preto, lebo iné argumenty na obranu jednoducho nemajú.
Americký miliardár maďarsko-židovského pôvodu sa podľa vyjadrenia jeho priaznivcov i jeho samého, stal univerzálnym nepriateľom celého radu „extrémistov či tvorcov konšpiračných teórií“ . Takže keď sa niekto predsa len odhodlá na jeho adresu vysloviť nejakú kritiku, riskuje, že skôr či neskôr bude zaradený do tejto skupiny.
Čiže ak nechcete byť zaradený medzi extrémistov či tvorcov konšpiračných teórií, nesmiete spomenúť, že tento “filantrop” vynaložil od roku 2000 na podporu ľavicových lobistických a nátlakových politických skupín a jednotlivcov neuveriteľných 21 (dvadsaťjeden) miliárd amerických dolárov.
Jeho životopis by mohol slúžiť ako základ pre súčasnú verziu “Fausta”. Z chudobného komunistického Maďarska odišiel ako tínedžer s jedným kufrom, aby sa po rokoch stal jedným z najbohatších ľudí na svete. Získané peniaze vynakladá na budovanie toho, čo Ján Pavol II. nazval “civilizáciou smrti”: na podporu potratov, eutanázie a sterilizácie a iných chorých ideí. Jeho cieľom je vybudovať nádherný nový svet, ktorý nazýva “otvorená spoločnosť”. Chcel by odstrániť všetky náboženské vplyvy z tohto sveta. Neskrýva ani svoje mesiášske ambície. Svojmu životopiscovi Michaelovi Kaufmannovi sa priznal, že sa chcel stať “svedomím sveta”, a v rozhovore pre denník The Independent povedal, že sa považuje za “akéhosi boha, tvorcu všetkého”.
Keďže napriek tomu všetkému je Soros v našich končinách málo známy, Inštitút XXI. storočia (XXI Század Intézmény), maďarský think tank, ktorý sa považuje za spoločenstvo mysliacich ľudí zasadzujúcich sa za národnú suverenitu, slobodu, demokraciu, trhové hospodárstvo a kresťanskú kultúru, sa pred tromi rokmi pustil do bližšieho skúmania fenoménu Soros v strednej a východnej Európe, pričom detailne prebrázdil všetku dostupnú literatúru osemnástich krajín, získal dokumenty v dvanástich jazykoch, výsledkom čoho je komplexná 400-stranová faktografická kniha nazvaná “Veľký plán, Sorosovo impérium v strednej a východnej Európe”.
Táto biela kniha o aktivitách Georgea Sorosa a jeho medzinárodnej siete mimovládnych organizácií Open Society Foundations (OSF) v strednej a východnej Európe sa neodvoláva sa na nijaké „tajné materiály“, obsahuje výlučne verejne prístupné údaje a, ako sa vyjadril jeden z jej spoluautorov: „V knihe nie sú nijaké konšpiračné teórie, resp. ak v nej niečo konšpiračné je, tak je to prax.“
Jej recenzenti vyzdvihli skutočnosť, že podstatné informácie o aktivitách Sorosa a o jeho zámeroch sa konečne podarilo zhromaždiť a precízne zdokumentovať v jednom zväzku, takže „teraz už nikto nebude môcť v Maďarsku ani v okolitých krajinách povedať, že Sorosov plán neexistuje“.
Keď v roku 1945 viedenský filozof Karl Popper vydal svoje dielo Otvorená spoločnosť a jej nepriatelia, vyjadril v ňom svoje presvedčenie, že kto vo svojom srdci, duši alebo mysli stavia vlastný národ, vlastný ľud, vlastné politické spoločenstvo nad ostatné, alebo ho miluje viac než ostatné, buduje diktatúru, či už o tom vie, alebo nevie. Ako to súvisí s Georgeom Sorosom? Karlovi Popperovi sa nemožno vyhnúť, keď je reč o Georgeovi Sorosovi, pretože celý jeho život, jeho myslenie, filozofia, ak nejakú má, je determinovaná Karlom Popperom a jeho teóriou otvorenej spoločnosti.
Obrazne a s istou mierou sarkazmu povedané: Ak je Karl Popper Marxom otvorenej spoločnosti, jej Leninom je určite George Soros. Toto je alfa a omega aktivít Georgea Sorosa, podľa ktorého identita každého človeka musí byť demontovaná, rozpustená. To je Sorosov zámer a toto bol aj zámer Karla Poppera.
O akú identitu ide?
Ľudská bytosť má tri základné identity: náboženskú, národnú a pohlavnú identitu. Náboženská a národná sú už v rozklade a v súčasnosti sme svedkami snahy o postupnú demontáž identity poslednej, tretej, ktorou je identita pohlavná. Tým, ktorí usilovne presadzujú gender ideológiu, či si to uvedomujú aleno nie, pracujú na demontáži pohlavnej identity.
Prečo je potrebné zlikvidovať všetky tieto identity? Pravdepodobne preto, že ľudia bez identity už nie sú spoločnosťou, iba obyčajnou masou, s ktorou si môže robiť, čo chce, kto chce. Jednou z predností knihy je, že na niekoľkých štúdiách ukazuje v surovej a drsnej realite, že za všetkým predstieraním Sorosovej filantropie je vždy jeden a ten istý zámer: zarobiť peniaze. Mimochodom, sám George Soros hovorí, a v diele je niekoľkokrát citovaný, že keď zarába peniaze, vôbec sa nestará o sociálne dôsledky toho, čo robí.
A aké sú tieto dôsledky? Tento „filantrop“ sa za svojho života napríklad pokúsil rozbiť najväčšiu francúzsku banku, spôsobil pokles anglickej libry a státisíce ľudí pripravil o domov. Potom v Ázii a konkrítne v Malajzii zničil národné meny. Malajzijský prezident vyhlásil, že George Soros je zločinec, ktorý svojimi burzovými špekuláciami zničil všetko, čo malajzijský ľud nasporil štyridsať rokov.
Sorosov recept, ktorý je v knihe brilantne zhrnutý:
1) Vyberte si vhodný obchodný cieľ. Pošlite tam svoje mimovládne organizácie, destabilizujte oblasť, zorganizujte mediálnu podporu, vyvolajte chaos.
2) Keď sa to podarí, organizujte pomoc pri obnove, a pritom skupujte najlukratívnejšie obchodné podiely.
3) Zbúrajte hranice, aby nebránili v pohybe! Zlikvidujte národnú suverenitu obyvateľov, aby nepredstavovali prekážku.
4) Kupujte si odborníkov peniazmi, štipendiami, uznaním, slávou, odporúčaniami a chválou. Dbajte o to, aby nikdy nevyšlo najavo, z akej pozície a v čiom záujme hovoria. A dbajte tiež o to, aby sa nikdy neodhalila ich nekompetentnosť a neschopnosť.
V tom spočíva podstata, alfa a omega Sorosovej operácie. A ak sa s otvorenou mysľou a trochou pochopenia pozrieme na to, čo George Soros v posledných desaťročiach robil v strednej a východnej Európe, je nad slnko jasnejšie, že toto je realita. A čo je pre autorov knuhy obzvlášť šokujúce, George Soros sa rozhodol urobiť z Maďarska svoju experimentálnu kolóniu už na konci Kádárovej éry, keď v roku 1984 oslovil vtedajšieho maďarského veľvyslanca vo Washingtone a presviedčal ho, aby mu vybavil Maďarsku súhlas so založením vlastnej nadácie.
Soros si vybral Maďarsko ako pilotný projekt tvrdiac, že krajinu má veľmi rád a je mu strašne drahá, pretože sa v nej narodil. Na túto pre neho mimoriadne drahú krajinu sa však George Soros pokúsil zaútočiť hneď na úsvite zmeny režimu, keď sa ponúkol, že prevezme celý maďarský štátny dlh, za čo žiadal iba „veľmi málo“, všetok priemysel, čo v Maďarsku ekonomicky fungoval. Potom sa v roku 2008, uprostred najhoršej hospodárskej krízy, pokúsil prevziať banku OTP. Inými slovami, George Soros, hoci si oblieka masku filantropa, sa snaží čo najbezohľadnejším spôsobom vyrabovať Maďarsko. Sorosov zámer získať OTP pod cenu, čo by znamenalo získanie kontroly nad najväčšou maďarskou finančnou inštitúciou, a tým aj nad maďarským hospodárstvom, však prekazil vtedajší premiér József Antall a neskôr Gyula Horn.
V nasledujúcich pokračovaniach budú zverejňované stručné výťahy z knihy nazvanej Veľký plán: Sorosovo impérium v strednej a východnej Európe
Od Poľska po Maďarsko, Albánsko, bývalé Československo, dnešnú Ukrajinu a Gruzínsko – a vlastne celý postsovietsky priestor – sa pozrieme na otvorené a skryté aktivity medzinárodného burzového špekulanta od polovice 80. rokov 20. storočia až po súčasnosť. V priebehu nasledujúceho štvrťstoročia sa Sorosovo impérium rozšírilo o nové provincie (Albánsko, Gruzínsko, Macedónsko, Ukrajina), zatiaľ čo inde sa stretlo s tvrdým odporom pre svoju málo transparentnú a predovšetkým nedemokratickú úlohu, ktorá sa vždy vyznačovala nepriamym vplyvom a nepriamym výkonom moci.
Pokračovanie tu.