Myslel som si, že som si zvykol na večný kolobeh násilia, ktorý sužuje Blízky východ. Ale po útoku Hamasu na Izrael som si uvedomil, že až teraz sme skutočne konfrontovaní s pohľadom na morálne hlboko odporný spôsob vedenia vojny, ktorý sužuje tento región.
O príčinách súčasnej vojny v Izraeli sa bude ešte veľa diskutovať a rozprávať. Bude sa ukazovať prstom na všetky strany a všetky strany sa budú navzájom obviňovať a snažiť sa ospravedlniť svoje správanie. Nepochybne sa v priebehu rokov vyskytli situácie, keď sa jednotliví bojovníci na všetkých stranách správali zle. Barbarské správanie Hamasu je však kvalitatívne odlišné od bežného násilia, ktoré si jednotlivé strany navzájom spôsobujú.
Najdôležitejším bodom, ktorý je potrebné uviesť v súvislosti s útokom Hamasu na Izrael, je, že predstavuje vedome vedenú vojnu proti civilistom. Systematické strieľanie do mužov, žien, detí a starých ľudí pripomína správanie bezcitných odľudštených úderných jednotiek. Keď títo vrahovia chodia od domu k domu a strieľajú do civilistov, je zrejmé, že posledné, na čo myslia, je hľadanie vojenských cieľov. Keď zaútočili na festival tanečnej hudby v púšti na juhu Izraela, na ktorom sa zúčastnili stovky mladých ľudí, pohybovali sa s automatickými zbraňami a strieľali na každého, kto im padol do oka.
Zvyčajne, keď vojak zabije civilistu – úmyselne či neúmyselne -, snaží sa telo ukryť alebo nájsť pre svoj čin nejaké ospravedlnenie. Zabíjanie civilistov skutoční vojaci nerobia, a preto sa pravdepodobne obávajú, že ich hanebný čin bude odhalený. Bojovníci Hamasu fungujú podľa úplne iných štandardov. Fotografujú si zavraždených civilistov a s hrdosťou stoja vedľa svojich obetí.
Bojovníci Hamasu sa výskajú a jasajú, keď svojim stúpencom v Gaze ukazujú zabité mŕtvoly, nahé telo izraelskej ženy (o ktorej potom vysvitlo, že je to nemecká turistka). Necítia za to nijakú hanbu, iba sebavedomý prejav triumfalizmu.
Už samotné branie civilných rukojemníkov je dosť zlé. Ale keď sa na uliciach Gazy predvádzajú mladé ženy a staré dámy a vyzývajú divákov, aby sa im posmievali a pľuli na nich, máme pocit, akoby sme sledovali scénu z veľmi veľmi temných, barbarských čias.
Zabijakom predvádzajúcim svoje zabíjanie stačí, že sa hromadia mŕtve telá civilistov. Pre ich organizáciu Hamas a jej iránskych podporovateľov však masové vraždenie civilistov slúži vyššiemu cieľu: Ich vojna proti civilistom má zastrašiť a vyslať signál, že v Izraeli nie je nikto v bezpečí. Cieľom vraždenia civilistov a ich braní ako rukojemníkov je zasadiť úder morálke Izraela.
Pri sledovaní videí, na ktorých sú civilisti znásilňovaní a zabíjaní, som si nemohol pomôcť, ale cítil som hnev a zlosť. Najviac ma však nerozčuľovala odohrávajúca sa barbarská dráma na juhu Izraela, ale pohľad na skupiny ľudí, ktorí na uliciach Európy a Severnej Ameriky oslavovali akcie Hamasu.
V Berlíne, Londýne a inde skupiny demonštrantov mávajúcich palestínskymi vlajkami oslavovali vojnu Hamasu proti neozbrojeným civilistom. Novopríchodzí migranti v Grécku a takzvaní „žiadatelia o azyl“ oslavovali útok z Gazy. Nemohol som sa vyhnúť otázke: “Ak toto títo žiadatelia o azyl naozaj cítia, aký ďalší druh zvrátených postojov budú exportovať do Európy? To, že majú takú radosť z vraždenia civilistov, by malo viesť rozumných Európanov k tomu, aby si položili otázku “akých ľudí vpúšťame do našich spoločenstiev”?
Izrael čelí kríze, ktorá môže vyústiť do totálnej regionálnej vojny. V súčasnosti sú to Izraelčania, ktorí sú terčom novej formy barbarskej vojny. Ak však Hamas dosiahne veľké víťazstvo, dôsledky sa prejavia aj mimo Blízkeho východu. Civilizačný konflikt, ktorý obklopuje Izrael, sa stane globálnym a jeho prvou zastávkou bude Európa.
Zdroj: substack.com/@frankfuredi