Vedenie lodenice v talianskom Monfalcone neďaleko Terstu prišlo s nápadom, že by bolo oveľa lacnejšie zamestnať migrantov než Talianov. Organizáciu tohto podniku zverilo sieti sprostredkovateľov, ktorí sa postarali o všetko vrátane sociálneho bývania pre novoprijatých.
Dnes žije v 30-tisícovom meste Monfalcone viac ako 9 000 cudzincov, väčšinou moslimov z Bangladéša. Čoskoro sa domáci stanú menšinou. Islamské ženy majú štyri až päť detí, takže v školách tvoria deti prišelcov už 70 % žiakov. Okrem toho ročne prichádza z Bangladéša približne 700 ľudí v rámci zlučovania rodín.
V Monfalcone boli zriadené tri integračné centrá, ktoré sú však prázdne. Novopríchodzí sa im vyhýbajú, pretože sú oveľa viac zladení s kultúrou, zvykmi a náboženstvom, ktoré si priniesli so sebou. Bangladéšania zatvárajú svoje ženy vo svojich domoch. Na uliciach sa objavujú samé, len keď nakupujú alebo vyzdvihujú svoje deti zo školy.
Laura Saicovich, opatrovateľka detí a bývalá učiteľka na základnej škole, opisuje Bengálcov ako “uzavretú komunitu, ktorá má tendenciu nás vylučovať. Mnohé ženy nehovoria naším jazykom a v každom prípade nechávajú hovoriť mužov. Chodia zahalené, v posledných rokoch čoraz viac, a dievčatá začínajú byť zahalené už na základnej škole. Myslím si, že je to od toho posledného imáma, ktorý je očividne fundamentalistickejší. Deti musia byť zaradené do tried podľa veku, ale možno sem práve prišli a majú obrovské problémy. Potom je tu otázka jedálne, v ktorej sa jedlo špeciálne pripravuje a sú rozdelené do kást. Jedno dieťa sme museli presunúť z oddelenia, pretože bolo v triede s dvoma spolužiakmi z nižších kást. Skrátka, je to zložitá integrácia”.
Spomedzi niekoľkých tisícok islamských žien v Monfalcone pracuje iba sedem. Často 14-, 15-ročné dievčatá odchádzajú na prázdniny do Bangladéša a domov sa vracajú ako vydaté ženy. Bangladéšsky manžel samozrejme doma vládne pevnou rukou. V dvoch prípadoch zbité manželka a dcéra nabrali odvahu a išli na políciu. Sudcovia v Terste páchateľov oslobodili z dôvodu “špecifického kultúrneho dedičstva“.
Čo na to hovoria talianske feministky? Nič. Bojujú proti patriarchálnemu systému Talianska, ktorého emanáciou má byť Giorgia Meloniová, za integráciu migrantov a, samozrejme, za slobodnú Palestínu.
Prirodzene, útok Hamasu na Izrael privítali moslimovia v Monfalcone s nadšením. Išli s palestínskymi vlajkami pred najväčší kostol a kričali: “Alláhu akbar”.
Zdroj: dorzeczy.pl, ilgiornale.it