Nastupujúci prefekt Dikastéria pre náuku viery, nominovaný kardinál arcibiskup Victor Manuel Fernández, sa už po druhýkrát s neskrývanými sympatiami vyjadril k nemeckej Synodálnej ceste. Uviedol, že otázky, ktoré kladie “Boží ľud v Nemecku”, si vyžadujú konkrétne odpovede, najmä pokiaľ ide o úlohu žien v Cirkvi.
Arcibiskup Fernández poskytol rozhovor španielskemu časopisu “Alfa & Omega”. Na otázku o nemeckej synodálnej ceste, ktorá kladie viaceré vyslovene heretické požiadavky, odpovedal veľmi zmierlivo: – Myslím si, že otázka nemeckej synodálnej cesty ešte nie je uzavretá, pokiaľ nedáme odpoveď Božiemu ľudu v Nemecku, ktorý požaduje väčší priestor pre ženy a ďalšie veci,” povedal hierarcha. A dodal, že Synodálnej ceste by bolo treba venovať viac pozornosti.
V otázke žien nemecká Synodálna cesta požaduje predovšetkým ich prijatie do sviatostného diakonátu. Podľa Nemcov to však má byť iba prvý krok: následne by mali byť ženy prijaté aj do presbyterátu a v ďalšom dôsledku aj do episkopátu.
Podľa Nemcov však nejde len o sprístupnenie kňazstva ženám, ale treba pretvoriť systém autority v Cirkvi vo všeobecnosti a najmä chápanie sexuality tak, aby sa ženy konečne a úplne zrovnoprávnili s mužmi v zmysle možnosti vykonávať cirkevné funkcie. V pozadí je skrytá požiadavka rodovej ideológie na úplnú emancipáciu človeka od jeho pohlavia.
Arcibiskup Fernández nedávno hovoril o nemeckej Synodálnej ceste aj v rozhovore pre portál Nemeckej biskupskej konferencie Katholisch.de. Na otázku o myšlienkach tejto cesty odpovedal: – Mám veľký záujem dozvedieť sa viac o týchto požiadavkách. Bolo by podľa mňa hlúpe a kontraproduktívne, keby som už v tejto chvíli vynášal nejaké súdy. Veď žijem 12 000 kilometrov ďaleko a ešte som nehovoril so zodpovednými [za synodálnu cestu],” povedal.
Predtým v rozhovore pre portál InfoVaticana uviedol, že nemecká Synodálna cesta nepochybne prinesie dobré ovocie; tvrdil však, že nepozná podrobnosti.
Arcibiskup Fernández je pritom tzv. ghostwriterom apoštolskej exhortácie Amoris laetitia. Tento dokument bol inšpirovaný nemeckou teológiou. Najväčší vplyv na myšlienky v ňom obsiahnuté mal kardinál Walter Kasper, ktorý vychádzajúc z kantovskej morálnej autonómie navrhol novú koncepciu chápania ľudského svedomia. Arcibiskup Fernández ako ghostwriter Amoris laetitia musí byť s týmito myšlienkami dokonale oboznámený. Skrývať sa za jeho neznalosť nemeckej Synodálnej cesty sa zdá byť dosť nepravdepodobné.
Všetko nasvedčuje tomu, že veľká časť požiadaviek tohto nemeckého hnutia je jednoducho blízka predstavám samotného arcibiskupa Fernándeza. Kardinál sa v posledných dňoch revolučne vyjadril tak k úlohe žien, ako aj k otázke LGBT, ktorá je napokon jadrom Synodálnej cesty.
Zdroje: PCh24pl, Katholisch.de