Biskup Manuel Nin, apoštolský exarcha Grécka, upozorňuje, že synodalita vo východných cirkvách v žiadnom prípade nie je totožná so synodalitou, ktorá sa presadzuje v dnešnej Cirkvi. Biskup varuje pred kresťanským parlamentarizmom a hovorí, že synoda – spoločná cesta – znamená spoločnú cestu s Kristom.
V synodálnych dokumentoch o synodalite sa zdôrazňuje, že synodalita je Cirkvi dobre známa zo života východných kresťanov; ich skúsenosť by bola jedným zo vzorov a základov synodálneho procesu.
Ako však zdôrazňuje grécky apoštolský exarcha, biskup Manuel Nin, nie je tu žiadna identita. Ide predovšetkým o spôsob prijímania rozhodnutí.
Na Východe neexistuje synodalita, v ktorej “všetci, laici i duchovní, konajú spoločne pri prijímaní cirkevných, doktrinálnych, kanonických a disciplinárnych rozhodnutí”, píše hierarcha v komentári na webovej stránke exarchátu.
Synodalita v Cirkvi, či už na Západe alebo na Východe, nesmie odrážať moderný svet, aby sa Cirkev stala ako “moderná západná demokracia, parlamentná, kde každý môže povedať čokoľvek”.
V živote Cirkvi “nikdy neexistovala taká forma demokracie, kde by všetci rozhodovali o všetkom podľa princípu väčšiny”, zdôraznil duchovný. Podľa hierarchu dochádza k zámene synodality s kolegialitou biskupov na synodách vo východnej Cirkvi.
Na Východe sa schádza zhromaždenie biskupov patriacich do určitej cirkvi; predsedá mu patriarcha, arcibiskup alebo metropolita. Rozhodnutia, ktoré sa prijímajú na týchto zhromaždeniach – takmer vždy sa nazývajú synody – sú rozhodnutiami biskupov pre duchovné a materiálne dobro veriacich.
Pritom, ako zdôraznil exarcha, na Synode o synodalite ide o “spoločné stretnutia” laikov a duchovenstva. Vynára sa otázka: kam a s kým idú tí, ktorí sa zhromaždili na takejto synodálnej ceste?
Ako pripomenul, slovo synoda pochádza priamo z gréčtiny a znamená “cesta s”. Otázka, na ktorú treba odpovedať, je, s kým alebo s čím sa táto cesta koná. Nuž, nie s laikmi, s klérom alebo s kýmkoľvek iným. “Tu treba urobiť nasledujúce spresnenie: nie je to cesta všetkých spolu so sebou, ale skôr cesta všetkých spolu s Kristom,” zdôraznil.
Synodalita, napísal na záver biskup Manuel Nin, “je cestou nás všetkých, pokrstených v Kristovi, ktorí počúvame jeho evanjelium, žijeme vieru, prijali sme jeho milosť vo sviatostiach… Cestou nepochybne spoločnou, vedenou a usmerňovanou, niekedy dokonca rukou alebo na pleciach pastierov – všetci idú po stopách toho, ktorý je cesta, pravda a život,” napísal. Pravá synoda je teda, napísal exarcha, “cestou s Kristom”, ktorý je “jediným spoločníkom nás všetkých ako údov jeho tela, ktorým je Cirkev”.
Zdroj: ncregister.com