Odkedy pápež Benedikt XVI. v roku 2007 vydal Summorum Pontificum, ktorým liberalizoval slávenie tradičnej latinskej omše, staršia forma omše sa výrazne vrátila. Tradičná latinská omša, formalizovaná na Tridentskom koncile v roku 1570, bola dominantnou liturgiou Katolíckej cirkvi až do roku 1970. Po stáročia si ju pre jej krásu a svätosť uctievali veľkí svätci, spisovatelia aj umelci. V súčasnosti tvoria komunity spojené s latinskou omšou malú, ale rastúcu časť Cirkvi, ktorá priťahuje konvertitov, mladé rodiny a mnohých mladých katolíkov.
Benedikt XVI. v dokumente Summorum predpokladal, že latinská omša bude pokojne koexistovať popri slávení Novus Ordo. “Chcel, aby sa starobylé slúženie svätej omše stalo bežným javom v liturgickom živote Cirkvi, aby sa všetci Kristovi veriaci – mladí i starí – mohli oboznámiť so staršími obradmi a čerpať z ich hmatateľnej krásy a transcendencie”.
V rokoch po Summorum sa Benediktova vízia čoraz viac realizovala po celom svete. Nikde nebolo pokojné spolužitie a vzájomné obohacovanie, ktoré tieto dve formy podporovali, tak zjavné ako v dvoch amerických diecézach – vo Washingtone, D.C. a Arlingtone vo Virgínii, ktoré oddeľuje rieka Potomac. Len v týchto dvoch diecézach sa tradičná latinská omša slávila na tridsiatich miestach. V čase klesajúcej návštevnosti omší, škandálov v Cirkvi a celosvetovej pandémie boli tieto omše zdrojom svetla a radosti v chaotickom období. Priťahovali rastúce, radostné skupiny veľkých rodín, mladých ľudí, starších katolíkov a mnohých konvertitov.
Potom v júli 2021 pápež František urobil šokujúce rozhodnutie. V dokumente s názvom Traditionis Custodes nariadil tvrdé obmedzenia slávenia tradičnej latinskej omše. Tradičná latinská omša sa už nebude môcť sláviť vo farských kostoloch a všetci kňazi budú musieť osobitne žiadať o povolenie slúžiť tradičnú latinskú omšu.
V mesiacoch po vydaní Traditionis Custodes mnohí kňazi a rodiny osobne prosili kardinála Gregoryho z washingtonskej arcidiecézy a biskupa Burbidgeho z arlingtonskej diecézy, aby neobmedzovali tradičnú latinskú omšu. Farníci varovali pred hrozivými duchovnými a finančnými dôsledkami a zničením farských spoločenstiev.
Veriaci nevedeli, že v zákulisí Rím vyvíjal mimoriadny tlak, aby donútil neochotných biskupov zrušiť tradičné latinské omše. Túto kampaň riadil kardinál Arthur Roche, prefekt Dikastéria pre Boží kult. Ako biskup Leedsu sa Roche snažil vzdorovať Summorum Pontificum a obmedziť slávenie latinskej omše, za čo si vyslúžil viaceré výčitky z Vatikánu. V decembri 2021 Roche ako prefekt dikastéria vydal responziu ad dubia, ktorá mala zakázať sobáše, krsty a konfirmácie v starom obrade.
Potom, vo februári 2023, po tom, čo narazil na odpor biskupov, ktorí nechceli narušiť prosperujúce komunity s latinskou omšou, Roche nechal pápeža Františka schváliť Reskript potvrdzujúci jeho vlastné dubiózne odpovede. V zdanlivom rozpore s vlastným príkazom Traditionis, že “diecéznemu biskupovi ako moderátorovi, podporovateľovi a strážcovi celého liturgického života jemu zverenej partikulárnej Cirkvi prináleží regulovať liturgické slávenia vo svojej diecéze”, sa v Reskripte uvádzalo, že biskupi už nemôžu upustiť od požiadavky, aby sa tradičná latinská omša neslávila vo farských kostoloch.
Vo Washingtone a Arlingtone bol Rocheov nátlak na našich biskupov úspešný. V júli 2022 kardinál Gregory aj biskup Burbidge vydali mimoriadne prísne nariadenia, ktorými obmedzili počet tradičných latinských omší z 30 na 11 a väčšinu z týchto 11 omší presunuli na miesta mimo farnosti, ako sú malé kaplnky, školské telocvične a farské sály.
Tvárou v tvár týmto obmedzeniam sa laici vo Washingtone, D.C. a Arlingtone dali do pohybu. Farníci prispeli časom, peniazmi a tvrdou prácou, aby sa nové omšové priestory stali krásnymi. Súčasťou obmedzení bolo, že vo farských spravodajoch sa už nemohli oznamovať časy latinských omší – toto nepastoračné opatrenie bolo zrejme vypočítané tak, aby spôsobilo zmätok. V reakcii na to bola založená Arlingtonská spoločnosť pre latinské omše a vytvorená webová stránka, na ktorej sú uvedené všetky latinské omše z Washingtonu, Arlingtonu a susedných diecéz.
Organizovali sa týždenné ružencové zhromaždenia pred pápežskou nunciatúrou vo Washingtone s cieľom demonštrovať trvalý záväzok veriacich a oddanosť latinskej omši a modlili sa za jej obnovenie v celej Cirkvi. Tieto ružencové zhromaždenia silne zvýšili povedomie a vytvorili spoločenstvo.
Boli organizované dve veľmi úspešné národné púte Summorum Pontificum, počas ktorých stovky miestnych katolíkov modlitebne prešli z hlavnej katedrály arcidiecézy Arlington do hlavnej katedrály arcidiecézy Washington, D.C. dve hodiny chôdze. Niesli krásne katolícke zástavy, vlajky a procesiové kríže, spievali sme ruženec a spievali mariánske piesne. Arlingtonská spoločnosť pre latinskú omšu založila sériu prednášok, v rámci ktorej hostí významných katolíckych rečníkov z celej krajiny, ktorí hovoria o otázkach týkajúcich sa liturgie a viery. Vo februári tohto roku získala Arlingtonská spoločnosť pre latinskú omšu oficiálny neziskový štatút.
Po schválení reskriptu pápežom Františkom prichádzajú ďalšie obmedzenia latinskej omše na celom svete. Teraz musí každý biskup požiadať priamo kardinála Rocheho, aby mohol naďalej ponúkať latinskú omšu vo farských kostoloch. Kardinál Roche ako podmienku povolenia pokračovať v latinskej omši vo farských kostoloch trvá na obmedzení celkového počtu miest, kde sa latinská omša v každej diecéze bude konať. To znamená, že oveľa viac diecéznych latinských omší bude zrušených alebo presunutých z miest vo farských kostoloch.
Laické združenia veriacich založené na podporu tradičnej latinskej omše, ako napríklad Latin Mass Society of England & Wales, Arlington Latin Mass Society, Oakland County Latin Mass Association a Society of St. Hugh of Cluny, môžu zohrať kľúčovú úlohu pri zmierňovaní tvrdého dopadu týchto obmedzení – zariadením a udržiavaním vhodných priestorov na slávenie tradičnej latinskej omše, podporou kňazov a laikov pripojených k usus antiquor, vypisovaním časov omší a organizovaním ružencov, pútí a modlitbových vigílií.
Na ospravedlnenie obmedzení latinskej omše sa často odvoláva “duch II. vatikánskeho koncilu” a odpor voči “klerikalizmu”. Paradoxne však obmedzenia latinskej omše – zavedené zhora nadol, klerikalistickým spôsobom z Ríma – napomáhajú kľúčovému cieľu Druhého vatikánskeho koncilu: posilniť a aktivizovať laikov, aby slúžili ako zdroj pozitívnych zmien v Cirkvi.
Zdroj: catholicherald.co.uk