Nigérijský biskup Wilfred Anagbe poskytol podrobnosti o čoraz zhoršujúcom sa prenasledovaní kresťanov v Nigérii, pričom obvinil členov vlády zo spoluúčasti na tom, čo nazval “genocídou” kresťanov a vymazávaním kresťanskej prítomnosti z krajiny.
Anagbe, ktorý vedie diecézu Makurdi, varoval, že ak sa neprijmú ráznejšie opatrenia, kresťanská populácia, ktorá v súčasnosti má viac než 86 miliónov ľudí, čo je približne polovica celkovej populácie Nigérie, by mohla v najbližších desaťročiach úplne zmiznúť.
Hoci je nigérijská kresťanská populácia masívna a je známa ako jedna z najzbožnejších veriacich na svete, Anagbe povedal, že prítomnosť kresťanov v Nigérii “postupne a systematicky” znižujú radikálni islamisti “zabíjaním, únosmi, mučením a podpaľovaním kostolov”.
Len za posledných desať rokov, odkedy sa ujal vedenia svojej diecézy v centrálnom nigérijskom štáte Benue diecéza prišla o 160 kostolov kvôli útokom páchaných radikálnymi príslušníkmi moslimského kmeňa známeho ako Fulani.
Anagbe je tento týždeň vo Washingtone, aby upozornil na krízu v Nigérii a zúčastnil sa na Medzinárodnom summite o náboženskej slobode, ktorý sa konal 30. – 31. januára.
Svoje informácie predniesol v utorok ráno na raňajkách v kancelárskej budove Snemovne reprezentantov Rayburn. Podujatie zorganizovala pápežská humanitárna skupina Aid to the Church in Need.
Anagbe povedal, že počas svojho pôsobenia vo funkcii pastiera v Makurdi musel svoje stádo po útoku opakovane povzbudzovať a utešovať. Masakry, ako napríklad útok na Veľký piatok v apríli 2023, pri ktorom zahynulo 43 katolíkov v základnej škole, sa v jeho diecéze stali bežnou realitou, čiže sú stálou realitou, ktorá neustále otriasa veriacimi.
Diecéza Makurdi nie je jediná, ktorá trpí týmito útokmi. Ešte v decembri bolo pri sérii útokov počas Vianoc v neďalekom štáte Plateau v dňoch 23. – 25. decembra zabitých viac ako 200 nigérijských kresťanov.
Anagbe v rámci svojej prezentácie ukázal niekoľko fotografií brutálne zavraždených mužov, žien, detí a bábätiek, mnohých s roztrhanými telami alebo hlavami a končatinami so stopami po úderoch mačetou, všetkých umučených pre svoju vieru Fulánmi.
Situácia tých, ktorí útoky prežili, nie je oveľa lepšia. Odhaduje sa, že 3 milióny utečencov, tzv. vnútorne vysídlených osôb, v súčasnosti žijú v obrovských chatrčových táboroch po celej Nigérii. Bez peňazí a zdrojov, neschopní vrátiť sa do svojich zničených domovov zo strachu, že ich zabijú, a bez toho, aby mali kam ísť, žijú tieto milióny kresťanov v najhorších podmienkach ako utečenci vo vlastnej krajine, povedal Anagbe.
“Keď idete tam, kde sú v táboroch, neviete, čo máte kázať. Je ťažké ich utešiť, podporiť, zdieľať s nimi, báť sa s nimi, a to každý deň prichádzajú ďalší ľudia,” povedal a dodal, že kvôli zlým podmienkam sú obzvlášť zraniteľní voči obchodovaniu s ľuďmi, detskej práci a odoberaniu orgánov.
Hoci sa Anagbe spočiatku domnieval, že vláda sa len zúčastňuje “na sprisahaní mlčania”, teraz je presvedčený, že nigérijskí vládni predstavitelia “konkrétne podporujú, napomáhajú a podnecujú únoscov a vrahov”. Podľa neho to dokazuje skutočnosť, že vláda nezatkla ani jedného z teroristov zodpovedných za mnohé masakre.
Výsledkom je, povedal Anagbe, že “demografia diecézy štátu sa postupne zmenšuje”.
Je prenasledovanie v Nigérii genocídou?
Niektorí západní politici a médiá tvrdia, že krízu v Nigérii spôsobili klimatické zmeny, ktoré podľa nich nútia kočovných fulských pastierov bojovať s kresťanskými farmármi o vzácnu pôdu. Anagbe však tento príbeh odsúdil ako “klamstvo a propagandu“. Povedal, že fulniovských teroristov motivuje predovšetkým nenávisť ku kresťanstvu.
Anagbe pre agentúru CNA uviedol, že útoky, pri ktorých často zomierajú stovky ľudí, sú “zamerané na kresťanské domorodé skupiny v Nigérii” ako “spôsob eliminácie tejto skupiny ľudí, ktorí majú rovnakú vieru z rôznych miest”. To je podľa neho samotná definícia náboženskej genocídy.
“Stále kladiem otázku: Koľko mešít bolo napadnutých v porovnaní s katolíckymi kostolmi? Koľko kňazov a pastorov bolo unesených v porovnaní s imámami?”
“Robia to systematicky,” povedal. “Keď likvidujete ľudí, ktorí nie sú voči vám konfrontační, ktorí vás nevyprovokovali, a nie je žiadna vojna, je to agenda, ktorú plnia.”
Tou agendou je podľa Anagbeho “vyhladenie” kresťanstva z Nigérie.
V tejto súvislosti je potrebné poukázať na to, že Cirkev v Nigérii je Cirkvou mučeníckou. Ako mučenícka Cirkev sa bez zaváhania postavila proti požehnávaniu homosexuálnych párov, ktoré presadzujú materiálne bohaté a duchovne vlažné cirkvi v Európe.