Španielska biotechnologická spoločnosť Tebrio začala v Salamanke stavať najväčšiu farmu jedlého hmyzu na svete – bude sa rozprestierať na ploche 90 000 m2 alebo 12 futbalových ihrísk. Farma zamestná 250 ľudí a v konečnom dôsledku bude produkovať 100 000 ton múčnych červov (Tenebrio molitor) ročne, informoval denník ABC. Pôvodcovia idú v ústrety ekologickým trendom a tvrdia, že produkcia “alternatívnych bielkovín” čoskoro ovládne poľnohospodársky sektor.
Politika v oblasti klimatických zmien si už dlho berie na mušku priemyselný chov zvierat. Ako nie je ťažké predvídať, zníženie výmery pasienkov a zánik tradičného poľnohospodárstva bude mať za následok nedostatok produkcie bielkovín na celom svete. Podľa OSN bude do roku 2030 na svete chýbať najmenej 40 % bielkovín – približne 60 miliónov ton. Plánovači udržateľného rozvoja chcú umelo vyvolaný nedostatok nahradiť laboratórnymi produktmi, tzv. mäsom in vitro alebo lacnejšími náhradami hmyzieho pôvodu.
V predstihu pred globalistickým trendom sú jednotlivé technologické korporácie. “Výstavba veľkofarmy na produkciu jedlého hmyzu stavia Španielsko na čelo odvetvia s veľkým potenciálom do budúcnosti, ktoré produkuje alternatívne bielkoviny,” zdôraznil v rozhovore pre “ABC” riaditeľ komunikácie spoločnosti Tebrio Francisco Garcia.
Podľa Garciu hmyz v štádiu larvy poskytuje vysokokvalitné bielkoviny a nenasýtené tuky. V tomto štádiu spoločnosť navrhuje používať hmyz na kŕmenie zvierat, najmä ako krmivo pre ošípané a hydinu. Podľa “Euroskupiny pre zvieratá” sa v roku 2030 bude chovať približne 50 biliónov kusov tohto hmyzu, čo z neho urobí “najpočetnejšie hospodárske zvieratá na svete”.
Zdroj: abc.es