Peruánsky kongres rozhodol, že interrupcia nie je ľudským právom, ale jeho hrubým porušením, čím sa de facto stala nezákonnou. Ide o prvú juhoamerickú krajinu, ktorá k tomuto kroku pristúpila.
Peruánsky kongres 9. novembra schválil návrh zákona, ktorým sa uznáva, že ľudský život sa začína počatím. Predtým peruánske právne predpisy uvádzali, že právna subjektivita sa začína narodením. V legislatíve, ktorú pred dvoma rokmi predložila poslankyňa Milagros Jáuregui de Aguayo, sa uvádza, že nenarodené dieťa je nezávislou osobnosťou od počatia. Okrem toho podľa nového zákona má nenarodené dieťa jasnú genetickú identitu, a preto má právo na integritu, život a dôstojnosť. Prijatie zákona znamená dôležitú zmenu v Peru, ktoré sa tak stáva jednou z najreštriktívnejších krajín, pokiaľ ide o interrupcie.
Prijatie zákona, za ktorý hlasovalo 72 poslancov a 26 bolo proti, predstavuje víťazstvo zástancov života. Pro-life skupiny pôsobiace v krajine považujú návrh zákona za kľúčový pre ochranu práv nenarodených detí. Podľa zákona budú interrupcie prakticky zakázané, s výnimkou tzv. terapeutického potratu, ktorý je stále chránený článkom 119 Trestného zákona.
Na tom istom oficiálnom portáli Kongresu sa uvádza, že nový zákon “bude chrániť právo na život rodiacej sa bytosti”. Ďalej objasňuje, že “zákon nevytvára nové práva, ale iba uznáva tie existujúce”. Nová právna úprava totiž konečne interpretuje význam článku 2 ods. 1 ústavy, podľa ktorého “počatá bytosť je právnym subjektom vo všetkom, čo sa jej týka“. Podľa portálu Kongresu “cieľom tohto zákona je norma, ktorá jasne a výslovne uznáva ústavne uznané práva počatého, ako sú uvedené v článku 2 našej Magny Charty, počnúc uznaním práva na život, z ktorého sa odvíjajú všetky ostatné práva”.
Prípad Peru ukazuje, že “sa to dá”, t. j. že právo na život od počatia po prirodzenú smrť sa
dá obhájiť. Veľkou otázkou je: budú tento pekný príklad nasledovať aj ďalšie
krajiny?
Zdroj: atfp.it