Lesbická matka z austrálskeho štátu Queensland zistila, že anonymný darca spermií, ktorý je biologickým otcom všetkých jej piatich detí, bol “super darcom”, ktorý mohol splodiť až 1000 detí. Je zúfalá, že syn alebo dcéra by sa mohli romanticky zapliesť s nevlastným súrodencom.
Štátny minister zdravotníctva nariadil vyšetrovanie všetkých kliník pre liečbu neplodnosti v štáte.
Shannon Ashtonová, matka, ktorej vytrvalé skúmanie sa stalo podnetom na začatie vyšetrovania, uviedla, že situácia je chorá. “Je mi fyzicky zle z toho, že moje deti budú musieť do konca života bojovať so strachom z incestu,” povedala pre Courier-Mail. “Budú si musieť nechať preveriť každého, kto by ich mohol čo i len trochu zaujímať. Práve minulý týždeň môj dospievajúci syn narazil na niekoho, s kým je pravdepodobne biologicky spriaznený.
Pani Ashtonová a ďalšie dve matky podali sťažnosti na Úrad ombudsmana pre zdravie. V Queenslande neexistuje žiadny zákon, ktorý by upravoval činnosť kliník IVF. Kliniky si stanovujú vlastné usmernenia a niektoré povoľujú, aby jeden darca “pomohol” desiatim rodinám.
Pani Ashtonová využila zákon o slobodnom prístupe k informáciám, aby si pozrela záznamy o darcoch z Queensland Fertility Group. S hrôzou zistila, že jej darca s číslom 188 daroval za štyri roky 239-krát. “Je jasné, že číslo 188 darovalo 239-krát len za štyri roky, pričom z jednej vzorky sa dá vyrobiť veľa ampuliek,” povedala pani Ashtonová. “Z dokumentu vyplýva, že z jeho vzorky sa v jeden deň vytvorili štyri ampulky, ale v niektorých prípadoch sa darca mohol rozdeliť až 16-krát. Ale len pri zachovaní nižšej možnosti by môj detský darca mohol mať 956 detí alebo dokonca viac ako 1000 detí.”
“Tieto čísla ma zlomili,” povedala. “Cítim sa tak vinná. Nikdy by som ho nepoužila, keby som mala tušenie, o čo ide. Nie je to chyba darcu, ale dôverovala som tomuto procesu.”
“Nechápte ma zle, považujem sa za šťastného rodiča,” povedala pani Ashtonová. “To samo o sebe nie je problém. Problémom je klamstvo a zavádzanie v súvislosti s darcami spermií a ich využívaním. Práva a potreby stvorených ľudských bytostí mali byť vždy prvoradé. Mnohí darcovia spermií sa začiatkom roka 2000 rozhodli nedarovať spermie slobodným ženám a lesbičkám, čo znamená, že tí, ktorí boli, sa stali horúcim majetkom.
“Ale čo sa stalo s etickým usmernením pre 10 rodín z roku 1997? Keby som vedela, že môj darca bude masovo kupliarsky využívaný, v žiadnom prípade by som ho nepoužila. V žiadnom prípade by som to neurobila svojim deťom.”
Skupina Queensland Fertility Group patrí spoločnosti Virtus Health, gigantu v oblasti IVF, ktorý má 43 kliník na liečbu neplodnosti, 63 laboratórií v piatich krajinách – Austrálii, Singapure, Írsku, Spojenom kráľovstve a Dánsku. Spoločnosť Virtus nedávno kúpila súkromná kapitálová spoločnosť BGH Capital.
Video je súčasťou multimediálnej kampane v sociálnych médiách a rozhlase, ktorej cieľom je presvedčiť mladých ľudí, aby darovali gamety. Vláda tvrdí, že v Škótsku je nedostatok vajíčok.
Nová feministická skupina bojujúca proti náhradnému materstvu túto kampaň ostro kritizovala. Helen Gibsonová z organizácie Surrogacy Concern na portáli Unherd píše, že ľudia sú klamaní sladkými slovami a peknými obrázkami.
Aj keď je znepokojujúce, že existuje oficiálna kampaň za to, čo zostáva spornou otázkou, v hre je ešte niečo znepokojujúce. Všetky reklamy v pastelových farbách obsahujú slová ako “láska” a “nádej”. Nechýbajú ani frázy ako “darujte rodičovstvo”, “darujte radosť zo založenia rodiny” a “pomôžte niekomu priniesť radosť”. Ak chcete osloviť mladé ženy, ktoré sú súčasťou generácie “buďte láskavá generácia”, je to ideálny jazyk, ktorý môžete použiť. V žiadnej z reklám však neboli uvedené vedľajšie účinky alebo riziká spojené s darcovstvom vajíčok.
Nie je to všeobecne známe, ale odber vajíčok so sebou prináša zdravotné riziká, z ktorých niektoré môžu byť vážne …
Aj keď odhliadneme od nepopierateľne nafúknutej reklamnej kampane, je toto územie, do ktorého by mala vláda zablúdiť? Čo štát povoľuje, to aj podporuje. Holyrood zjavne prijal darcovstvo vajíčok ako sociálne dobro, ale koľko sa škótsky minister zdravotníctva Michael Matheson zamyslel nad širšími dôsledkami týchto kampaní pre mladé ženy? Niektorí sa možno obávajú, že verejné peniaze sa použili na presadzovanie praxe, ktorú mnohí ľudia považujú za neetickú; iní sa obávajú rizík pre všetky ženy, ak sa naše vajíčka začnú považovať za niečo, čoho sa môžeme vzdať alebo o čo nás môžu požiadať iní.
Táto kampaň predstavuje jasný odklon od predchádzajúcej praxe. Nie je obvyklé, aby vlády kdekoľvek na svete inzerovali hľadanie darkýň vajíčok. Liečba neplodnosti je síce podporovaná už dlho, ale to, že sa štát cielene zameriava na mladé ženy, aby získali ich vajíčka, je nový krok. Všetci by sme mali venovať pozornosť dôsledkom.
Toto je najlepší príklad toho, prečo je oplodnenie in vitro pomocou spermií darcu zločinom proti prírode.
Zdroj: bioedge.org