Maďarský premiér využil prejav pri výročí maďarskej revolúcie z roku 1956 na to, aby zopakoval zámer svojej vlády pokračovať v disente voči európskej liberálnej elite.
Európska únia je “zlou paródiou” bývalého Sovietskeho zväzu a napriek pokusom Bruselu kontrolovať Maďarsko bude jeho vláda naďalej riadiť krajinu podľa vlastných predstáv, vyhlásil v pondelok Viktor Orbán.
V prejave na podujatí pri príležitosti maďarského povstania v roku 1956, keď Sovietsky zväz Nikitu Chruščova potlačil pokus o povstanie maďarského ľudu, maďarský premiér dal členstvo svojej krajiny v EÚ do kontrastu so sovietskou okupáciou, ale vyhlásil, že útlak Bruselu bledne v porovnaní s krvavým komunistickým režimom.
“Dnes sa objavujú veci, ktoré nám pripomínajú sovietske časy. Áno, stáva sa, že história sa opakuje,” povedal Orbán účastníkom podujatia v meste Veszprém.
“Našťastie to, čo bolo kedysi tragédiou, je dnes nanajvýš komédiou. Našťastie Brusel nie je Moskva. Moskva bola tragédiou. Brusel je len zlá súčasná paródia,” zažartoval.
Líder Fideszu tvrdil, že jeho vláda napriek tomu, že jej prekáža liberálna demokracia, ktorú sa Európska únia snaží Maďarsku vnútiť, bude naďalej vzdorovať liberálnemu mainstreamu v de facto hlavnom meste EÚ .
“Museli sme tancovať podľa melódie, ktorú pískala Moskva,” povedal Orbán o časoch, keď bolo Maďarsko pod sovietskou kontrolou. “Aj Brusel píska, ale my tancujeme tak, ako chceme, a keď nechceme, tak netancujeme,” povedal davu.
Nedávnym príkladom odklonu Maďarska od hlavného prúdu politiky EÚ bolo stretnutie Viktora Orbána s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Pekingu, na ktorom riskoval hnev európskej liberálnej elity tým, že si s ruským lídrom potriasol rukou – ako prvý líder EÚ od februára minulého roka, keď Moskva vojensky vtrhla na východnú Ukrajinu.
Maďarský premiér trval na tom, že cieľom stretnutia bolo uľahčiť mier, čo je dlhodobým cieľom maďarskej vlády a v protiklade s politikou Európskej únie, ktorá poskytuje Kyjevu nepretržitú vojenskú pomoc podľa požiadaviek ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Brusel sa naďalej rozchádza s Budapešťou v otázke, ako najlepšie reagovať na prebiehajúci konflikt, pričom vláda Viktora Orbána odmieta poskytnúť vojenskú podporu. Maďarsko sa údajne pripravuje aj na nákup väčšieho množstva ruskej energie, aby zabezpečilo, že maďarské domácnosti zostanú túto zimu teplé, keďže Orbán zaujíma nacionalistickejší prístup k vojne a má na zreteli predovšetkých svojich obyvateľov.
“Nedovolíme, aby sankcie ešte viac zhoršili maďarskú infláciu,” povedal Orbán už skôr.
Maďarsko má Brusel do istej miery v hrsti aj v súvislosti s tým, že Európska únia chce zmeniť svoj viacročný rozpočtový rámec, aby uvoľnila viac finančných prostriedkov pre Kyjev, čo si v súčasnosti vyžaduje jednomyseľnosť členských štátov EÚ.
Budapešť zostáva jediným nespokojencom s týmto plánom a predpokladá sa, že využije svoj vplyv, aby prinútila Európsku úniu uvoľniť finančné prostriedky, ktoré dlhuje Maďarsku a ktoré Brusel zadržiava z dôvodu pretrvávajúcich obáv zo zaostávania demokracie v krajine, čo maďarská vláda dôrazne odmieta.
Najvyšší diplomat Európskej únie Josep Borrell v pondelok priznal, že blok ešte nedospel k jednomyseľnému rozhodnutiu, ako postupovať pri poskytovaní ďalších finančných prostriedkov Ukrajine.
“Zatiaľ sa nám nepodarilo vyriešiť problém ôsmej a poslednej tranže Európskeho mierového fondu. Stále hľadáme riešenie tejto otázky, ale tak či onak ho nájdeme,” povedal novinárom.
Zdroj: rmx.news