Svätý Otec predstavil svoju šiestu apoštolskú exhortáciu 4. októbra. Má názov Laudate Deum a je venovaná otázkam životného prostredia. Pápež v nej – okrem iného – doslova straší ekologickou apokalypsou.
V druhom bode píše:
„Niet pochýb o tom, že dôsledky klimatických zmien spôsobia čoraz väčšie škody v živote mnohých jednotlivcov a rodín. Dôsledky sa prejavia v oblasti zdravia, zamestnanosti, prístupu k zdrojom, bývania, nútenej migrácie a v ďalších oblastiach“.
Vyzýva na vytvorenie medzinárodných orgánov na zvládnutie krízy a na rozhodné urýchlenie tzv. energetickej transformácie. Dôležité je aj to, že trvá na tom, že za klimatické problémy nie je zodpovedné preľudnenie. Žiaľ, tejto problematike venuje pomerne málo priestoru.
Exhortácia nadväzuje na encykliku Laudato si’ z roku 2015. Dokument je pomerne rozsiahly, pozostáva zo 72 odsekov.
Pochvalu si zaslúži zdôraznenie, že ideológia, ktorá hovorí o preľudnení Zeme, je nesprávna. V deviatom odseku pápež píše:
“V snahe zjednodušiť realitu nechýbajú tí, ktorí obviňujú chudobných z toho, že majú príliš veľa detí, a snažia sa tento problém riešiť mrzačením žien v menej rozvinutých krajinách. Ako zvyčajne sa zdá, že na vine sú chudobní. V skutočnosti však iba veľmi malé percento najbohatších obyvateľov sveta znečisťuje životné prostredie viac ako 50 % najchudobnejších obyvateľov sveta a emisie na obyvateľa najbohatších krajín sú oveľa vyššie než emisie najchudobnejších krajín. Ako môžeme zabudnúť, že Afrika, v ktorej žije viac ako polovica najchudobnejších ľudí na svete, je zodpovedná iba za zlomok historických emisií?”
Žiaľ, tomuto problému je venovaný len jeden odsek. Ďalej sa pápež téme plodnosti už nevenuje. Namiesto toho sa venuje iným témam.
Najprekvapujúcejšia je prvá časť, v ktorej pápež tvrdí, že globálne otepľovanie ako jav spôsobený človekom je nepopierateľný fakt. Svätý Otec straší hroziacou ekologickou katastrofou. Zachádza až tak ďaleko, že varuje pred istým druhom apokalypsy. V 17. bode píše:
“Niektoré apokalyptické diagnózy sa často zdajú byť nerozumné alebo nedostatočne odôvodnené. To by nás však nemalo viesť k tomu, aby sme ignorovali skutočnosť, že možnosť zlomu je reálna. Malé zmeny by mohli vyvolať veľké, nepredvídané a možno už nezvratné zmeny spôsobené zotrvačnými faktormi. To by v konečnom dôsledku spustilo lavínovú kaskádu udalostí. V takomto prípade môže byť už neskoro, pretože žiadny zásah nemôže zastaviť už začatý proces. Odtiaľ už niet cesty späť”.
Podľa pápeža je jedným z nástrojov, ktoré môžu čeliť hroziacej katastrofe, vytvorenie medzinárodných organizácií, ktoré budú mať reálnu moc. V bode 35 napísal:
“Multilateralizmus by sa nemal zamieňať so svetovou mocou sústredenou v jednej osobe alebo elite s nadmernou mocou. “Keď hovoríme o možnosti určitej formy globálnej moci, regulovanej zákonom, nemali by sme nevyhnutne myslieť na osobnú moc. Hovoríme predovšetkým o “globálnych organizáciách vybavených autoritou na zabezpečenie globálneho spoločného dobra, odstránenia hladu a chudoby a sebavedomej obrany základných ľudských práv”. Ide o to, že musia byť vybavené skutočnou autoritou, aby “zabezpečili” realizáciu určitých neodňateľných cieľov. Tým by sa vytvoril multilateralizmus, ktorý by nebol závislý od meniacich sa politických okolností alebo záujmov niekoľkých kruhov a ktorý by mal stabilnú účinnosť.“
Pápež sa zmienil aj o klimatickom samite, ktorý sa bude konať na prelome novembra a decembra v Spojených arabských emirátoch. Podľa pápeža by to mala byť príležitosť na radikálne urýchlenie energetickej transformácie. V bode 54 napísal:
“Ak veríme v schopnosť ľudských bytostí prekonať svoje malicherné záujmy a myslieť vo veľkom, nemôžeme sa vzdať sna, že COP28 povedie k rozhodnému urýchleniu energetickej transformácie s účinnými záväzkami, ktoré bude možné trvalo monitorovať.”
Svätý Otec tiež nepriamo podporil aktivity extrémistických environmentálnych skupín. Napísal to v bode 58:
“Často sa pri príležitosti klimatických konferencií upozorňuje na aktivity takzvaných ‘zradikalizovaných’ skupín. Hoci odmietame všetky formy násilia a inštrumentalizácie, je potrebné v takýchto provokáciách čítať potrebu zdravého tlaku celej spoločnosti, pretože je na každej rodine, aby myslela na to, že ide o budúcnosť jej detí.”
To možno chápať ako povzbudenie k radikálnym opatreniam, pokiaľ nie sú spojené s násilím.
Nakoniec pápež kritizoval západný konzumizmus a ako príklad rozumnejšieho životného štýlu uviedol… Čínu.
“Ak si uvedomíme, že emisie
na obyvateľa Spojených štátov sú približne dvakrát vyššie ako emisie obyvateľa
Číny a približne sedemkrát vyššie ako priemer v najchudobnejších krajinách,
môžeme konštatovať, že rozsiahla zmena nezodpovedného životného štýlu spojeného
so západným modelom by mala významný dlhodobý účinok. Spolu s veľmi potrebnými
politickými rozhodnutiami by sme tak boli na ceste k vzájomnému
uzdraveniu,” napísal v bode 72.
Zdroj: vatican.va