Rodina je najstaršou inštitúciou ľudstva, základnou jednotkou spoločnosti bez ohľadu na politický systém. Vplyv rodiny na spoločnosť a na samotný politický režim je kľúčový. Keď sa narodíme, rodina je naším prvým spojením s hodnotami, vzdelaním a výchovou. Poznatky získavame aj prostredníctvom rodinných skúseností, a to nielen od rodičov, ale aj od strýkov, starých rodičov a ďalších príbuzných. Rodina je ochranným valom proti indoktrinácii a kontrole zo strany štátu alebo elity.
V prvom rade je arénou odovzdávania kultúry, hodnôt a tradícií medzi generáciami a skúsenosti získané v priebehu času sa transformujú do budúcich poznatkov. Rovnako aj odovzdávanie majetku v rodine je kľúčové nielen pre toho, kto ho dostáva, ale aj pre súčasný politický režim, pretože umožňuje investovať, plánovať a zároveň núti starať sa o tento majetok, o vlastnú budúcu generáciu, šetriť, dať to najlepšie svojim deťom.
Veď kde je možné lepšie sa postarať o deti ako v rodine? Vždy to bude rodina, ktorá bude mať úprimný a altruistický záujem o to, aby to robila, a bude sa snažiť urobiť všetko, čo je v jej silách, a to nielen ekonomicky, ale aj výchovne.
Žiaľ, práve preto je vystavená útokom. V Spojených štátoch a západnej Európe prevláda mentalita, že rodina už nie je potrebná, že individuálna sebarealizácia je dôležitejšia ako dlhodobé myslenie a že projekty budúcnosti – ako napríklad budovanie rodiny – nie sú životaschopné. Medzitým prebieha neúnavná snaha o zničenie inštitúcie rodiny zo strany ľudí ako George Soros a jeho nadácií.
Médiá hlavného prúdu tejto myšlienke verne slúžia. Bežné sú články a titulky v zmysle: Nemať deti, aby sme chránili životné prostredie.
Demografická kríza sa za posledné dve desaťročia dramaticky zrýchlila, a to za všeobecnej nečinnosti drvivej väčšiny európskych vlád. Medzi niekoľko výnimiek patrí maďarská vláda pod vedením Viktora Orbána a do istej miery aj poľská vláda.
Libertariáni a klasickí liberáli neprikladajú rodine dôležitosť. Tí, ktorí ju obhajujú, sa v skutočnosti nazývajú ultrakonzervatívcami. Klasickí liberáli a libertariáni sú však progresívni, odmietajú všetko, čo vychádza z tradície, kultúry, náboženstva a rodiny, ničia minulosť, ako to urobili Francúzi počas revolúcie v roku 1789, keď poslali polovicu krajiny a jej minulosti pod gilotínu. To všetko vedie k tomu, že dnes je menej manželstiev a detí, a teda aj menej rodín, čo uľahčuje manipuláciu, indoktrináciu a ovládanie ľudí.
Demografia sa musí stať jadrom národnej a európskej politiky
Európa čelí demografickej zime a potrebujeme skutočné riešenia. Preto je veľmi dôležité, aby sa demografia stala jadrom národnej a európskej politiky. Zaznelo na Budapeštianskom samite o demografii, ktorý sa už po piaty raz konal, tentokrát v dňoch 14. až 16. septembra 2023, a ktorého sa zúčastnilo viac ľudí ako kedykoľvek predtým.
Okrem prezidentky republiky Katalin Novakovej sa o svoje názory na rodinu, demografiu a možné riešenia podelili politickí a cirkevní predstavitelia, myslitelia a vplyvní ľudia, ako talianska premiérka Giorgia Meloniová, bulharský prezident Rumen Radev, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu James Heckman, Nick Vujicic, ktorý žije bez končatín a mnohých inšpiruje, kanadský psychológ Jordan Peterson a ďalší.
Maďarská prezidentka pripomenula, že oproti roku 2010, odkedy sa Maďarsko začalo priateľsky stavať k rodine, počet manželstiev sa zdvojnásobil a počet interrupcií klesol na polovicu. Boj za rodiny sa však zďaleka neskončil, pretože budúcnosť je ohrozená.
– Demografická zima, ktorá prišla do vyspelého sveta, sa teraz mení na dobu ľadovú. Zatiaľ čo sa bije na poplach v súvislosti s klimatickými zmenami, skutočným zmenám vo svete sa venuje málo pozornosti. Ak sa totiž bezdetnosť stane bežnou, náš milovaný a bezpečný svet sa rozpadne. Žiadne deti, žiadna budúcnosť – zdôraznila.
Z dlhodobého hľadiska nezáleží na ničom inom ako na demografii. Čo je vlastne vlasť? Nič iné než veľký súdržný celok jednotlivých domácností (rodín), takže kto udržiava a živí domácnosť, vychováva lojálnych občanov pre spoločnú vlasť. Inými slovami, najosobnejšia súkromná vec je najdôležitejšou vecou verejnou.
Základom existencie národa nie je pôda, priemysel, obchod, dobré zákony, dobré verejné školstvo alebo armáda, ale – rodina. Ostatné je dôležité a nevyhnutné pre existenciu národa, ale rodina je základ, na ktorom sa všetko buduje.
Dnes je už truizmom, že Európa sa stala kontinentom prázdnych kolísok, kde nastala demografická zima a teraz sa, slovami Katalin Novakovej, mení na dobu ľadovú. Ak sa rozšíri bezdetnosť, ak sa každý rok rodí menej a menej detí, ako ich odíde, náš milovaný a bezpečný svet sa časom rozpadne.
Žiadne deti, žiadna budúcnosť. A starať sa o Zem má zmysel len vtedy, ak máme deti a vnúčatá, ktoré môžeme odovzdať ďalej – varovala maďarská hlava štátu vo svojom úvodnom prejave na budapeštianskom demografickom samite.
– Dnes je o dvadsať percent menej žien v plodnom veku ako pred dvadsiatimi rokmi. Ak nebudeme mať viac detí, vzdávame sa našej budúcnosti a prežitia Maďarska, povedala prezidentka republiky Katalin Novák. V rozhovore pred budapeštianskym samitom o demografii, hlava štátu uviedla, že ako lídri si musia položiť otázku: Prečo sa rodí tak málo detí? Aké sú finančné alebo kultúrne dôvody?
V Maďarsku chránime život a rodinu. Snažíme sa pomôcť mladým ľuďom, aby sa nemuseli vzdať rodenia detí, pretože chcú pracovať, a aby sa nemuseli vzdať práce, pretože chcú mať rodinu. – povedala. Zdôraznila, že napriek hospodárskym ťažkostiam spôsobeným vojnou na Ukrajine sa záväzok Maďarska voči rodinám nezmenil.