Biznis s náhradným materstvom na Ukrajine prekvitá aj napriek prebiehajúcej vojne. Uvádza sa to v nedávnej správe britského denníka The Guardian. Viaceré články z iných zdrojov však odhalili, že toto odvetvie je plné korupcie a zneužívania, ale teší sa ochrane úradov v Kyjeve a vo Washingtone.
Ukrajina je už dlho známa ako hlavné mesto náhradnej maternice a umelého oplodňovania : podľa celosvetových údajov sa v roku 2018 štvrtina detí narodených ženám, ktoré poskytujú do prenájmu maternicu, narodila na Ukrajine.
Toto percento sa pravdepodobne zvýšilo, odkedy Moskva vlani zakázala túto prax pre zahraničné páry, pričom ruskí zákonodarcovia sa odvolávali na potrebu “zabrániť obchodovaniu s našimi deťmi”. Dokonca aj Gruzínsko, kedysi sľubná destinácia pre reprodukciu náhradnou matkou, pred mesiacom zakázalo prenájom maternice pre cudzincov.
Boje na Ukrajine dopyt neoslabili, uviedol minulý týždeň denník Guardian s tým, že od minuloročného spustenia vojenskej operácie Ruska sa na ukrajinských klinikách náhradného materstva narodilo viac ako 1 000 detí. Noviny uviedli, že väčšina klientov týchto kliník pochádza z Talianska, Rumunska, Nemecka a Veľkej Británie. Konkrétne sa uvádzalo, že Londýn poskytoval víza prenajímateľkám materníc, ktoré mali zmluvu s britskými “klientmi”.
Na propagáciu priemyslu umelej reprodukcie so skúmavkami a prenajatými maternicami, ktorý pokračuje napriek bombám, boli natočené reklamy a videá, v ktorých bolo vidieť, ako “produkty” daných spoločností – t. j. novorodencov – chránia muži s kalašnikovmi, ktorí ich nosia po meste vo vojnovom stave.
Ukrajinské ženy dostávajú dobre zaplatené, podľa agentúrneho lekára, ktorý to povedal pre Guardian, približne 22 000 dolárov za to, že na objednávku donosia tehotenstvo. V posledných rokoch sa však objavili správy, že náhradné matky sú počas tehotenstva často vystavené otrasným životným podmienkam.
“Hlavnou obavou obhajcov na Ukrajine je, že zákonodarcovia a dokonca ani spravodajské agentúry to nevnímajú ako porušovanie ľudských práv,” povedala výskumníčka z Princetonskej univerzity Emma Lambertonová pre americkú stránku Grayzone, ktorá tento týždeň zverejnila odsudzujúcu správu o tomto odvetví . “Vláda by nikdy nevnímala porušovanie ľudských práv, ako je zneužívanie detí, ako niečo, čo treba jednoducho regulovať… malo by sa to skôr zakázať.”
Niektorí ukrajinskí zákonodarcovia sa pokúsili náhradné materstvo zakázať. Viktoria Vahnier, členka strany prezidenta Zelenského “Sluha ľudu”, minulý rok predložila návrh zákona, ktorý by obmedzil služby náhradného materstva pre ukrajinských rodičov, ale toto opatrenie bolo v parlamente zamietnuté.
Ďalšia ukrajinská poslankyňa Oksana Bilozir v roku 2018 pre austrálsku televíziu ABC News povedala, že “podnikatelia a ich lobisti” bránia zákonodarcom obmedziť túto prax.
Bývalý ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lucenko uviedol, že keď v roku 2016 nastúpil do funkcie, dostal od vtedajšej veľvyslankyne USA Marie Jovanovičovej “zoznam nedotknuteľných osôb“. Podľa Lucenka tento zoznam menoval množstvo vplyvných záujmov, ktoré Washington nechcel nechať vyšetriť, píše RT.
Lucenko však v roku 2018 umiestnil zakladateľa spoločnosti BioTexCom Alberta Točilovského do domáceho väzenia, keďže jeho úrad vyšetroval obvinenia z podvodov a obchodovania s ľuďmi voči tejto spoločnosti. Lucenko bol o dva roky neskôr prepustený a jeho vyšetrovanie spoločnosti BioTexCom bolo odvtedy zablokované, uvádza Grayzone.
V rozhovore pre ukrajinský spravodajský portál Delo v roku 2019 Točilovskij vysvetlil, že hlavným záujmom bolo udržať regulačné orgány mimo svojich kliník. “Najdôležitejšie je,” mal povedať, “zakázať orgánom činným v trestnom konaní zasahovať do [našej] práce”.
Točilovskij je tiež teoretikom ektogenézy – t. j. umelej maternice -, ktorá podľa neho o päť až sedem rokov vytlačí náhradné materstvo, ktoré je v súčasnosti jeho hlavným predmetom podnikania.
Zdroj: theguardian.com, thegrayzone.com