Pierre Brochand bol v rokoch 2002 až 2008 generálnym riaditeľom francúzskej tajnej služby (DGSE). Hoci v médiách sa vyjadruje iba zriedkavo, tentokrát mu to nedalo a v exkluzívnom rozhovore pre Le Figaro sa podelil o svoje názory na nepokoje.
Tvrdí, že ide o vzburu proti francúzskemu národnému štátu, ktorej sa zúčastňuje značná časť mladých ľudí neeurópskeho pôvodu žijúcich vo Francúzsku. Tento výbuch je výsledkom desaťročí slepoty a propagandy voči prisťahovalectvu, ktorého dôsledky neboli nikdy analyzované. Analyzuje osudový koktail, ktorý mal vzniknúť stretnutím spoločnosti jednotlivcov založenej na „otvorenosti a demokracii“ s príchodom celých diaspór s úplne odlišným kultúrnym zázemím. A kladie si otázku: Je už neskoro?
– Počet aktívnych účastníkov nepokojov sa odhaduje na 200 tisíc. Od Francúzskej revolúcie v roku 1789 sa vo francúzskych mestách nič podobné nestalo! Príčina? Masová migrácia, tvrdí Pierre Brochand.
– Za situáciu, v ktorej sa nachádzame, vďačíme dominantnej ideológii, ktorá ospravedlňovala ba dokonca oslavovala masové prisťahovalectvo, ktoré zažívame už pol storočia. Súčasný vývoj sa nedá vysvetliť bez toho, aby sme sa vrátili k zmene modelu spoločnosti, ktorá sa uskutočnila v 70. rokoch 20. storočia. Podľa môjho názoru sa to všetko začalo práve tu.
Myslelo sa, že robíme nový krok v emancipácii človeka, že prechádzame od moderného národného štátu k spoločnosti občanov, hovorí Brochand, keď sa ho pýtali na príčiny nepokojov na predmestiach francúzskych miest.
– Neschopnosť? Pokrytectvo? Arogancia? Naivita? Do popredia by som postavil nedostatok odvahy tvárou v tvár panickému strachu z označenia za “rasistu”, čo znamená okamžité ukončenie kariéry. Svedčí o tom aj dvojaká reč tých istých politikov, ktorí počas návštev v zahraničí hovoria čosi iné ako počas mítingov doma, hovorí bývalý šéf spravodajskej služby a aj bývalý francúzsky veľvyslanec v Maďarsku a Izraeli.
Podľa Brochanda sú nepokoje podnecované pocitom beztrestnosti ich páchateľov. – Je potrebné nemilosrdne bojovať proti pocitu beztrestnosti, konštatuje bývalý šéf spravodajskej služby a zároveň sa vyslovuje za prestavbu národného školstva a sociálneho štátu a obmedzenie rodinných prídavkov na tri deti.
Zdroj: lefigaro.fr