V Štrasburgu sa v uplynulých dňoch konalo plenárne zasadnutie Valného zhromaždenia Rady Európy. Zhromaždenie zdôraznilo, že treba očakávať nové riziká pre verejné zdravie, možno horšie ako Covid-19. Tie majú byť okrem iného spojené so zmenou klímy. Píše o tom inštitút Ordo Iuris.
Počas zasadnutia Valného zhromaždenia Rady Európy sa uskutočnila rozprava s názvom. “Mimoriadne situácie v oblasti verejného zdravia: potreba holistického prístupu k multilateralizmu a zdravotnej starostlivosti“. Ako sa dočítame na stránke ordoiuris.pl, následkom diskusie bolo prijatie rezolúcie členmi zhromaždenia, podľa ktorej sa majú štáty “naliehavo poučiť z predchádzajúcich zdravotných kríz posilnením globálnej zdravotníckej architektúry a vypracovaním stratégií na národnej úrovni”.
Parlamentné zhromaždenie uznalo potrebu komplexného, multilaterálneho úsilia, ktoré by spojilo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) a ďalšie subjekty s cieľom revidovať pravidlá, ktorými sa riadi sektor zdravotníctva pri poskytovaní základných liekov, vakcín a zdravotníckych služieb na národnej a medzinárodnej úrovni vrátane diverzifikácie zdravotníckych dodávok.
Tieto pravidlá by mali zabezpečiť, aby verejný aj súkromný sektor v oblasti zdravotnej starostlivosti zakotvili svoje činnosti v oblasti ľudských práv, najmä práva na zdravie, a zaručili všetkým spravodlivý prístup ku kvalitnej liečbe a očkovaniu.
Poslanci ďalej poukázali na to, že “svet vstúpil do novej éry pandémií, v ktorej sa Covid-19 považuje iba za predzvesť ďalších – a možno ešte horších – mimoriadnych udalostí v oblasti verejného zdravia. Nové hrozby pre verejné zdravie majú byť spojené s klimatickou krízou, spolu so znižujúcou sa biodiverzitou a dôsledkami ozbrojených konfliktov, ktoré čakajú na svoje rozvinutie a pravdepodobne nečakane zasiahnu svet.
Preto je naliehavo potrebné, aby sa krajiny poučili z predchádzajúcich mimoriadnych situácií v oblasti zdravia posilnením globálnej zdravotníckej architektúry a vypracovaním potrebných stratégií na národnej úrovni, aby mohli rýchlo reagovať na vznikajúce globálne zdravotné hrozby.”
V prijatom texte sa zdôrazňuje, že prebiehajúce procesy transformácie globálneho riadenia zdravotníctva musia byť založené na zásade spravodlivosti a ochrany ľudských práv a základných slobôd v núdzových situáciách v oblasti verejného zdravia, a členské štáty sa vyzývajú, aby sa zaviazali zabezpečiť udržateľné financovanie WHO a urobiť ju nezávislou od dobrovoľných príspevkov.
– Zo znenia rezolúcie vyplýva, že záujem o pripravovanú zmluvu a o to, aby WHO zohrávala významnú úlohu v globálnej zdravotnej politike, pozitívne vnímajú aj členovia Valného zhromaždenia Rady Európy. Rezolúcia navyše obsahuje odporúčania obsahovo podobné ustanoveniam navrhovaným v nedávnej zmluve, okrem iného aj výzvu rozvinutým krajinám, najmä USA a členom EÚ, aby podporovali rozvojové krajiny tým, že im poskytnú prístup k zdravotníckym produktom, technológiám a know-how, zdôrazňuje Weronika Przebierała, riaditeľka Centra medzinárodného práva Ordo Iuris.
Zdroj: OrdoIuris.pl