Nedávno sa v Linzi počas zjazdu Sociálnodemokratickej strany Rakúska odohrala nezvyčajná situácia. V jeho priebehu delegáti zvolili predsedu strany. Hans Peter Doskozil bol zvolený 316 hlasmi oproti 280 hlasom pre jeho súpera Andreasa Bablera. Po hlasovaní sa nový líder tešil zo svojho triumfu.
Jeden z účastníkov kongresu však mal pochybnosti o výsledku, keďže v konečnom súčte chýbal jeden hlas. Podal sťažnosť a o dva dni neskôr bolo nariadené prepočítanie hlasov. Aké bolo prekvapenie všetkých, keď sa ukázalo, že v skutočnosti Doskozil získal len 280 hlasov, zatiaľ čo Babler neuveriteľných 317 – a bol víťazom volieb.
Prečo došlo k takej obrovskej chybe, ktorá vrhá tieň na serióznosť úradujúcej strany? Nuž, prvýkrát sa hlasy počítali pomocou tabuľky v programe Excel a druhýkrát ručne. Ukázalo sa, že malá chyba pri zadávaní údajov do programu viedla k obrovskej chybe na konci celého procesu. Informatici takúto situáciu označujú slovným spojením GIGO – “rubbish in, rubbish out” alebo “smetie dnu – smetie von”.
Tento omyl vlastne pripravil skutočného víťaza Andreasa Bablera o dôležitý psychologický politický impulz. Tie fotky vo víťaznej póze, tie ovácie, ktoré mali byť jemu určené, jeho víťazný prejav, to všetko by boli cenné ingrediencie pre začiatok jeho politickej kariéry, o ktoré prišiel.
Ale to je ten najmenší problém. Oveľa väčší je ten, že tento typ príbehu sa bude pravdepodobne stávať čoraz častejšie, najmä preto, že ľudia sa čoraz viac nekriticky spoliehajú na výpočty vykonané počítačmi bez toho, aby si overili správnosť údajov zadaných do systému.
Doteraz najznámejší prípad takejto chyby sa týkal výsledkov vedeckej štúdie, ktorú v roku 2010 uverejnili dvaja harvardskí ekonómovia: Carmen Reinhartová a Kenneth Rogoff. Chybne zadaný údaj v zošite programu Excel viedol výskumníkov k nesprávnym záverom. Ich výsledky neskôr citovali politici v USA a Spojenom kráľovstve vrátane ministra financií vo vláde Davida Camerona, aby odôvodnili svoje finančné politiky. Na chybu sa prišlo až o tri roky neskôr. Rakúšania boli lepší: chybu opravili po dvoch dňoch.
Ostáva otvorená otázka: Koľko
takýchto mystifikácií koluje po svete?
Zdroj: vorwaerts.de, wpolityce.pl,
reuters.com