V Nemecku bolo zverejnené 52-stranové usmernenie o liturgickom požehnaní homosexuálnych a transrodových párov, ako aj nezosobášených párov a rozvedených v nových vzťahoch. Autori dokumentu spadajúci pod Konferenciu biskupov dúfajú, že usmernenia budú implementované vo všetkých diecézach a že Nemci, podobne ako Belgičania, budú môcť oficiálne požehnávať objektívne hriešne vzťahy.
Nemecká synodálna cesta pred niekoľkými mesiacmi sa jasne vyjadrila v prospech zavedenia liturgického požehnania pre homosexuálne páry v krajine. Takáto požiadavka bola zakotvená v dokumentoch synodálneho zhromaždenia, ktoré sa zišlo 10. marca tohto roku. Nemeckí biskupi a laici zodpovední za synodálnu cestu sa rozhodli nečakať na placet Vatikánu, ale hneď navrhnúť konkrétne usmernenia. Cieľom je navrhnúť jednotný obrad pre všetky diecézy a farnosti v krajine, aby homosexuáli a transrodové osoby mohli počítať s rovnakou službou Katolíckej cirkvi v každom kúte Nemecka.
Začiatkom júna bol zverejnený dokument s názvom Die Feier des Segens für Paare (Slávenie požehnania pre páry). Zostavili členovia tzv. Arbeitsgemeinschaft für katholische Familienbildung, teda Pracovnej skupiny pre katolícku formáciu rodiny, ktorá spadá pod Nemeckú biskupskú konferenciu.
Zaujímavé a významné je, že dokument bol pripravovaný už od roku 2020, t. j. od okamihu, keď sa začala nemecká Synodálna cesta. Skrátka, konkrétny text bol pripravený vopred, vôbec sa nečakalo na konkrétne ustanovenia Synodálnej cesty: bolo predsa známe, aké budú.
Dokument má 52 strán. Obsahuje dôvodovú správu založenú na dokumentoch pápeža Františka a odkazy na „tvrdenia modernej vedy“ normalizujúce sexuálnu promiskuitu; ďalej sa podrobne venuje navrhovanému priebehu homocelebrácie.
Dokument sa v úvode odvoláva na encykliku pápeža Františka Laudato si, ktorá zdôrazňuje význam lásky ako základného motívu celého stvorenia. Autori dokumentu zdôrazňujú, že v tejto súvislosti treba oceniť “všetky formy partnerského spolužitia”, ktoré sú založené na “láske, vernosti a vzájomnej starostlivosti”.
Výslovne sa zdôrazňuje, že vzhľadom na “uznanie rôznorodosti rodových identít a sexuálnych orientácií” požehnanie “zahŕňa aj homosexuálne páry”. Ako zdôraznili autori dokumentu, homosexuálne, lesbické alebo transrodové páry majú byť požehnané – rovnako ako ostatné páry – “v mene Otca, Syna a Ducha Svätého”. Okrem nich sa v dokumente hovorí aj o opätovnom požehnaní párov žijúcich bez manželstva alebo rozvedených v civilných zväzkoch.
Nemecký dokument sa opakovane odvoláva aj na apoštolskú exhortáciu pápeža Františka Amoris laetitia.
Otázkou je, či Svätá stolica bude na nemecké rozhodnutia nejakým spôsobom reagovať. Začiatkom roka 2021 vydala Kongregácia pre náuku viery dokument, v ktorom uvádza, že požehnanie párov rovnakého pohlavia je na základe tradície Cirkvi zakázané a nemožné.
Okrem toho v septembri 2022 prijali flámski biskupi v Belgicku usmernenia pre liturgické požehnanie homosexuálnych párov. Belgickí hierarchovia boli neskôr na návšteve ad limina Apostolorum v Ríme a ako sami dosvedčili, diskutovali o tom s pápežom. Z Vatikánu nezaznelo ani slovo kritiky a dokument zostáva v platnosti.
Či to tak bude aj v Nemecku, je ťažké predpovedať. Nemci vzbudzujú vo svete oveľa väčší záujem ako Belgičania. Inými slovami, to, čo bolo zavedené v Belgicku, nevyvolalo veľkú senzáciu, pretože sa to vo všeobecnej Cirkvi považovalo za nepodstatnú skutočnosť. Keby však to isté urobili Nemci, publicita by bola neporovnateľne väčšia a jednota Cirkvi by mohla byť ohrozená. Vynára sa však otázka, či v modernej Cirkvi o tom, aké učenie sa hlása, rozhoduje pravda a objektívne cirkevné normy, alebo… politický význam konkrétnej miestnej cirkvi?
Zdroje: akf-bonn.de, PCh24.pl