“Toto sú úplne otvorené hranice. Sami máme 12 000 bezdomovcov. A peniaze, ktoré na túto situáciu vynakladáme, sú neuveriteľné,” povedal Mattie McGrath, nezávislý írsky zákonodarca, a vyzval na vypísanie referenda o prisťahovalectve po tom, čo nedávny prieskum verejnej mienky ukázal, že 75 % Írov si myslí, že krajina prijíma príliš veľa utečencov.
V rozhovore pre írske médiá uviedol, že znepokojenie verejnosti v tejto otázke je príliš veľké na to, aby ho bolo možné ignorovať.
“Vláda sa musí poradiť s ľuďmi, ja hovorím, že referendom,” povedal McGrath, ktorý zasadá ako nezávislý poslanec v Dáil Éireann, dolnej komore írskeho parlamentu.
“Chceme o tom riadnu otvorenú diskusiu. Chceme slobodné, neobmedzované médiá a nechceme, aby nás obviňovali z nenávisti, keď hovoríme o otázkach, ktoré sa týkajú našich rodín, našich vnukov a budúcich generácií,” dodal.
Prieskum verejnej mienky minulý mesiac ukázal, že traja zo štyroch írskych občanov si myslia, že “počet utečencov, ktorých Írsko prijíma, je v súčasnosti príliš vysoký”. Iba 19 percent s týmto tvrdením nesúhlasilo.
Medzitým 76 percent respondentov uviedlo, že chápe hnev verejnosti, ktorý v súčasnosti pociťuje v súvislosti s rýchlym presunom žiadateľov o azyl do miestnych komunít.
Neprekvapuje ma to,” povedal McGrath, keď komentoval prieskum.”Ľudia sú umlčiavaní. Cancel culture. Naše médiá sú jednoducho hanebné, všetky naleteli a presadzujú túto katastrofálnu politiku zaplavenia našej krajiny, zmeny našej kultúry.”
Írsky zákonodarca citoval doktorku Mary Ryanovú, ktorá už skôr vyjadrila obavy z chaotickej politiky, ktorú v súčasnosti realizuje írska vláda. Doktorka Ryanová minulý týždeň uviedla, že na mnohých írskych občanov vrátane starších ľudí sa zabúda.
“Naši starší ľudia – mám veľmi silný pocit, že sa o nich dobre nestaráme. Zabúdame, že ľudia, ktorí majú teraz 80 a 90 rokov, pracovali v Anglicku väčšina posielala peniaze domov na výchovu detí, o tých sa poriadne nestaráme.”
Obvinila írskeho lídra Lea Varadkara, že “nepočúva ľudí”.
“Áno, chceme pomáhať, ale zároveň nechceme 12 000 bezdomovcov. O to sa treba postarať a na spoločnosť je vyvíjaný ďalší tlak, musí existovať riadna stratégia. Budete mať viac lekárov, učiteľov, zdravotných sestier? Toto je demokracia.”
Od vypuknutia vojny v ich domovskej krajine prišlo do Írska celkovo 84 000 ukrajinských utečencov, pričom iba v roku 2022 bolo podľa The Business Post zaznamenaných ďalších 15 000 nových žiadostí o azyl z iných krajín.
Počet žiadostí o azyl bol viac ako šesťnásobne vyšší ako v predchádzajúcom roku, pričom prisťahovalectvo do Írska dosiahlo v roku 2022 taktiež 15-ročné maximum.
Sociálne napätie, ktoré priniesol prílev masového prisťahovalectva, bolo citeľné a obyvatelia po celom Írsku prišli protestovať proti vplyvu, ktorý majú noví príchodzí na verejné služby v ich miestnych komunitách.
Hermann Kelly, zakladateľ a predseda Strany írskej slobody: Nie sme tu preto, aby sme zvyšku sveta poskytovali bezplatné bývanie, zdravotnú starostlivosť a vzdelávanie. Írsko je viac ako mokrá skala uprostred Atlantiku, plná spotrebiteľov a výrobcov bez koreňov a bez národa. Nie. Írsko je náš domov, nie lacná ubytovňa. Sme Íri, sme ľudia a národ, ktorých k tejto krajine viaže história a kultúra, viera a rodina. Sme národ, nie kolónia, a nedovolíme, aby došlo k druhej kolonizácii Írska.
Zdroj: rmx.news