Katolícka cirkev v Poľsku sa stáva čoraz viac synodálnou, píše Pawel Chmielewski, redaktor pch24.pl. Synodálna znamená “zjednotená v rozmanitosti”. Čo to znamená v praxi? Dominikán, ktorý spolu s kalvínom a luteránom požehnáva komunitu LGBTQ+ spoza dúhovej vlajky. A namiesto toho, aby sa stretol s pokarhaním – dostáva početné hlasy podpory.
Už o pár dní je tu jún – mesiac zasvätený úcte Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, mesiac, v ktorom si zvlášť uctievame Eucharistiu zbožnou účasťou na procesiách Božieho Tela.
V revolučnom svete je však jún pravým opakom: časom zhýralosti a podpory nemravnosti. Organizujú sa dúhové sprievody, ktoré hlásajú chorobnú žiadostivosť a falošnú antropológiu (existenciu “viacerých pohlaví”).
17. mája však revolučné kruhy oslavujú takzvaný Medzinárodný deň proti homofóbii, transfóbii a bifóbii. Týka sa to aj Poľska, kde sa do tejto akcie zapájajú rôzne tzv. kresťanské štruktúry.
Tento rok bola hlavnou takouto akciou ekumenická LGBT bohoslužba, ktorá sa konala v evanjelicko-reformovanom (kalvínskom) “kostole” vo Varšave. Okrem kalvínskeho pastora Michala Jablonského sa v úlohe protagonistov predstavili aj luteránska pastorka Halina Radaczová a otec Maciej Biskup, dominikánsky mních a predstavený kláštora v Lodži.
Po zverejnení inform8cie o účasti pátra Macieja Biskupa na podujatí pri3lo vysvetlenie od poľskej dominikánskej provincie, podľa ktorého sa páter Biskup zúčastnil ekumenickej bohoslužby z vlastnej iniciatívy.
Napriek tomu však zo strany dominikánov nevyšlo žiadne kritické oznámenie na adresu o. Macieja Biskupa. Naopak, množia sa hlasy podpory.
Liberálny katolícky portál Wiez.pl uverejnil krátke vyhlásenie o “solidarite s LGBTQ+ osobami”. Jeho signatári sa rozhodli ospravedlniť za “jazyk nenávisti, ktorý často srší z mnohých kazateľníc, a za vylúčenie, ktorým trpia v našej rímskokatolíckej cirkvi, ktorá by mala byť domovom pre všetkých“.
Zároveň poďakovali dominikánovi Maciejovi Biskupovi “za účasť na tejto bohoslužbe, kde zastupoval mnohých a mnohé z nás, ktorým je drahá myšlienka tolerancie a rešpektu voči všetkým bez ohľadu na sexuálnu orientáciu a rodovú identitu“. Vyhlásenie podpísala približne stovka ľudí vrátane viacerých duchovných, vrátane troch dominikánov.
Vo svojom viac ako 16-minútovom prejave dominikán otec Maciej ani slovom nespomenul morálnu poruchu homosexuálnych sklonov, nezakopol o hriešnosť mimomanželských intímnych vzťahov, nespomínal katolícku a prirodzenú antropológiu (dve pohlavia). Namiesto toho utvrdil svojich poslucháčov v ich životných rozhodnutiach. Kriticky sa vyjadril o kresťanoch, ktorí “obviňujú, vylučujú, sú ohováračmi” a chcú – všimnite si – byť “strážcami určitého projektu života voči druhým“, prikazujú im, akí majú byť “v spoločnosti, v rodine, v Cirkvi”, riadia sa “strašnou morálkou”.
“LGBT+ ľudia majú potenciál ľudskosti, že sa môžete o niekoho postarať, že môžete byť s niekým v dobrom aj v zlom, že prijatie znamená tú citlivosť, ktorá súvisí aj s touto a nie inou sexuálnou orientáciou,” povedal o. Maciej Biskup.
Niet pochýb, že dominikán týmto spôsobom naznačoval akceptáciu homosexuálnych vzťahov. Ako je to možné? V čiom mene hovoril? Veď je predstaveným dominikánskeho kláštora, bol oblečený v liturgickom rúchu, citoval Sväté písmo, dovolával sa Ježiša Krista a Ducha Svätého.
Redaktor Pawel Chmielewski kladie si otázku: Takto má vyzerať nová poľská “synodálna” pastorácia?
Prezeral aktuálnu katolícku tlač: Vo viacerých tituloch našiel rozsiahle správy o práci nemeckej synodálnej cesty, vedené buď v otvorene pochvalnom, alebo jednoducho afirmatívnom tóne. V iných týždenníkoch biskupi hovoria o synodalite a pozývajú veriacich na “odvážnu cestu” vpred. Vo februári tohto roku sa na stretnutí biskupov a laikov z celej Európy v Prahe dohodlo, že Cirkev na našom kontinente bude založená na princípe “jednoty v rozmanitosti”.
Čoraz viac sa objavujú náznaky, že takýto program má riešiť nielen rozdiely v rámci jednotlivých krajín, ale aj rozdiely medzi diecézami či dokonca farnosťami.
Dúhové ekumenické slávnosti? Tu je synodálna “jednota v rozmanitosti” v praxi.
Zdroj: pch24.pl