Nedávno skončená návšteva brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu v Číne vzbudila pozornosť sveta kvôli trom otázkam. Išlo o brazílsku podporu čínskeho mierového plánu pre Ukrajinu, oznámenie o prechode oboch krajín na zúčtovanie v jüanoch a vyhlásenia o politike jednej Číny, t. j. potvrdenie zvrchovanosti Pekingu nad Taiwanom. Paralelne sa však v tieni týchto tém riešili otázky – zdanlivo oveľa dôležitejšie pre budúcnosť sveta.
Lula da Silva pricestoval do Pekingu v sprievode mnohých podnikateľov a ministrov zodpovedných za hospodárske záležitosti Brazílie a práve tento rozmer rozhovorov je kľúčový. V Brazílii sa totiž nachádzajú najväčšie a zatiaľ nevyužité ložiská pegmatitu – vulkanickej horniny, z ktorej sa získava lítium, minerál vzácnych zemín nevyhnutný na výrobu batérií.
V súčasnosti prebieha v Južnej Amerike boj o prístup k tomuto v súčasnosti najžiadanejšiemu minerálu, ktorého cena na svetových trhoch sa od roku 2021 zvýšila desaťnásobne. Podľa odhadov sa v dôsledku oznámenia Európy o ukončení používania spaľovacích motorov po roku 2035 zvýši dopyt po lítiu zo súčasných 200 000 ton ročne na 550 000 ton v roku 2030.
Svetovému trhu s lítiom doteraz dominovali výrobcovia batérií z Číny, ktorá kontroluje aj 44 % svetových dodávok tohto minerálu. Najväčšími dodávateľmi sú krajiny takzvaného lítiového trojuholníka – Bolívia, Čile a Argentína -, ale najväčšie zatiaľ nevyužité ložiská má Brazília, ktorá do konca roka 2022 výrazne liberalizuje svoj trh.
Začali sa teda preteky o získanie nových ťažobných koncesií, ktoré sú o to nemilosrdnejšie, že lítium v aktuálne ťažených batériách sa dá recyklovať. To znamená, že dopyt nebude rásť donekonečna a tí hráči, ktorí získajú najväčší podiel na trhu, tam už budú. V súčasnosti sú to čínske spoločnosti a už teraz čínski výrobcovia získavajú väčší podiel na maržiach výrobcov elektromobilov. Preteky o kontrolu nad ložiskami lítia sú teda v podstate súťažou o to, kto získa marže celého sektora výroby elektromobilov, ktoré sa vďaka klimatickej politike stanú vozidlom budúcnosti. V súčasnosti má na to najväčšiu šancu Čína, a preto môže byť návšteva brazílskeho prezidenta v Pekingu dôležitejšia, než si myslíme.
Zdroj: wpolityce.pl