Emeritný biskup diecézy Xingu v brazílskej Amazónii Erwin Kräutler, ktorý sa chválil, že za svoje päťdesiatročné pôsobenie v Amazónii nepokrstil jediného Indiána, vidí v Katolíckej cirkvi ďalšiu potrebu reformy. “Mám dojem, že do mnohých diecéz dokumenty Druhého vatikánskeho koncilu ešte vôbec nedorazili,” povedal v rozhovore pre rakúske noviny Kronen Zeitung. “Pápež František spomaľuje reformné projekty, pretože sa pravdepodobne obáva, že by to viedlo k schizme v Cirkvi. Že by to Cirkev rozdelilo. A to by mu bolo nepredstaviteľne ľúto.” – povedal biskup, ktorý pochádza z rakúskeho Vorarlberska, je Františkovým priateľom a spolupracoval na jeho encyklike Laudato si`.
Biskup Kräutler povedal, že zatiaľ nie je možné posúdiť, ako bude Cirkev pokračovať pod vedením Františkovho nástupcu. – Kardináli v kúrii sú stále veľmi silní. Sú tam však aj veľké osobnosti, ktoré sa neuzatvárajú za múry. Predpovede o budúcnosti Cirkvi sa často ukázali ako falošné, ako napríklad v prípade pápeža Jána XXIII (1958 – 1963), ktorý bol zvolený ako údajne “prechodný pápež” a potom zvolal koncil. Možno sa zázrak zopakuje a Duch Svätý zostúpi na konkláve, povedal biskup.
O svojom vlastnom desaťročnom pôsobení v Amazónii rehoľník Misionárov Kristovej krvi povedal, že “nikdy nikomu nedával osobitnú misiu, ale žil s ľuďmi”. Poslanie Cirkvi bolo pre neho jasné: “poukázať tým, ktorí majú na starosti správu vecí verejných, že chudoba nie je osud, ale realita”. Samozrejme, vždy mu bolo jasné, že záväzok voči utláčaným Indiánom je automaticky namierený aj proti záujmom tých, ktorí tieto krajiny spravujú. Preto je v Brazílii stále pod policajnou ochranou. “Keď bolo napätie, nikdy som nebol pokojný,” povedal biskup Kräutler.
Rodák z Rakúska, biskup Erwin Kräutler pôsobil v Amazónii viac ako 50 rokov. K rieke Xingu prišiel ako misionár v roku 1965 a v rokoch 1981 až 2015 stál na čele obrovskej brazílskej prelatúry Altamira-Xingu v Amazónii. S rozlohou 340 000 km² je tento cirkevný útvar najväčší v krajine, čo sa týka rozlohy. V roku 1983 sa stal predsedom Misijnej rady pre Indiánov (CIMI) Brazílskej biskupskej konferencie. Túto funkciu zastával do roku 1991 a potom opäť od roku 2006.
Ako biskup a predseda CIMI “Dom Erwin” neúnavne bojoval celé desaťročia a dodnes sa angažuje za ochranu brazílskeho dažďového pralesa a za práva pôvodných obyvateľov, malých poľnohospodárov a “bezzemkov”, ktorí v ňom žijú. Bol presvedčený, že oblasti Amazónie obývané pôvodným obyvateľstvom by sa mali ohradiť “demarkačnou čiarou”, aby sa tieto miesta a ľudia chránili pred vykorisťovaním. Za túto prácu mu bola v roku 2010 udelená alternatívna Nobelova cena.
Zdroj: krone.at